Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Kobiety charedi otrzymują 70 000 podczas wirtualnej wizyty w Auschwitz

Kobiety charedi otrzymują 70 000 podczas wirtualnej wizyty w Auschwitz

dziś jest chwiejny dzień – Dzień Pamięci o Holokauście – kiedy Izrael oddaje cześć sześciu milionom Żydów zabitych przez nazistów.

Większość tutejszej młodzieży przyjeżdża do Polski ze swoją szkołą średnią, aby na własne oczy zobaczyć obozy koncentracyjne i zrozumieć okropności tego, co wydarzyło się tam podczas II wojny światowej.

Większość, nie wszystkie. Takie wycieczki nigdy nie były częścią kultury społeczności charedich (ultraortodoksyjnych), które stanowią około jednej ósmej populacji Izraela. Studia nad Holokaustem nie są częścią programu nauczania w ich szkołach czy jesziwach.

Kliknij i eksploruj, aby obejrzeć film 360 stopni, dzięki uprzejmości Triumph of the Spirit

Ale trzy żądne przygód kobiety z tego świata wykorzystują moc najnowocześniejszej technologii, aby stworzyć „wirtualne” wizyty dla tych, którzy nie mogą iść fizycznie.

Miriam Cohen, Chani Koplowitz i Yote Neiman, którzy od ponad dekady wspólnie kręcą „filmy koszerne” z przesłaniem edukacyjnym, zostali wpuszczeni do Auschwitz-Birkenau podczas lockdownu związanego z Covidem, aby nakręcić przełomowy film w wirtualnej rzeczywistości (VR) .

Publiczność nosi gogle VR, które odtwarzają wrażenia z bycia tam, z widokiem 360 stopni. Mogą rozglądać się w górę i w dół oraz na boki przez całe 65 minut filmu.

Wirtualny przewodnik Rabin Israel Goldwasser w Auschwitz z kamerą wirtualnej rzeczywistości 360 stopni. uprzejmość

Do tej pory obejrzało go ponad 70 000 osób ze świata charedim i nie tylko Zwycięstwo ducha.

Film jest hołdem dla determinacji i innowacyjności kobiet.

Cohen, matka sześciorga dzieci, która wyreżyserowała film, powiedziała, że ​​udało im się dostać do Auschwitz na zdjęcia, mimo że Steven Spielberg, który wyreżyserował uznaną Listę Schindlera (wydaną w 1993 r.), nie zrobił tego.

Udoskonalili także od podstaw technologie obrazowania rzeczywistości wirtualnej i zignorowali tych, którzy mówili im, że technologia jest przeznaczona do nowych gier i filmów, a nie do poważnego filmu.

Podczas brytyjskiej premiery, która odbyła się w styczniu w Londynie, Matthew Sanders, szef działu edukacji i rzeczywistości wirtualnej w Meta (grupa Facebooka), pochwalił wykorzystanie technologii VR.

„To jeden z najbardziej przełomowych i inspirujących projektów, z jakimi się do tej pory spotkałem” – powiedział publiczności.

Cohen mówi, że zawsze czuła, że ​​przegapia coś bardzo ważnego. „Kiedy moi przyjaciele wrócili z podróży po Polsce i powiedzieli nam, jakie to mocne, obiecałam sobie, że pewnego dnia pojadę” – powiedziała.

Filmowcy (od lewej) Chani Koplowitz, Miriam Cohen i Ute Neimann u bram Auschwitz. uprzejmość

W tamtym czasie nie zdawała sobie sprawy, że kiedy w końcu ją odwiedziła, dzieliła się swoją historią daleko i szeroko.

Na pokładzie mieli rabina Yisraela Goldwassera, wybitnego wykładowcę, badacza Holokaustu i ocalałego w trzecim pokoleniu, który opowiadał o filmie. Zrobili plan całego filmu.

Ale świat został zamknięty podczas pandemii Covid, loty zostały ograniczone, a Auschwitz – obecnie muzeum państwowe, które przyciąga ponad dwa miliony odwiedzających rocznie – zamknął swoje bramy.

https://www.youtube.com/watch?v=Pk67LEDWKNY

Po tygodniach pościgu, omijania przez słupy i pocztę, i mówieniu, że to absolutnie niemożliwe, Cohen dotarł do dyrektora Auschwitz-Birkenau.

Wytrwałość i modlitwa wkrótce się opłaci. „Była Polką, która także mówiła po francusku” – mówi Cohen.

„Jestem z Montrealu, więc mówię po francusku. Rozmawiam z nią, lubi mnie, podoba jej się ten pomysł. Ale potem mówi:„ Przepraszam, strzelanie w Auschwitz-Birkenau, to nie jest coś, na co byśmy pozwolili dzięki tej technologii”.

Więc powiedziałem słuchaj, jesteś ostatnim kluczem do mojego wielkiego marzenia, proszę, pomóż mi. Wtedy ona powiedziała, wiesz co, wyślij mi brief.

Charedi, który przeżył Holokaust, ogląda Triumph of the Spirit na goglach VR. uprzejmość

Cohen wysłała raport i z niepokojem czekała wraz z innymi filmowcami. Wtedy odebrała telefon.

„Możesz przyjść w poniedziałek rano. Muzeum będzie otwarte tylko przez trzy dni. To było niesamowite, naprawdę zdarzył się cud.”

Udało im się tam dotrzeć, przejechać przez Ukrainę i nie tylko, odbyć 27-godzinny lot i nakręcić film.

Wciągające przeżycie dla izraelskich żołnierzy. Film został pokazany grupom z dala od świata charedim. uprzejmość

Byli sami, w miejscu zwykle zatłoczonym ludźmi, a rabin Goldwasser, przewodnik, martwił się, że zostaną sfotografowani bez bezpośredniej interakcji z grupą.

Ale nie musisz się martwić. Potem powiedział Cohenowi: „Zwykle jestem tutaj z ludźmi. Dzisiaj byłem tutaj z ludźmi”. Nszamus (dusze zmarłych).

Dorastał z wieloma ocalałymi. „Nasi widzowie słyszą historie, które on już od nich słyszał” — mówi Cohen. „Dzięki jego opowieściom jesteśmy połączeni z większą, wstrząsającą historią, która przydarzyła się narodowi żydowskiemu.

Ocaleni znikają każdego dnia. Naszym zadaniem jest teraz wziąć ich historie i opowiedzieć je naszym dzieciom i naszym dzieciom oraz przekazać je jako wspomnienie.

„Historia jest czymś na zewnątrz i daleko od ciebie i czymś, czego się uczysz, ale pamięć jest czymś, co czułeś, słyszałeś i powąchałeś w sobie. Więc to jest nasza praca.”

Film – z 200 goglami VR – jest dostępny do kolekcji w całym Izraelu, a także można go oglądać codziennie o godz. Jerozolima.

READ  Wszyscy pracujemy nad jednym ostatecznym celem, którym jest miłość do kina, jak powiedział aktor Shraddha Das: