Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska dopuszcza węgiel złej jakości, powołując się na ryzyko ubóstwa energetycznego

Polska dopuszcza węgiel złej jakości, powołując się na ryzyko ubóstwa energetycznego

WARSZAWA, 29 czerwca (Reuters) – Polski rząd dąży do zawieszenia przepisów zakazujących sprzedaży węgla złej jakości, powołując się na rosnące ceny węgla i niedobory paliwa dla właścicieli domów.

Polskie Ministerstwo Zmian Klimatu złożyło projekt decyzji o zawieszeniu na 60 dni ograniczeń wprowadzonych w 2020 roku, powołując się na niekorzystne zmiany na rynku węgla wywołane działaniami Rosji na Ukrainie.

W kwietniu rząd wprowadził natychmiastowe embargo na import węgla z Rosji, często wykorzystywanego przez ciepłownie w domach prywatnych i małych miastach, obiecując, że Polakom nie zabraknie paliwa. Tymczasem ceny węgla dla właścicieli domów wzrosły w tym roku prawie trzykrotnie w porównaniu z 2021 r., zmuszając rząd do wprowadzenia subsydiów dla detalicznych nabywców węgla w wysokości ponad 2000 gniazd na tonę. Czytaj więcej Miliony Polaków ogrzewają domy węglem.

„Obecna wyjątkowa sytuacja ma bezpośredni wpływ na rynki energii. W efekcie istnieje ryzyko, że obywateli nie będzie stać na ogrzewanie węglem, co mogłoby zwiększyć ubóstwo energetyczne” – podało resort w oficjalnym oświadczeniu dołączonym do projektu. Polska jest w dużym stopniu uzależniona od węgla, a 80 procent energii elektrycznej wytwarzanej przez elektrownie węglowe. W ostatnich latach kraj ten miał najwyższy w UE wskaźnik przedwczesnych zgonów z powodu zanieczyszczenia powietrza. Grupa aktywistów Bolsky Alarm Smokovy (PAS) powiedziała, że ​​środki przekształcą politykę antynikotynową w politykę bezzębową. Rzecznik PAS Piotr Siergiej powiedział agencji Reuters: „To oszczerstwo. Spalenie złego węgla poważnie ucierpi na jakości powietrza w Polsce i wpłynie to na zdrowie każdego, kto nim oddycha”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Marka Streleckiego; Montaż przez Davida Evansa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.