Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Konflikt w Gazie: Izrael przyłącza się do porozumienia pokojowego z Hamasem po rozpoczęciu zrzutów amerykańskich

Konflikt w Gazie: Izrael przyłącza się do porozumienia pokojowego z Hamasem po rozpoczęciu zrzutów amerykańskich

Niesamowite sceny miały miejsce w Strefie Gazy, gdy Izrael zasadniczo zaakceptował porozumienie o zawieszeniu broni z Hamasem.

W sobotę wyższy rangą urzędnik amerykański potwierdził porozumienie pokojowe, kiedy nad regionem rozdartym wojną przeprowadzono pierwszy zrzut amerykańskiej pomocy humanitarnej.

Porozumienie ramowe przewiduje sześciotygodniowe zaprzestanie działań wojennych, które może rozpocząć się natychmiast, jeśli ruch palestyński zgodzi się na uwolnienie przetrzymywanych przez siebie najbezbronniejszych zakładników, powiedział dziennikarzom przez telefon urzędnik.

„Izraelczycy mniej więcej to zaakceptowali” – powiedział urzędnik administracji. „Piłka jest teraz w obozie Hamasu”.

Oświadczenie to nadeszło kilka godzin po tym, jak amerykańskie wojskowe samoloty transportowe zrzuciły pomoc humanitarną z powietrza na oblężoną Strefę Gazy.

Organizacja Narodów Zjednoczonych ostrzegła przed głodem w Gazie, a na początku tego tygodnia ponad 100 osób zginęło w szaleńczej panice, aby zdobyć żywność z konwoju ciężarówek przewożących pomoc, a siły izraelskie otworzyły ogień do tłumu.

Centralne Dowództwo USA stwierdziło, że sobotni zrzut, który obejmował 38 000 posiłków, miał na celu „zapewnienie niezbędnej pomocy ludności cywilnej dotkniętej trwającym konfliktem”.

Urzędnik Centralnego Dowództwa USA powiedział Agence France-Presse, że posiłki składały się z racji żywnościowych USA, które nie zawierały wieprzowiny, której spożywania islam zabrania.

Negocjatorzy pracują całą dobę

Negocjatorzy z mocarstw regionalnych pracują całą dobę, aby za około tydzień osiągnąć rozejm w Gazie przed rozpoczęciem świętego miesiąca Ramadan.

„Od dzisiaj rozpocznie się sześciotygodniowe zawieszenie broni w Gazie, jeśli Hamas zgodzi się na uwolnienie określonej kategorii bezbronnych zakładników… chorych, rannych, osób starszych i kobiet” – powiedział urzędnik administracji.

Bojownicy Hamasu wzięli około 250 zakładników podczas bezprecedensowego transgranicznego ataku na Izrael 7 października, a 130 z nich pozostaje w Gazie, w tym 31, o których Izrael twierdzi, że nie żyją. Nie jest jasne, ilu pozostałych zakładników uważa się za zagrożonych.

READ  CNN wypuszcza Chrisa Cuomo

Stany Zjednoczone mają nadzieję, że jakikolwiek rozejm stworzy przestrzeń dla bardziej trwałego pokoju. Źródło bliskie ruchowi powiedziało AFP, że oczekuje się, że delegacja Hamasu uda się w sobotę do Kairu, aby przeprowadzić rozmowy w sprawie rozejmu.

Urzędnik administracji powiedział, że zawieszenie broni umożliwi także „znaczne zwiększenie” pomocy humanitarnej dla Gazy, przy czym zrzutów lotniczych nie uważa się za substytut konwojów z pomocą na dużą skalę.

„Żadne z nich – szlaki morskie i zrzuty – nie zastępuje podstawowej potrzeby przemieszczania pomocy przez jak największą liczbę przejść lądowych. „To najskuteczniejszy sposób dostarczania pomocy na dużą skalę” – powiedział reporterom drugi amerykański urzędnik .

Droga lądowa jest nadal niezbędna

Według oficjalnych danych w brutalnym ataku przeprowadzonym przez Hamas 7 października zginęło około 1160 osób.

Według ministerstwa zdrowia Strefy Izrael odpowiedział bezlitosnym atakiem na kontrolowaną przez Hamas Strefę Gazy, zbierając ogromne żniwo wśród uwięzionej tam cywili, zabijając ponad 30 000 osób.

Ilość pomocy przywożonej ciężarówkami do Gazy spadła w ciągu prawie pięciu miesięcy wojny, a mieszkańcy Gazy borykają się z poważnymi niedoborami żywności, wody i lekarstw.

Niektóre zagraniczne siły zbrojne zrzuciły zaopatrzenie do Gazy drogą powietrzną, wysyłając długie linie platform pomocowych zrzucających na spadochronie teren rozdarty wojną.

Jordania prowadzi wiele operacji przy wsparciu takich krajów, jak Wielka Brytania, Francja i Holandia, podczas gdy Egipt wysłał w czwartek kilka samolotów wojskowych w ramach operacji zrzutu ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Biden nalegał, aby Izrael zmniejszył straty wśród ludności cywilnej i pozwolił na pomoc, utrzymując jednocześnie pomoc wojskową dla głównego sojusznika USA.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby określił zrzuty jako „trudną operację wojskową”, która wymaga starannego planowania przez Pentagon w celu zapewnienia bezpieczeństwa ludności cywilnej w Gazie i amerykańskiego personelu wojskowego.

READ  Australijscy prawodawcy walczą z kandydaturą chińskiego urzędnika do dołączenia do komisji rządzącej Interpolu

– Z Agence France-Presse