Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Rzadkie tornado w północnym Michigan zabija jednego, rani ponad 40 osób, przewraca samochody i niszczy dachy

Rzadkie tornado w północnym Michigan nawiedziło w piątek małą społeczność, zabijając co najmniej jedną osobę i raniąc ponad 40 innych, przewracając pojazdy, niszcząc dachy oraz przewracając drzewa i linie energetyczne.

Tornado uderzyło w Gaylord, który liczy około 4200 osób i znajduje się około 370 kilometrów na północny zachód od Detroit, około 15:45.

Mike Klipadlow, właściciel warsztatu samochodowego Alter-Start North, powiedział, że on i jego pracownicy schronili się w łazience.

„Mam szczęście, że żyję”, powiedział. „Wysadził tył budynku”.

15-letnia Emma Goddard powiedziała, że ​​pracowała w Tropical Smoothie, kiedy otrzymała ostrzeżenie o huraganie.

Pomyślała, że ​​pogoda na zewnątrz wydaje się „wietrzna, ale nie przerażająca”, odrzuciła to i wróciła do tego, co robiła. Wtedy jej matka zadzwoniła i zapewniła matkę, że nic jej nie jest.

Dwie minuty później nalewała sok klientowi, kiedy matka jej współpracownika starała się dostać na tyły budynku, jak powiedziała agencji Associated Press przez SMS-a pani Goddard.

Przewrócony samochód można zobaczyć na zewnątrz przepustu z dachem sklepu zawalającym się za jego dachem podczas burzy
Okna tej restauracji Culvera zostały wysadzone, gdy ludzie schronili się w środku. (AFP: Stephen Beecher)

Schronili się w chłodni, gdzie usłyszeli odgłos tłuczonych okien.

Kiedy około 15 minut później opuścili grzejnik i wyszli, zobaczyli, że „niektóre z naszych samochodów pocięto i zaizolowano na podłodze”, powiedziała pani Goddard. Dodała, że ​​zniszczono trzy sąsiednie firmy.

Brian Lawson, rzecznik Monson Healthcare, powiedział, że Otsego Memorial Hospital leczy 23 osoby ranne przez tornado i jedna osoba zginęła. Nie jest znany stan poszkodowanych ani nazwisko zmarłego.

Michigan State Patrol potwierdził śmierć jednej osoby, mówiąc w tweecie na Twitterze, że ponad 40 innych zostało rannych i jest leczonych w okolicznych szpitalach. Patrol planował odprawę w sobotę rano.

„Nigdy w życiu nie widziałem czegoś takiego” – powiedział burmistrz Todd Sherard. „Czuję się zdrętwiały”.

Film opublikowany w Internecie pokazał ciemną lejkowatą chmurę wyłaniającą się z chmury, gdy nerwowi kierowcy patrzyli lub powoli odwracali się, niepewni swojej ścieżki.

Część domu została rozbita na kawałki drewnianymi belkami rozrzuconymi po zewnętrznym patio
W całym mieście domy zostały zniszczone. (AFP: John Fleischer)

Kolejny film pokazywał wielkie zniszczenia wzdłuż głównej ulicy miasta. Wyglądało na to, że jeden z budynków znacznie się zawalił, a sklep dobrej woli został poważnie uszkodzony.

Na poboczu drogi leżał zawalony słup, a gruz, w tym coś, co wyglądało na przewody elektryczne i części ze stacji benzynowej Marathon, zostało rozrzucone wzdłuż ulicy.

Czerwony Krzyż utworzył schronienie w jednym z kościołów.

42-letnia Brandi Slough powiedziała, że ​​ona i jej nastoletnia córka szukały schronienia w pokoju socjalnym Culversa. Okna restauracji fast food były rozbite, kiedy wyszli, a jej pickup przewrócił się na dach na parkingu.

Eddie Thrasher, lat 55, powiedział, że siedział w swoim samochodzie przed sklepem z częściami samochodowymi, kiedy pojawiło się nad nim tornado.

„Są prace, których dachy zostały rozerwane, rząd magazynów przemysłowych” – powiedział Thrasher.

„Kampery zostały wywrócone do góry nogami i zniszczone. Ze wschodniej części miasta jechało wiele pojazdów ratunkowych”.

Powiedział, że pobiegł do sklepu, żeby na nim jeździć.

„Moja adrenalina szalała” – powiedział Thrasher. „W mniej niż pięć minut to koniec”.

Uszkodzenie Gaylord w stanie Michigan po huraganie
Silny podmuch wiatru był pierwszym w mieście od 1998 roku.(AFP: Stephen Beecher)

Ekstremalne wiatry są rzadkością w tej części Michigan, ponieważ Wielkie Jeziora pochłaniają energię burz, zwłaszcza wczesną wiosną, kiedy jeziora są bardzo zimne, powiedział Jim Kesor, meteorolog Gaylord z National Weather Service.

Ostatni raz, kiedy Gaylord został dotknięty silnym podmuchem wiatru, miał miejsce w 1998 roku, kiedy wiatr w linii prostej osiągnął 100 mil na godzinę, powiedział Kesor.

Powiedział, że warunki, które wywołały tornado w piątek, obejmowały zimny front opuszczający Wisconsin i uderzający w gorące, wilgotne powietrze nad Gaylord, z dodatkiem wiatru krążącego w niższej części atmosfery.

Gubernator Gretchen Whitmer ogłosiła stan wyjątkowy w hrabstwie Otsego, uwalniając więcej zasobów państwowych dla hrabstwa.

AP/przewodowy

opublikowany I zaktualizowany

READ  Mama rodzi siedząc w toalecie