Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Kobiety w ciąży z IBD i ich dzieci są narażone na zwiększone ryzyko i komplikacje

Kobiety w ciąży z IBD i ich dzieci są narażone na zwiększone ryzyko i komplikacje w porównaniu z kobietami w ciąży z IBD. Takie są wyniki nowego badania przeprowadzonego na University of Missouri School of Medicine, które przeanalizowało wyniki ponad 8 milionów ciąż.

IBD to termin używany dla choroby Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, które charakteryzuje się przewlekłym zapaleniem przewodu pokarmowego. IBD dotyka głównie młodych dorosłych, w tym kobiety w szczytowym okresie rozrodczym.

IBD jest chorobą nieuleczalną, jej nawracający charakter i uciążliwe skierowanie dla około 3 milionów amerykańskich mężczyzn i kobiet zdiagnozowanych. Ponieważ choroba ta zwykle dotyka kobiety w okresie szczytowej płodności, chcieliśmy poznać wpływ IBD na wyniki matki i płodu. Według naszej wiedzy to badanie jest najbardziej kompleksowe w swoim rodzaju, wykorzystując dane z wielu instytucji w 48 stanach”.


Yazaz Ghouri, MD, pierwszy autor, adiunkt medycyny klinicznej

Zespół badawczy przeanalizował ponad 8 milionów ciąż w latach 2016-2018. Spośród nich 14 129 matek miało IBD. Wyniki wykazały, że kobiety ciężarne z IBD częściej chorowały na cukrzycę ciążową, krwotoki poporodowe, powikłania nadciśnienia tętniczego, poród przedwczesny, zahamowanie wzrostu płodu i śmierć płodu. Kobiety w ciąży z IBD spędzają w szpitalu dłużej po porodzie. Pozostali średnio przez dodatkowe pół dnia i musieli liczyć się z ponad 2700 USD związanych z tym kosztów medycznych.

„Na podstawie naszych ustaleń sugerujemy, że kobiety z umiarkowanym do ciężkiego IBD powinny otrzymać poradnictwo przed poczęciem i agresywnie leczyć remisję przed ciążą” – powiedział Gorey. „Wyniki naszego badania pokazują znaczenie optymalnej kontroli IBD przed poczęciem”.

Współpracownicy z Gori University School of Medicine to pierwszy autor Zahid Ijaz Tarar, MD, adiunkt medycyny klinicznej; Gholam Goss, adiunkt medycyny klinicznej.