Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Korea i Polska zgadzają się na współpracę w bezpieczeństwie

Podczas swojej obecności na środowym szczycie NATO prezydent Eun-suk-yol spotkał się z prezydentem RP Andrzejem Dudą. (Yonhop)

MADRYT – Prezydent Eun-suk-yol zgodził się w środę, że prezydent Polski Andrzej Duda zgodził się w środę na rozszerzenie współpracy w dziedzinie energetyki i bezpieczeństwa, wskazując na możliwość szybkiego zakupu koreańskiej broni przez kraj europejski.

Obaj spotkali się na marginesie szczytu NATO w Madrycie. Później Choi Sang-mog, starszy sekretarz ds. gospodarczych, powiedział na konferencji, że wkrótce spodziewane są konkretne decyzje w sektorze obronnym.

„Współpraca w zakresie bezpieczeństwa między dwoma krajami została dogłębnie omówiona i spodziewamy się wkrótce praktycznych postępów” – powiedział Choi. „Myślę, że to (na szczycie) będzie pierwszym osiągnięciem dyplomacji sprzedażowej”.

W ostatnim czasie Polska przeprowadziła badanie due diligence koreańskich systemów uzbrojenia, w tym myśliwców FA-50, czołgów K-2 i artylerii samobieżnej K-9.

Jak poinformowało w środę biuro prezydenta, obaj przywódcy zgodzili się poszukać sposobów wspólnej pracy nad zbiornikowcami jądrowymi i LNG w celu osiągnięcia neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla i bezpiecznego bezpieczeństwa energetycznego.

Od nawiązania stosunków dyplomatycznych w 1989 r. rozwinęły się handel, inwestycje i współpraca, zwłaszcza w dziedzinie infrastruktury, energetyki i bezpieczeństwa.

Yoon wezwał prezydenta do zwrócenia uwagi na około 300 koreańskich firm zajmujących się sprzętem AGD, fabrykami, akumulatorami samochodowymi i infrastrukturą informatyczną w Polsce.

By Shin Ji-hey
Reporterka Korea Herald

Przez shin ji-he ([email protected])

READ  Polak Iga Svyatech odchodzi ze swoim trenerem Searsbudovsky