Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Korea Południowa dostarcza do Polski pierwszego myśliwca FA-50GF w ciągu zaledwie ośmiu miesięcy; Media nazywają to niezwykłym

W godnym uwagi pokazie Korea Południowa zorganizowała 7 czerwca wspaniałą ceremonię pierwszego lekkiego samolotu szturmowego FA-50GF, który został wyeksportowany do Polski.

Rosyjski dron EW „Zasadzka” Mohajer-6 nad Krymem; Urzędnicy świętują, opłakują zestrzelenie irańskiego UAV

W siedzibie Korea Aerospace Industries (KAI) w Sacheon, położonej około 300 kilometrów na południe od Seulu, odbyła się uroczystość pod hasłem „Mocne zaangażowanie, bezpieczna przyszłość”.

ceremonia zeznał Obecni byli minister obrony Lee Jong-sub wraz ze swoim polskim odpowiednikiem Mariuszem Błaszczakiem, a także szef sztabu koreańskich sił powietrznych generał Jung Sang-hwa oraz dyrektor wykonawczy programu zakupów wojskowych Im Dong-hwan.

KAI dostarczy do Polski 12 samolotów FA-50GF do końca tego roku, a kolejne próby w locie mają potrwać do przyszłego miesiąca. We wrześniu 2022 roku KAI podpisał kontrakt „zarządzania” z warszawską Kompanią Zbrojeniową na dostawę 48 samolotów FA-50.

Dodanie GF (Gap Filler) do oznaczenia samolotu wskazuje na zamiar zastąpienia starzejącej się polskiej floty nową, zaawansowaną flotą samolotów.

Zdjęcie
Zdjęcie dzięki uprzejmości KAI

Minister obrony Korei Południowej Lee wyraził zadowolenie z pomyślnej realizacji projektu współpracy obronnej, tłumacząc to doskonałą technologią i produktywnością ich firmy, a także wzajemnym zaufaniem obu krajów i zaangażowaniem Polski.

Wydarzenie zostało oznaczone jako „Niezwykłe”. południowokoreańskie mediaOznacza to bezprecedensowy okres wynoszący zaledwie osiem miesięcy od podpisania umowy do wprowadzenia myśliwca we wrześniu 2022 roku.

Minister obrony narodowej Mariusz Płaszczak przyznał, że szybkie wdrożenie znacząco przyczyni się do wysiłków Polski na rzecz wzmocnienia jej zdolności obronnych.

„Dzięki szybkiemu wypuszczeniu FA-50GF Polska jest teraz w stanie wyposażyć się w zaawansowaną taktykę wojskową i przeprowadzić modernizację wojskową” – powiedział. „Nie mogę się doczekać latania FA-50GF w polskiej przestrzeni powietrznej”.

KAI odbierze 36 sztuk zmodernizowanego modelu FA-50PL od drugiej połowy 2025 do 2028 roku, z czego 12 samolotów ma zostać dostarczonych w tym roku.

READ  Polska „zdecydowanie” zainteresowana kanadyjskim LNG: Duda

Według KAI, FA-50PL został zaktualizowany w celu zwiększenia jego zasięgu poprzez dodanie tankowania z powietrza i aktywnego elektronicznego skanowania (AESA) oraz ulepszenie broni powietrze-powierzchnia i powietrze-powietrze.

Współpraca obronna Polski i Korei Południowej będzie się rozwijać

Oprócz myśliwców Polska kupi także z Korei Południowej czołgi K2 Black Panther, haubice samobieżne K-9 oraz wyrzutnie rakiet wielokrotnych Chunmoo.

W styczniu 2020 r. polski rząd zamówił 32 samoloty Lockheed Martin F-35A Lightning II o wartości kontraktu ok. 4,6 mld USD. Dostawy tych samolotów rozpoczną się w 2024 roku.

Zamiar wprowadzenia przez Polskę samolotów FA-50 do uzbrojenia wynika z chęci całkowitego wyeliminowania użycia samolotów MiG-29 i Su-22. Polska też zmienione Niektóre ze starszych myśliwców MiG-29 są wysyłane na Ukrainę, aby wesprzeć Kijów w jego konflikcie z Rosją.

Samolot FA-50PL jest znany ze swojej kompatybilności z zachodnimi odrzutowcami, zaprojektowanymi głównie do doskonalenia się w szkoleniu bojowym dla zaawansowanych odrzutowców 5. generacji, takich jak F-16, zwłaszcza F-35.

Lekki samolot szturmowy FA-50GF
Lekki samolot szturmowy FA-50GF

Polska wykorzystuje możliwości FA-50PL do doskonalenia swoich programów szkolenia bojowego, przygotowując swoje siły powietrzne do przyłączenia się do F-35, który ma służyć jako centralny typ samolotu w polskim lotnictwie wojskowym.

W międzyczasie, po zakończeniu ceremonii uruchomienia, Lee i Blaszak oficjalnie podpisali Memorandum of Understanding (MOU) określające ich zamiar powołania wspólnej grupy ministerialnej skupionej na promowaniu dwustronnej współpracy w dziedzinie obronności i przemysłu zbrojeniowego, zgodnie z Ministerstwem Obrony Seulu.

Krok ten został podjęty dzięki ich wcześniejszej zgodzie podczas rozmów, które odbyły się w Polsce w lutym, gdzie wspólnie postanowili utworzyć tę stałą grupę doradczą.

Jak poinformowało ministerstwo, obaj ministrowie przeprowadzili pierwsze oficjalne posiedzenie komisji po podpisaniu protokołu ustaleń. Minister Lee „poprosił Błaszczaka o wsparcie podczas tego spotkania, aby można było utrzymać warunki do długoterminowej współpracy przemysłu zbrojeniowego”.

READ  Premierzy Polski, Czech i Słowenii w Kijowie

Ponadto obie strony zgodziły się na dalsze zacieśnianie współpracy w dziedzinie obronności, wraz z rozszerzaniem powiązań w sektorze zbrojeniowym.

Omówili różne mechanizmy współpracy, w tym wzajemne wizyty poszczególnych jednostek wojskowych operujących podobnymi siłami zbrojnymi. Środki te zostały po raz pierwszy uzgodnione podczas ich poprzednich rozmów w lutym.