Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Korea i Polska podpisują memoranda o porozumieniu w sprawie energii jądrowej, technologii i Ukrainy

Korea i Polska podpisują memoranda o porozumieniu w sprawie energii jądrowej, technologii i Ukrainy

Prezydent Yun Seok Yul, centrum i Prezydent RP Andrzej Duda klaszczą podczas ceremonii otwarcia Koreańsko-Polskiego Forum Biznesu, w którym uczestniczyło około 250 biznesmenów z obu krajów w hotelu w Warszawie w piątek. [JOINT PRESS CORPS]

Korea i Polska podpisały w piątek na forum biznesowym w Warszawie ponad 30 protokołów ustaleń dotyczących m.in. współpracy w zakresie elektrowni jądrowych, przemysłu zaawansowanych technologii i powojennej odbudowy Ukrainy.

Prezydent Yoon Seok Yul i prezydent Polski Andrzej Duda spotkali się drugi dzień po szczycie bilateralnym w czwartek i wzięli udział w Koreańsko-Polskim Forum Biznesu, w którym wzięło udział około 350 biznesmenów i urzędników z obu krajów.

„Odbudowa Ukrainy otworzy nowy rozdział we współpracy między naszymi krajami” — powiedział Yun w przemówieniu otwierającym dwustronne forum biznesowe. „Polska jest najbliższym sąsiadem Ukrainy i odegra ważną rolę w projektach odbudowy powojennej”.

Powiedział, że Korea i Polska powinny „połączyć się jako partnerzy”, aby „pomóc Ukrainie ponownie powstać” i odbudować kraj.

Według koreańskiego Ministerstwa Handlu, Przemysłu i Energii, tego dnia obie strony podpisały 33 protokoły ustaleń w celu zacieśnienia współpracy w obszarach obejmujących przemysł zaawansowanych technologii, energię, infrastrukturę i usługi.

Wśród nich znalazło się sześć porozumień dotyczących współpracy z elektrownią jądrową.

Doosan i Korea Hydro & Nuclear Power uczestniczą w projekcie budowy reaktorów jądrowych w elektrowni Batno w Polsce.

Inne omawiane obszary obejmowały akumulatory, pojazdy przyszłości, lotnictwo, robotykę, maszyny, kolejnictwo oraz badania i rozwój w sektorze półprzewodników.

Oba kraje zgodziły się również kontynuować wymianę nauki i inżynierii w dziedzinach zaawansowanych technologii między koreańskimi uczelniami narodowymi, takimi jak Pusan ​​National University, Kyungpook National University, Chunnam National University, Politechnika Warszawska i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Polsce.

Podczas oficjalnej wizyty w Polsce Yoonowi towarzyszyła 89-osobowa delegacja biznesowa, w skład której wchodzili prezesi największych konglomeratów, w tym prezes LG Koo Kwang-mo, wiceprezes Hanwha Group Kim Dong-kwan, prezes LS Group Koo Ja-eun oraz wiceprezes firmy Samsung Electronics. Prezes Han Jung-hee i przewodniczący Daewoo Engineering & Construction Jung Won-ju. Uwzględniono w nim również małe i średnie przedsiębiorstwa.

READ  NAR honoruje Fadiego Lagosa nagrodą „Najbardziej utalentowanego reżysera Spotlight”.

Na forum głos zabrali także Kim Byung-joon, prezes Federacji Przemysłu Koreańskiego (FKI) oraz Piotr Ditko, wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, w którym udział wzięli również minister przemysłu Korei Lee Chang-yang oraz polski minister gospodarki. Waldemara Budy.

Według rządu koreańskiego oba kraje odnotowały w zeszłym roku największy w historii wolumen handlu w wysokości 9 miliardów dolarów. W Polsce działa około 350 koreańskich firm, co pomogło stworzyć lokalnie ponad 20 000 miejsc pracy, przyczyniając się do rozwoju gospodarczego kraju europejskiego.

Polska jest największym nabywcą koreańskiej broni, a umowy zbrojeniowe podpisane w ubiegłym roku szacuje się na około 20 bilionów wonów (15,6 mld dolarów).

Polska, członek Unii Europejskiej, jest strategicznie położona w centrum Europy i ma służyć jako pomost dla koreańskich akumulatorów do wejścia na rynek europejski. Graniczy również z Ukrainą.

„Polska, jako brama Korei do Europy i strategiczny hub logistyczny, jest najważniejszym partnerem współpracy Korei w Europie Środkowo-Wschodniej” – powiedział Yoon na forum. „Polska stała się centrum produkcji baterii w Europie, ponieważ koreańskie firmy zajmujące się bateriami, materiałami i częściami zamiennymi zbudowały tutaj ekosystem baterii o największych zdolnościach produkcyjnych w Europie”.

Następnie zaapelował o rozszerzenie współpracy na inne branże high-tech, takie jak przemysł lotniczy, inteligentne fabryki, energetykę przyjazną środowisku oraz dalsze zacieśnianie współpracy w dziedzinie obronności i infrastruktury.

