Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Jerzy Skolimowski: 5 filmów, które głęboko mnie poruszyły

Jerzy Skolimowski: 5 filmów, które głęboko mnie poruszyły

Reżyser, scenarzysta, aktor, poeta, malarz, dramaturg, a nawet bokser, Jerzy Skolimowski jest uznawany za jeden z najbardziej wpływowych i oryginalnych głosów w polskim kinie. Filmowcem został przez przypadek, jednak po spotkaniu z reżyserem Andrzejem Wajdą, liderem tzw. polskiej szkoły filmowej lat 50. niewinne czarownice. Roman Polański, który zagrał w tym filmie, zwerbował go do pracy nad scenariuszem w 1962 roku. nóż w wodzie, który otrzymał nominację do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Dopiero wtedy Skolimowski wstąpił do łódzkiej Filmówki, gdzie zadebiutował jako reżyser, Tagi identyfikacyjne: brak.

W następnych dziesięcioleciach był cenzurowany i ostatecznie wygnany z Polski za swoją politykę. Przeniósł się najpierw do Anglii, a następnie do Stanów Zjednoczonych, gdzie zdobył tytuły m.in Głęboki koniec (1970), Brawo (1979) i Wiosenny Seul (1989), zanim całkowicie porzucił kręcenie filmów na 17 lat w latach 90. i 2000.

„Łatwo identyfikuję się z zewnętrzną osobowością, bo mam doświadczenie imigranckie. Jestem imigrantem od wielu lat” – mówi Skolimowski. „Reżim komunistyczny wyrzucił mnie z kraju, bo nakręciłem mocny antystalinowski film pt Podnieś rękę W 1967r. postawił mnie w bardzo tragicznej sytuacji. Nie dość, że film nigdy nie zostanie pokazany, to jeszcze, jak mi powiedziano, nie przewidziałem, że w Polsce będą mogły powstać jeszcze jakieś filmy. Zostałem wygnany z kraju i spędziłem jako imigrant solidne 30 lat poza Polską”.

W 2008 roku polski weteran w końcu wrócił do domu, by pisać i reżyserować Cztery noce z Anną. Najnowszy to Skolimowski EO, filmowa epopeja opowiedziana oczami osła, otrzymał nominację do nagrody dla najlepszego międzynarodowego filmu fabularnego na 95. ceremonii rozdania Oscarów. „Zrobiliśmy ten film z miłości do przyrody i zwierząt” – mówi reżyser. „Myślę, że przesłanie jest bardzo ważne, ponieważ oddajemy głos tym, którzy nie mają głosu. Mamy nadzieję, że zostanie wysłuchany”.

READ  Fryderyk Chopin - Martin Seed Magazine

Poniżej Skolimowski dzieli się z A.frame pięcioma filmami, które zrobiły na nim wrażenie i zainspirowały go przez całe życie.