Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Bezos protestuje przeciwko księżycowemu kontraktowi NASA dla SpaceX

Założyciel Amazona, Jeff Bezos, prywatna firma kosmiczna Blue Origin, złożyła protest przeciwko decyzji NASA o przyznaniu kontraktu Elon Musk SpaceX o wartości 2,9 miliarda dolarów (A3,7 miliarda dolarów) na zabranie na Księżyc kolejnych amerykańskich astronautów.

Na początku tego miesiąca NASA przyznała firmie SpaceX kontrakt, który jest częścią programu mającego na celu powrót astronautów na Księżyc do 2024 r., Za pośrednictwem Blue Origin i wykonawcy zbrojeniowego Dynetics.

Oczekiwano, że NASA wybierze dwie z trzech drużyn, które będą konkurencyjne budować lądowniki księżycowe, czyniąc jedynym zwycięzcą SpaceX.

„Według własnych słów NASA, wybrali„ wysoką stawkę ”. Ich decyzja eliminuje możliwości konkurencji, dramatycznie zawęża bazę zaopatrzeniową i nie tylko ją opóźnia, ale także grozi powrotem Ameryki na Księżyc” – powiedział Blue Origin w oświadczeniu. Poinformowało o tym kilka amerykańskich mediów w poniedziałek.

„Z tego powodu złożyliśmy protest w GAO” – powiedział Blue Origin.

Firma twierdziła, że ​​amerykańska agencja kosmiczna „dokonała błędnego nabycia Human Landing System i przeniosła słupki bramkowe w ostatniej chwili”, według CNBC, cytując oświadczenie.

Zaprojektowany do lądowania na Księżycu, SpaceX Starship ma ostatecznie przekształcić się w system startu i lądowania w pełni wielokrotnego użytku, który może być używany do podróży kosmicznych do miejsc docelowych, w tym Księżyca i Marsa.

Podczas misji czterech astronautów wystartuje na pokładzie statku kosmicznego Orion NASA na orbitę księżycową, a dwóch z nich – z których przynajmniej jedna jest kobietą – przetransportuje do systemu lądowania ludzi SpaceX podczas ostatniej podróży na Księżyc.

Stany Zjednoczone sprowadziły na Księżyc 12 astronautów w latach 1969-1972.