Powiedział: „Zacieśnienie współpracy między dwoma krajami przyniesie nie tylko korzyści gospodarcze, ale także wzmocni zdolności obronne i przemysł oraz znacząco przyczyni się do bezpieczeństwa gospodarczego i stabilności łańcuchów dostaw w obu krajach”.

Odnosząc się do odbudowy Ukrainy, Yoon powiedział: „Korea ma duże doświadczenie w uczestnictwie w powojennych projektach odbudowy i zbudowała zaufanie w oparciu o wyjątkową technologię”.

Wynika to z szacunków, że projekty odbudowy powojennej Ukrainy mogą osiągnąć 1 bilion dolarów.

Forum koncentrowało się na przyszłości nowej mobilności, sztucznej inteligencji (AI) i współpracy z innymi najnowocześniejszymi technologiami oraz wspieraniu inteligentnych inwestycji w wysokiej jakości infrastrukturę w odbudowie Ukrainy.

READ  Fotograf Westport uwiecznia historię Ukrainy w Polsce

Oba kraje obchodzą 10. rocznicę ustanowienia dwustronnego partnerstwa strategicznego.

Prezydent Korei Yoon Sok-yul, środkowa lewa, Pierwsza Dama Kim Kyun Hee, prawa, Prezydent RP Andrzej Duda, środkowa prawa i Pierwsza Dama Agata Kornhauser Duda, lewa, piją się podczas oficjalnej kolacji w Pałacu Prezydenckim w Warszawie , czwartek wieczorem. [PRESIDENTIAL OFFICE]

Prezydent Korei Yoon Sok-yul, środkowa lewa, Pierwsza Dama Kim Kyun Hee, prawa, Prezydent RP Andrzej Duda, środkowa prawa i Pierwsza Dama Agata Kornhauser Duda, lewa, piją się podczas oficjalnej kolacji w Pałacu Prezydenckim w Warszawie , czwartek wieczorem. [PRESIDENTIAL OFFICE]

W czwartek Yoon odbył dwustronny szczyt z prezydentem RP Andrzejem Dudą, gdzie na wspólnej konferencji prasowej podkreślił, że Korea i Polska „mogą być idealnymi partnerami w odbudowie Ukrainy”.

Oba kraje podpisały również trzy protokoły ustaleń w sprawie projektów infrastrukturalnych i odbudowy na Ukrainie oraz ram promocji handlu i inwestycji.

Yoon przyznał prezydentowi Dudzie najwyższy rangą koreański Order Mugunghwa za jego wkład we wzmacnianie przyjaźni między dwoma krajami, według biura prezydenta. Odznaczył również Medalem Guanghua Orderu Zasługi dla Służby Dyplomatycznej, drugim co do wielkości, Pierwszej Damie Agacie Kornhauser-Dudzie.

Duda z kolei odznaczył Orderem Orła Białego, najwyższym polskim odznaczeniem, Yoon Orderem Zasługi, a Kim Krzyżem Wielkim, drugim najwyższym odznaczeniem.

Później w czwartek Yoon spotkał się podczas lunchu z polskim premierem Mateuszem Morawieckim, ekonomistą, prosząc go o współpracę w rozwiązywaniu wszelkich trudności, z jakimi borykają się koreańskie firmy działające w Polsce.

Spotkał się także z liderami izby niższej i wyższej polskiego parlamentu.

Yoon i Pierwsza Dama Kim Kyun Hee złożyli wieńce na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Osobno pani Kim i Kornhauser-Duda zaangażowali się w szereg działań służących budowaniu przyjaznych stosunków, w tym odwiedzili Muzeum Łazienki Królewskie i spotkali się z polskimi harcerzami w Belwederze, państwowym pensjonacie.

Yoon i Kim uczestniczyli później w oficjalnej kolacji z polską parą prezydencką i wymienili prezenty.

„Mam nadzieję, że współpraca gospodarcza między dwoma krajami rozszerzy się nie tylko w przemyśle obronnym i elektrowniach jądrowych, ale także w przyszłych branżach zaawansowanych technologii, takich jak pojazdy elektryczne i technologie informacyjne” – powiedział Yoon, według biura prezydenta.

READ  Legendarny wokalista Hariharan komponuje muzykę do pierwszego indopolskiego projektu „No Means No”

Prezydent Duda z kolei wyraził oczekiwanie, że wizyta Yoon „będzie okazją do dalszego pogłębienia strategicznego partnerstwa między obydwoma krajami”.

Yun spotka się też na wycieczce z ok. 100 studentami UW.

Para prezydencka powróci do Seulu w sobotę, kończąc swoją sześciodniową wizytę zagraniczną, która zaprowadziła ich również do Wilna na Litwie na szczyt NATO.

Napisane przez Sarę Kim [[email protected]]