Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Jedna trzecia antarktycznego szelfu lodowego jest zagrożona zawaleniem z powodu globalnego ocieplenia – Technology News, Firstpost

Badania pokazują, że ponad jedna trzecia szelfu lodowego Antarktydy może być zagrożona zawaleniem się na morzu, jeśli globalne temperatury osiągną cztery stopnie Celsjusza powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej. Badania opublikowane w Journal of Geophysical Research Letters, Stwierdzono, że 34 procent wszystkich szelfów lodowych Antarktyki – około pół miliona kilometrów kwadratowych – w tym 67 procent obszaru szelfu lodowego Antarktydy byłoby zagrożonych niestabilnością w ramach tego scenariusza ocieplenia. Zespół zidentyfikował również Larsen C – największy zachowany szelf lodowy półwyspu, który podzielił się, tworząc masywną górę lodową A68 w 2017 roku – jako jeden z czterech półek lodowych, które byłyby szczególnie zagrożone w cieplejszym klimacie.

Kiedy stopiony lód gromadzi się na powierzchni lodowych szelfów, może powodować ich zadziwiające pękanie i zapadanie się. Reprezentatywny obraz.

„Szelfy lodowe są ważnymi izolatorami, które zapobiegają swobodnemu wpływaniu lodowców na Ziemi do oceanu i przyczyniają się do wzrostu poziomu mórz” – powiedziała Ella Gilbert z University of Reading w Wielkiej Brytanii.

„Kiedy się zawali, przypomina to wyjęcie gigantycznego korka z butelki, pozwalając niewyobrażalnym ilościom wody z lodowców wlać się do morza” – powiedział Gilbert.

Naukowcy zauważają, że ograniczenie wzrostu temperatury do dwóch stopni Celsjusza zamiast czterech stopni Celsjusza zmniejszyłoby wrażliwy obszar o połowę i potencjalnie pozwoliłoby uniknąć znacznego wzrostu poziomu morza.

Zauważyli, że kiedy stopiony lód gromadzi się na powierzchni lodowych szelfów, może powodować ich pękanie i zapadanie się w niesamowity sposób.

Wcześniejsze badania dały naukowcom największy obraz, jeśli chodzi o przewidywanie upadku szelfu lodowego Antarktydy.

Jednak nowe badanie wykorzystuje najnowsze techniki modelowania w celu uzupełnienia drobniejszych szczegółów i zapewnienia dokładniejszych prognoz.

READ  Życie z chorobą? Stwórz plan zdrowotny

„Wyniki podkreślają znaczenie ograniczenia wzrostu globalnych temperatur zgodnie z postanowieniami porozumienia paryskiego, jeśli mamy uniknąć najgorszych konsekwencji zmian klimatycznych, w tym wzrostu poziomu morza” – powiedziała pani Gilbert.

W badaniu wykorzystano najnowsze regionalne modele klimatyczne o wysokiej rozdzielczości, aby przewidzieć bardziej szczegółowo niż wcześniej wpływ zwiększonego topnienia i spływu na stabilność szelfu lodowego.

Zespół stwierdził, że w scenariuszach globalnego ocieplenia o 1,5, 2 i 4 stopnie Celsjusza, z których wszystkie są możliwe w tym stuleciu, oczekiwano osłabienia szelfu lodowego wynikającego z procesu pękania.

Powiedzieli, że szelfy lodowe są stałymi pływającymi platformami lodu połączonymi z regionami przybrzeżnymi i tworzą się tam, gdzie lodowce spływające z lądu stykają się z morzem.

Naukowcy zidentyfikowali lodowce Larsen C, Shackleton, Pine Island i Wilkins jako najbardziej narażone na ocieplenie poniżej 4 ° C ze względu na ich położenie geograficzne i spodziewane duże spływy powierzchniowe na tych obszarach.

„Jeśli temperatura będzie nadal rosła w obecnym tempie, w nadchodzących dekadach na Antarktydzie możemy stracić więcej szelfów lodowych” – dodał Gilbert.