Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Kongres USA zatwierdza pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości 57 miliardów dolarów

Senat USA przeznaczył 57 miliardów dolarów na pomoc wojskową, gospodarczą i żywnościową Ukraina a sojusznicy USA do ostatecznej aprobaty Kongresu, umieszczając ponadpartyjny stempel na największym dotychczas zobowiązaniu USA do przekształcenia rosyjskiej inwazji w bolesne bagno dla Moskwy.
Ustawodawstwo, uchwalone od 86 do 11, zostało poparte przez każdego głosującego Demokratę i większość Republikanów. Podczas gdy wiele spraw za prezydenta Joe Bidena upadło z powodu impasu partyzanckiego, czwartkowe krzywe głosowanie sugeruje, że obie partie były w dużej mierze zjednoczone w wysyłaniu materiałów, których potrzebują, aby odeprzeć rosyjskiego prezydenta na Ukrainę. Prezydent Rosji Władimir Putin’s więcej żołnierzy.

„Pozdrawiam Kongres za przesłanie światu jasnego, ponadpartyjnego przesłania, że ​​naród Stanów Zjednoczonych stoi po stronie odważnych obywateli Ukrainy w obronie ich demokracji i wolności” – powiedział Biden w pisemnym oświadczeniu.

Stany Zjednoczone dostarczają Ukrainie więcej artylerii takiej jak ta haubica w najnowszym pakiecie pomocy wojskowej. (AFP)

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował Stanom Zjednoczonym. „To demonstracja silnego przywództwa i niezbędny wkład w naszą wspólną obronę wolności” – powiedział w swoim wieczornym przemówieniu wideo do narodu.

Przejście pojawiło się, gdy sekretarz stanu USA Anthony Blinken powiedział, że Stany Zjednoczone wycofały kolejne 143 miliony dolarów Broń i wyposażenie Pentagonu zostanie wysłany do Kijowa, co oznacza, że ​​całkowita ilość materiałów amerykańskich wysłanych tam od rozpoczęcia inwazji wyniosła 5,5 miliarda dolarów. On i inni urzędnicy administracji ostrzegają, że moc zostanie wyczerpana do czwartku, ale nowe przepisy uzupełnią dostępną kwotę o ponad 11 miliardów dolarów.

Najnowszy pakiet obejmuje kolejnych 18 haubic, a także antyartyleryjskie systemy radarowe, które Stany Zjednoczone dostarczyły Ukrainie od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

W sumie około 34 miliardów dolarów z tego środka przeznaczono na uzbrojenie i wyposażenie sił ukraińskich, pomoc w finansowaniu zakupów uzbrojenia, wymianie sprzętu amerykańskiego wysyłanego na teatry działań oraz opłaceniu sił amerykańskich rozmieszczonych w krajach sąsiednich.

Koszt pomocy wojskowej USA wynosi 76 miliardów dolarów i prawdopodobnie wzrośnie w nadchodzących miesiącach. (GT)

Jest też 13 miliardów dolarów na utrzymanie rządu ukraińskiego na powierzchni i 7 miliardów na wyżywienie krajów na całym świecie, które są uzależnione od obecnie malejących plonów ukraińskich upraw. I są pieniądze na pomoc ukraińskim uchodźcom w USA, przejęcie aktywów rosyjskiego oligarchy, ponowne otwarcie ambasady USA w Kijowie i ściganie rosyjskich zbrodni wojennych.

Środek, który według urzędników ma obowiązywać do września, potroił kwotę początkowej 19 miliardów dolarów pomocy dla Ukrainy zatwierdzonej przez prawodawców wkrótce po inwazji w lutym.

Kraje o najwyższych wydatkach wojskowych na świecie

Łączna cena 76 miliardów dolarów przekracza roczne wydatki Stanów Zjednoczonych na całą swoją wojskową i gospodarczą pomoc zagraniczną w ostatnich latach i zbliża się do rocznego budżetu wojskowego Rosji.

W innych wiadomościach Biden pochwalił „masowe” prośby niegdyś neutralnej Szwecji i Finlandii o przystąpienie do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) w odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę.

Prezydent USA Joe Biden, w centrum, otoczony przez fińskiego prezydenta Sauli Niinisto, z lewej i szwedzka premier Magdalena Andersson w Białym Domu. (AFP)

Biden powitał szwedzką premier Magdalenę Andersson i fińskiego prezydenta Sauli Niinistö w Białym Domu we czwartek, gdzie spotkali się na trójstronnych rozmowach na temat paktu wzajemnej obrony NATO i innych kwestii związanych z bezpieczeństwem europejskim.

Administracja Bidena z optymizmem odnosi się do wniosków, co byłoby dużym zakłopotaniem dla Rosji po inwazji na Ukrainę.

Czerwony Krzyż podejmuje działania na rzecz ochrony ukraińskich więźniów

READ  Chiny naciskają na spotkanie ministrów spraw zagranicznych Pacyfiku w tym samym czasie co Forum Wysp Pacyfiku