Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Joe Terkel, upiorny barman The Shining, zmarł w wieku 94 lat

Joe Turkel, aktor charakterystyczny najbardziej znany ze współpracy z legendarnym reżyserem Stanleyem Kubrickiem i Blade Runnerem Ridleya Scotta, zmarł w wieku 94 lat.

Przedstawiciel Variety powiedział, że zmarł w poniedziałek w szpitalu św. Jana w Santa Monica w Kalifornii.

Przeczytaj także: Czy w „Czarnym Adamie” pojawi się epizod z Supermanem? Dwayne Johnson mówi…

Najsłynniejszym filmem Turkle jest prawdopodobnie adaptacja Stephena Kinga Kubricka „Lśnienie”. Turkel gra upiornego barmana Lloyda, który wabi niestabilnego głównego bohatera Jacka Torrance’a z powrotem do alkoholu.

Urodzony w rodzinie polskich żydowskich imigrantów na Brooklynie w Nowym Jorku Torkel był weteranem II wojny światowej jako żołnierz armii amerykańskiej. Zadebiutował jako reżyser w filmie Maxwella Shane’a z 1949 roku Miasto po drugiej stronie rzeki.

On i Kubrick po raz pierwszy pracowali razem w 1956 roku w The Killing. Kubrick następnie wyreżyserował go w 1957 roku w antywojennym filmie Paths of Glory.

W popularnym filmie science fiction „Łowca androidów” z 1982 r. Turkel zagrał Eldona Tyrella, twórcę replik (ludzkiego bioinżyniera, który ma być niewolnikami w futurystycznym świecie filmu) i prezesa Tyrell Corporation.

Aktor weteran Michael McCain, lepiej znany jako Better Call Saul, pochwalił Turkela na Twitterze. Napisał: „Joe Turkel zawsze był bardzo dobry, ale jego występ w Paths of Glory, w obsadzie pełnej wspaniałych, był dowcipny i genialny. RIP”.

READ  25 lat przekształcania odbiorców niszowych w duże firmy. - Hollywoodzki reporter