Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Julian Assange otrzymuje tymczasowe zwolnienie w sprawie przeciwko jego ekstradycji do Stanów Zjednoczonych |  Julian Assange

Julian Assange otrzymuje tymczasowe zwolnienie w sprawie przeciwko jego ekstradycji do Stanów Zjednoczonych | Julian Assange

Julian Assange otrzymał ułaskawienie w walce przeciwko ekstradycji do USA po tym, jak dwóch sędziów orzekło, że założyciel WikiLeaks może skierować jego sprawę do rozprawy apelacyjnej – ale tylko wtedy, gdy administracja Bidena nie będzie w stanie tego zrobić. Zapewnienie sądowi odpowiednich gwarancji.

Przewodnicząca ławy królewskiej Victoria Sharp i sędzia Johnson powiedzieli, że Assange ma realne szanse na sukces w odniesieniu do trzech z dziewięciu przywołanych powodów, opóźnili jednak zezwolenie na odwołanie się od wniosku, dając rządowi USA trzy tygodnie na rozwianie obaw związanych ze sprawą . Powiązane sprawy.

Gdyby Assange’owi odmówiono pozwolenia na złożenie apelacji, w ciągu kilku dni mógłby zostać poddany ekstradycji i postawiony przed zarzutami o szpiegostwo. Choć decyzja sędziów oznacza, że ​​uniknie takiego losu, czeka go dalsze czekanie, a jego przyszłość wciąż jest nierozwiązana.

W Orzeczenie pisemne Opublikowany we wtorek Sharp stwierdził, że obawy, które najprawdopodobniej zostaną uwzględnione w postępowaniu odwoławczym, ale „można je rozwiązać za pomocą zabezpieczeń”, to „że wnioskodawca [Assange] Dopuszczalne jest powoływanie się na Pierwszą Poprawkę, aby skarżący nie poniósł uszczerbku podczas procesu, w tym podczas wyroku, ze względu na swoje obywatelstwo, aby cieszył się taką samą ochroną w ramach Pierwszej Poprawki jak obywatel amerykański oraz aby nie została nałożona kara śmierci.

Podczas dwudniowej rozprawy w zeszłym miesiącu, na której Assange nie mógł być obecny, jego prawnicy powiedzieli, że w przypadku sądzenia go w Stanach Zjednoczonych groziłaby mu „rażąca odmowa sprawiedliwości”. NA Zarzuty związane z publikacją tysięcy tajnych i dyplomatycznych dokumentów, które – ich zdaniem – ujawniały tortury, wydawanie więźniów, pozasądowe zabójstwa i zbrodnie wojenne.

Jego żona, Stella Assange, wyraziła swoje niezadowolenie z decyzji sędziów. Powiedziała: „To, co zrobiły sądy, polegało na zaproszeniu Stanów Zjednoczonych do interwencji politycznej… i wysłaniu wiadomości o treści: Wszystko jest w porządku”. „Uważam to za niesamowite.

READ  Prezydent USA Joe Biden nakazał przegląd pochodzenia COVID w trakcie debaty na temat teorii wycieku laboratoryjnego

„Ta sprawa to zemsta. To sygnał dla was wszystkich, że jeśli ujawnicie interesy napędzające wojnę, przyjdą po was, wsadzą was do więzienia i będą chcieli was zabić.

„Administracja Bidena nie powinna udzielać gwarancji. „Powinni porzucić tę haniebną sprawę, która nigdy nie powinna była zostać wniesiona”.

Przed podjęciem decyzji pojawiały się doniesienia, że ​​rząd USA rozważał zaproponowanie Assange'owi ugody, umożliwiającej mu przyznanie się do wykroczenia, co umożliwiłoby mu wydostanie się z więzienia w Wielkiej Brytanii, ale jego prawnicy twierdzili, że nie byli świadomi jakiekolwiek wykroczenie. Zmiana podejścia.

We wtorkowym 66-stronicowym orzeczeniu Sharp oświadczył, że prawnik brytyjskiego ministra spraw wewnętrznych zgodził się, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby Assange został oskarżony w Stanach Zjednoczonych o przestępstwo zagrożone karą śmierci, a następnie nałożony na niego wyrok.

Jako dowód tego zagrożenia przytoczyła „wezwania do stosowania kary śmierci przez czołowych polityków i inne osoby publiczne; fakt, że [UK-US extradition] Traktat nie zabrania ekstradycji osób oskarżonych o karę śmierci, a faktem jest, że obecne gwarancje nie obejmują wyraźnie kary śmierci.

Odnosząc się do ochrony wolności słowa na mocy Pierwszej Poprawki w Stanach Zjednoczonych, Sharp stwierdził: „Tak jest [Assange] Twierdzi, że gdyby przyznano mu prawa wynikające z Pierwszej Poprawki, ściganie zostałoby wstrzymane. Dlatego Pierwsza Poprawka ma kluczowe znaczenie w jego obronie zarzutu ekstradycji. Ponadto, jeśli zostanie skazany, może zechcieć powołać się na Pierwszą Poprawkę w kwestii kary. „Jeśli nie będzie mu wolno powoływać się na Pierwszą Poprawkę ze względu na jego status obcokrajowca, poniesie on uszczerbek – a być może w znacznym stopniu – ze względu na swoją narodowość”.

Stany Zjednoczone miały czas do 16 kwietnia na przedstawienie gwarancji. Jeżeli tego nie zrobisz, przysługuje Ci prawo do odwołania. Jeśli tak się stanie, sprawa zostanie rozpatrzona na kolejnej rozprawie, wstępnie wyznaczonej na 20 maja.

READ  Oszustwo Tinder od lat atakuje kobiety

Nick Vamos, partner w londyńskiej kancelarii prawnej Peters & Peters i były szef wydziału ekstradycji w Prokuraturze Koronnej (CPS), powiedział, że są to „bardzo wyraźne gwarancje, które Stany Zjednoczone powinny zapewnić”.

Amnesty International i Krajowy Związek Dziennikarzy wezwały Stany Zjednoczone do wycofania sprawy o ekstradycję. Specjalna sprawozdawczyni ONZ ds. tortur, dr Alice Edwards, wyraziła swoje zaniepokojenie „niepewnym stanem zdrowia psychicznego Assange’a”.

„To niefortunne, że sąd nie odniósł się kompleksowo do możliwości nałożenia na pana Assange’a nieproporcjonalnej kary w Stanach Zjednoczonych, do 175 lat, a prawdopodobnie nie mniej niż 30 lat” – stwierdziła. „Albo, co bardziej prawdopodobne, będzie nadal przetrzymywany w izolatce. Każda z tych sytuacji może stanowić nieludzkie traktowanie”.