Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Jeff Bezos Blue Origin zaprotestował przeciwko przyznaniu przez NASA nagrody HLS SpaceX Elon Musk

Jeff Bezos i Elon Musk

Getty Images

Jeff BezosBlue Origin złożyło w poniedziałek protest w GAO przeciwko NASA, kwestionując przyznanie agencji kosmicznej kontraktu na lądowanie na Księżycu o wartości prawie 3 miliardów dolarów. Elon Musk SpaceX na początku tego miesiąca.

SpaceX, w konkurencji z Blue Origin i czyta– To była dynetyka Wygrał 2,89 miliarda dolarów na program Human Landing System NASA. Program HLS koncentruje się na budowie lądownika księżycowego, który może transportować astronautów na powierzchnię Księżyca w ramach misji NASA Artemis. W przypadku HLS SpaceX złożył inną ofertę Pocisk Starship, prototyp, który firma testuje w swoim zakładzie w Teksasie.

Wcześniej oczekiwano, że NASA wybierze dwie z trzech drużyn, które będą konkurencyjne budować pojazdy Lunar Lander, co sprawia, że ​​jedyny wybór SpaceX jest niespodzianką, biorąc pod uwagę wcześniejsze cele agencji, aby program nadal konkurował.

Blue Origin potępił nagrodę i nazwał ją „wadliwą” w oświadczeniu dla CNBC, mówiąc, że NASA „przesunęła słupek w ostatniej chwili”.

„Według własnych słów NASA, wybrali„ wysoką stawkę ”. Ich decyzja eliminuje szanse konkurencji, dramatycznie zawęża bazę dostaw i nie tylko opóźnia, ale także grozi powrotem Ameryki na Księżyc. Z tego powodu złożyliśmy protest z GAO ”.

Blue Origin ujawniło, że NASA wyceniła propozycję firmy HLS na 5,99 miliarda dolarów, czyli prawie dwa razy więcej niż SpaceX. Firma argumentowała w aktach protestu, że koszt finansowania obu propozycji przez NASA był mniejszy niż 9 miliardów dolarów – lub zbliżony do kwoty, jaką agencja wydała na SpaceX i Boeing do Opracowywanie konkurencyjnych kapsuł astronautów w ramach programu Commercial Crew.

„W przypadku niepowodzenia w utrzymaniu dwóch źródeł, decyzja o wyborze NASA stwarza szereg problemów dla programu HLS i umieszcza wszystkie jaja NASA w jednym koszyku” – napisała Blue Origin w proteście.

READ  NVIDIA DLSS jest teraz dostępna w ponad 200 grach i aplikacjach

New York Times Wspomniałem o tym jako pierwszy Rządowe Biuro Odpowiedzialności protestuje przeciwko Blue Origin.

Protest Blue Origin

Blue Origin oparło swój protest na pięciu zarzutach.

Po pierwsze, Bezos powiedział, że NASA nie dała konkurentom SpaceX szansy „celowego konkurowania” po „zmianie wymagań agencji z powodu niezapowiedzianego i postrzeganego braku funduszy” na program HLS.

Po drugie i trzecie, Blue Origin powiedział, że przejęcie NASA było błędne zgodnie z zasadami przejęcia agencji, a jej ocena propozycji firmy była „nierozsądna”. Po czwarte, firma zapewniła, że ​​NASA „błędnie i niekonsekwentnie” oceniła propozycję SpaceX. Wreszcie, Blue Origin powiedział, że ocena propozycji przez NASA zmieniła wagę, jaką nadała kluczowym kryteriom, czyniąc cenę „najważniejszym czynnikiem ze względu na postrzegane ograniczenia finansowe”.

Firma podkreśliła prace prowadzone w celu opracowania lądownika księżycowego, w tym nieujawnioną kwotę z własnej inwestycji w silnik rakietowy BE-7, który planuje wykorzystać na statku kosmicznym.

„Znacząca inwestycja komercyjna Blue Origin w napęd BE-7 jest bezpośrednim dowodem zaangażowania firmy w badanie Księżyca” – napisała firma w proteście GAO.

Proces selekcji NASA

Prototypowy pocisk SN10 stoi na wyrzutni w zakładzie firmy w Boca Chica w Teksasie.

SpaceX

Agencja kosmiczna ogłosiła kontrakt SpaceX 16 kwietnia, w dokumencie źródłowym napisanym przez dyrektor Human Space Flight Cathy Loders, w którym NASA przedstawiła powody swojej decyzji.

Wybór NASA był oparty na trzech głównych czynnikach: możliwościach technicznych, cenie, a następnie ocenie kierownictwa. SpaceX i Blue Origin otrzymały „akceptowalne” oceny technologii, przy czym cena SpaceX spadła „o znaczną marżę”, a ocena kierownictwa „imponująca” – podczas gdy zarząd Blue Origin został oceniony jako „bardzo dobry”, podobnie jak Dynetics.

Warto zauważyć, że komisja selekcyjna NASA stwierdziła, że ​​znalazła „dwa przypadki przedpłat zaproponowanych w propozycji Blue Origin”.

„Zgadzam się z … oceną, że te płatności w związku z rozpoczęciem spotkania są sprzeczne z instrukcjami składającego petycję i sprawiają, że propozycja Blue Origin nie kwalifikuje się do nagrody” – napisał Lueders.

NASA zażądała 3,4 miliarda dolarów na program HLS w roku fiskalnym 2021, ale Kongres zatwierdził tylko 850 milionów dolarów. W świetle tego mniej niż oczekiwano finansowania, Lueders przyznał, że wybór tylko jednej propozycji firmy do programu HLS nie był „optymalnym wynikiem dla NASA”, ale mieścił się w zasadach przejęć agencji.

zeszły tydzień, Musk okrzyknął wybór NASA „wielkim zaszczytem”. Powiedział, że wierzy, że cel agencji, jakim jest lądowanie astronautów na Księżycu do 2024 r., Jest „naprawdę możliwy”.

Musk powiedział: „Minęło już prawie pół wieku, odkąd ludzie byli ostatnio na Księżycu. To bardzo długi czas, musimy tam wrócić i mieć stałą bazę na Księżycu – znowu, jak duża, stale zamieszkana baza na Księżycu. „”. .