Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Jej nazwa pochodzi od liczącej 500 milionów lat francuskiej góry Dolostone

LAS VEGAS – 3 maja 2023 – Wielki Kanion to jeden z Siedmiu Cudów Świata, odwiedzany co roku przez miliony fanów. Więc naturalnie możesz pomyśleć, że wszystkie warstwy skalne zostały zbadane i nazwane. Ale myliłbyś się.

W nowym raporcie opublikowanym tej wiosny w Journal of the Geological Society of America gęśzespół badawczy kierowany przez UNLV wyjaśnia, w jaki sposób zidentyfikował i nadał przydomek wcześniej nieodkrytej formacji Wielkiego Kanionu sprzed 500 milionów lat: Frenchman Mountain Dolostone.

Nowo nazwana warstwa była ukryta na widoku w całym Wielkim Kanionie od tysięcy lat, ale – do tej pory – geolodzy nie nazwali jej ani nie zbadali szczegółowo.

Zespół badawczy UNLV nazwał ją French Mountain Dolostone (FMD) – na cześć podobnej góry znajdującej się w pobliżu Las Vegas w stanie Nevada. To tam pryszczyca jest najgęstsza, najbardziej kompletna i najłatwiejsza do zbadania. Dzięki badaniom naukowym naukowcom udało się zawęzić wiek tego okresu stratygraficznego i jego związek ze stratygrafią Wielkiego Kanionu.

„Przez dziesięciolecia geolodzy nie byli w stanie dokładnie skorelować sukcesji stratygraficznych w Frenchman Mountain z sukcesjami w Wielkim Kanionie, po części dlatego, że Frenchman Mountain zostało przesunięte tektonicznie o około 40 mil na zachód od czasu zdeponowania skały” – powiedział główny autor. Steve’a RowlandaEmerytowany profesor geologii na UNLV i paleontolog w Muzeum Historii Naturalnej w Las Vegas. „Szczegółowe opisy i pomiary grubości warstw w Frenchman Mountain, a także w Grand Canyon pozwoliły nam rozwiązać ten problem”.

Rowland powiedział, że pryszczyca ma ponad 1200 stóp grubości, ale zmniejsza się znacznie na wschód. Grubość odsłoniętych odcinków Wielkiego Kanionu waha się od około 400 stóp w pobliżu Skywalk „West Rim” do mniej niż 100 stóp w Marble Canyon, we wschodniej części Parku Narodowego Wielkiego Kanionu.

READ  Astronomowie odkryli na naszym podwórku potworną czarną dziurę

W 1945 roku geolog Edwin McKee wyróżnił – ale nie nazwał go formalnie – okres formowania się klifów ze skał występujących nad znaną formacją Muav. Pryszczyca nie zawiera skamielin, więc McKee nie był pewien ich wieku. Zespół Rowlanda zastosował stosunkowo nową technikę do określenia wieku pryszczycy – niewielkie różnice w stosunku stabilnych izotopów węgla. Wahania stosunków tych izotopów wystąpiły w tym samym czasie, gdy warstwy osadzały się na całej Ziemi. Naukowcy porównali fluktuacje stratygrafii Jebel Fransi z fluktuacjami zidentyfikowanymi w dokładnie datowanych warstwach skalnych w innych częściach świata. Wyniki wskazują, że nowo nazwana formacja została zdeponowana przez okres 7,3 miliona lat, w okresie kambru, między 502,8 a 495,5 miliona lat temu.

FMD to pierwsza nowa formacja nazwana w kanionie od 1985 roku, kiedy nazwano formację Surprise Canyon. Jest to również pierwsza odsłonięta warstwa wodonośna w Wielkim Kanionie, której nazwa pochodzi od lokalizacji poza obszarem Wielkiego Kanionu.

Oprócz Rowlanda w skład zespołu badawczego weszli były absolwent UNLV Slava Korolev, geolog z Denver Museum of Nature and Science James Hagadorn oraz profesor matematyki UNLV Kaushik Ghosh.

o prześcieradle

Frenchman Mountain Dolostone: formacja nowej kambryjskiej grupy Tonto, Wielki Kanion i Basin and Range, USAZostał opublikowany tej wiosny w Geosferze, czasopiśmie naukowym Geological Society of America.

/wydanie publiczne. Ten materiał od oryginalnej organizacji/autora(ów) może dotyczyć konkretnego momentu i został zredagowany pod kątem przejrzystości, stylu i długości. Mirage.news nie zajmuje stanowiska ani nie reprezentuje żadnej instytucji, a wszystkie opinie, stanowiska i wnioski wyrażone w niniejszym dokumencie są wyłącznie poglądami autora(ów). Tutaj.