Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Joe Biden ostrzega Xi Jinpinga przed partnerami z Pacyfiku, handlem, Bliskim Wschodem, Iranem i Ukrainą

Joe Biden ostrzega Xi Jinpinga przed partnerami z Pacyfiku, handlem, Bliskim Wschodem, Iranem i Ukrainą

Xi wezwał Waszyngton, aby przełożył „zobowiązanie Bidena do niewspierania niepodległości Tajwanu” na konkretne środki, podała agencja informacyjna Xinhua.

Rzecznik Białego Domu John Kirby powiedział: „Prezydent Biden również podkreślił znaczenie utrzymania pokoju i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej”.

Powtórzył znaczenie praworządności i wolności żeglugi na Morzu Południowochińskim.

Kłótnie z Australią i Filipinami

Starszy urzędnik Białego Domu powiedział wcześniej, że spadek od listopada liczby poważnych incydentów i incydentów z użyciem przymusu, takich jak przechwytywanie chińskich myśliwców, jest „mile widzianym sygnałem bardziej odpowiedzialnego zachowania”.

Jednakże utrzymują się obawy w związku z niedawnymi starciami między Chinami a sojusznikami USA, takimi jak Australia i Filipiny, o sporne wyspy na Morzu Południowochińskim.

„Nie zaobserwowaliśmy spadku niektórych niebezpiecznych zachowań w pobliżu Second Thomas Shoal i wokół niektórych partnerów naszych partnerów z Chinami, czy to Japonią, czy Australią, w różnych obszarach Pacyfiku” – powiedział wyższy rangą urzędnik.

Iran się waha

Prezydent USA wyraził obawy dotyczące „wsparcia Chin dla rosyjskiej bazy przemysłowej sektora obronnego i jego wpływu na bezpieczeństwo europejskie i transatlantyckie”. Dyskusje dotyczyły także wpływów Chin na Bliskim Wschodzie.

„Podczas tych spotkań na wysokim szczeblu bardzo jasno wyraziliśmy się co do roli, jaką Chińska Republika Ludowa powinna odegrać, wykorzystując swoje wpływy w Iranie, zwłaszcza w celu położenia kresu atakom Houthi na statki cywilne na Morzu Czerwonym” – powiedział wyższy rangą urzędnik .

„Zaostrza regionalne napięcia i niestabilność oraz oczywiście wpływa na przepływy handlowe. Chiny powinny mieć bezpośredni interes w próbie ograniczenia tych konsekwencji. „

Podczas spotkania obaj prezydenci zgodzili się „odebrać telefon i porozmawiać, jeśli zajdzie taka potrzeba”.

Wizyta Yellen

Zgodzili się także wspierać interesy w dyplomacji na szczeblu gabinetu, w tym wizyty sekretarz skarbu USA Janet Yellen w Chinach.

Sekretarz skarbu USA Janet Yellen. Bloomberga

Pani Yellen uda się w tym tygodniu po raz drugi do Chin na rozmowy na wysokim szczeblu, których celem będzie dalsza stabilizacja stosunków między największymi gospodarkami świata w obliczu narastającej urazy politycznej w Stanach Zjednoczonych przed wyborami prezydenckimi.

READ  Klient Titan Dive nazywa rejs Titanica w 2021 roku Operacją Kamikaze

Podczas czterech dni spotkań w Kantonie i Pekinie pani Yellen planuje spotkać się z przedstawicielami amerykańskich firm, chińskimi studentami i profesorami oraz najwyższymi urzędnikami gospodarczymi Chin.

W zeszłym tygodniu Xi Jinping spotkał się z kilkunastu amerykańskimi dyrektorami generalnymi i naukowcami, próbując przez Pekin przyciągnąć zagranicznych inwestorów.

Biden „wyraził także ciągłe obawy dotyczące nieuczciwej polityki handlowej Chińskiej Republiki Ludowej i nierynkowych praktyk gospodarczych” – zauważył Kirby.

W zeszłym miesiącu administracja Bidena poparła działania albańskiego rządu mające na celu uznanie „czystego” niklu w ramach wysiłków mających na celu pomoc borykającym się z problemem australijskim górnikom zmiażdżonym nadmiarem dostaw ze strony chińskich firm w Indonezji.

„Prezydent Biden potwierdził również, że Stany Zjednoczone będą w dalszym ciągu podejmować działania, aby zapobiec wykorzystywaniu zaawansowanych amerykańskich technologii do podważania naszego bezpieczeństwa narodowego bez nieuzasadnionego ograniczania handlu i inwestycji”. Wspomniał także o TikToku w ramach dyskusji technologicznej.

Biały Dom stwierdził, że istnieje „nadzieja” na kolejne osobiste spotkanie obu przywódców w tym roku.

Z AP