Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Kryzys klimatyczny: poziom gazów cieplarnianych osiągnął nowy rekord pomimo blokady, raporty ONZ | emisja gazów cieplarnianych

Światowa Organizacja Meteorologiczna ONZ ogłosiła, że ​​poziomy gazów ocieplających klimat w atmosferze osiągnęły rekordowy poziom w 2020 r., pomimo przestojów związanych z koronawirusem.

Stężenie dwutlenku węgla, najważniejszego gazu cieplarnianego, jest teraz o 50% wyższe niż przed rewolucją przemysłową, która zapoczątkowała masowe spalanie paliw kopalnych. Poziomy metanu wzrosły ponad dwukrotnie od 1750 r. Wszystkie główne gazy cieplarniane w 2020 r. rosły szybciej niż średnia z poprzedniej dekady i tendencja ta utrzymywała się do 2021 r. Raport Światowej Organizacji Meteorologicznej znaleźli.

Dane pokazują, że kryzys klimatyczny nadal się zaostrza i wysyła „rażące” przesłanie do krajów, które spotykają się w Szczyt klimatyczny COP26 w Glasgow W ciągu tygodnia, według przewodniczącego WMO prof. Petteriego Taalasa: „Jesteśmy bardzo daleko od właściwej ścieżki”.

Negocjatorzy na szczycie muszą podjąć działania, aby utrzymać cel, jakim jest zakończenie emisji gazów cieplarnianych do 2050 roku i uniknięcie najgorszych skutków dla klimatu. Zatrzymanie emisji ustabilizuje tylko poziom gazu i zatrzyma wzrost temperatur, które napędzają Zwiększone szkody spowodowane falami upałów, powodziami i suszami.

„Przy obecnym tempie wzrostu stężeń gazów cieplarnianych do końca tego stulecia zaobserwujemy wzrost temperatury, który znacznie przekroczy cele porozumienia paryskiego z 1,5°C do 2°C” – powiedział Taalas. „[Rising levels of GHGs] Ma to znaczący negatywny wpływ na nasze codzienne życie i samopoczucie, a także na przyszłość naszych dzieci i wnuków”.

„Mamy nadzieję” policjant 26 Zobaczysz ogromny wzrost zobowiązań”. „Musimy przekuć nasze zaangażowanie w działanie, które ma wpływ na emisję gazów cieplarnianych. Musimy przemyśleć całe systemy przemysłu, energetyki, transportu i sposobu życia – potrzebne zmiany są zarówno ekonomicznie przystępne, jak i technologicznie wykonalne. Nie ma czasu do stracenia.”

Spalanie węgla, ropy i gazu to największe źródło dwutlenku węgla2, co jest przyczyną 66% globalnego ocieplenia. ko2 Emisje spadły o około 5% w 2020 r. z powodu ograniczeń Covid w porównaniu z 2019 r. Ale kilka miliardów ton dwutlenku węgla2 Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) stwierdziła, że ​​spowolnienie gospodarcze Covid „nie miało żadnego zauważalnego wpływu na poziom atmosfery i tempo wzrostu gazów cieplarnianych”.

wykres emisji dwutlenku węgla

Około połowa dwutlenku węgla2 Z ludzkiej działalności, która wciąż znajduje się w atmosferze, drugą połowę pochłaniają oceany, drzewa i rośliny na lądzie. Jednak Światowa Organizacja Meteorologiczna ostrzegła, że ​​globalne ocieplenie szkodzi zdolności świata naturalnego do wytrzymania emisji, takich jak Teraz, gdy Amazon przestawił się z pochłaniania dwutlenku węgla na jego emisję Pożary lasów, susze i wycinki drzew niszczą drzewa.

Metan odpowiada za 16% globalnego ogrzewania, a większość jego emisji wynika z działalności człowieka, takiej jak hodowla zwierząt i produkcja paliw kopalnych. Metan jest silnym i stosunkowo krótkotrwałym gazem cieplarnianym, więc ograniczenie emisji ma szybki wpływ. przed Cop26, Stany Zjednoczone i Unia Europejska zobowiązały się do ograniczenia emisji metanu o 30% do 2030 roku.

Innym ważnym gazem cieplarnianym jest podtlenek azotu, który odpowiada za 7% globalnego ocieplenia. Emisje te pochodzą głównie z nadużywania nawozów chemicznych w rolnictwie i obornika zwierzęcego. Dane dotyczące gazów cieplarnianych są zbierane przez Program Globalnego Obserwacji Atmosfery WMO.

Poziomy gazów cieplarnianych w atmosferze są wyższe niż kiedykolwiek wcześniej przez rasę ludzką i są najwyższe od 3-5 milionów lat. W tamtych czasach globalna temperatura była o 2-3 stopnie Celsjusza wyższa, a poziom morza o 10-20 metrów wyższy niż dzisiaj, powiedział Talas, „ale w tym czasie nie było 7,8 miliarda ludzi”.

„Prawdziwy sukces lub porażka Cop26 zostanie wypisany na naszym niebie w postaci stężeń gazów cieplarnianych. Ten raport WMO zawiera bardzo szczerą ocenę tego, co do tej pory tam napisano. Jak dotąd tak było” – powiedział. Profesor Dave Ray z Uniwersytetu w Edynburgu. Epicka porażka.

„Mała szansa na ustabilizowanie stężenia gazów cieplarnianych na poziomie, który spełnia cele klimatyczne Paryża, wkrótce zniknie” – powiedział. „Czy ten 26. gliniarz odniesie tak samo sukces, jak poprzednio 25 nie powiódł? Nasza atmosfera będzie świadkiem. „

READ  Osoby, którym podano szczepionkę AstraZeneca są ostrzegane, aby nie pomijały dawki przypominającej