Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Silna burza uderza w Kalifornię wśród ostrzeżeń o „potencjalnym historycznym deszczu” | Kalifornia

Na plaży wiał silny sztorm KaliforniaZalewają miasta, zrzucają drzewa i powodują spływy błotne na obszarach spalonych przez ostatnie pożary.

Po miesiącach suszyI Ciemne chmury, które zebrały się nad stanem w ten weekend, były dla niektórych mile widzianym widokiem. Ale zamiast tak potrzebnego deszczu, mieszkańcy i urzędnicy mieli nadzieję zakończyć katastrofalny sezon pożarów i zmiękczyć spieczony krajobraz, stan nawiedził potop. Oczekuje się, że niektóre obszary doświadczą więcej niż 10 cali (25 cm) deszczu i tysiące strat energii elektrycznej w całym stanie.

„Silna burza na zachodnim wybrzeżu prawdopodobnie spowoduje obszary ulewnych deszczy z zagrażającymi życiu powodziami, zwłaszcza nad bliznami po oparzeniach, silnymi wiatrami i dużymi falami wzdłuż wybrzeża” – powiedział National Weather Service. wzmiankowany Niedziela, dodając, że „niektóre obszary, które zwykle nie doświadczają gwałtownych powodzi, zostaną zalane”.

Intensywnym opadom deszczu i silnym wiatrom towarzyszyła „rzeka atmosferyczna” – długa, szeroka kolumna wilgoci czerpanej z Oceanu Spokojnego, która w ciągu najbliższych kilku dni miała przemieścić się na południe. Służba Pogodowa Sacramento ostrzegła przed „potencjalnym historycznym deszczem” i w niedzielne popołudnie burza już się rozpoczęła. Kilka obszarów – w tym San Francisco, Santa Rosa i Sonoma – zgłosiło poważne powodzie.

W niedzielne popołudnie zabrzmiały dzwonki alarmowe, aby ostrzec lokalnych mieszkańców o podnoszących się wodach w San Anselmo, mieście Marin, gdy funkcjonariusze pospieszyli, aby oczyścić centrum miasta, a firmy zostały zmuszone do zamknięcia. W pobliżu strumień Corte Madeira płynął jak rzeka – ledwie płynął zaledwie tydzień temu. O godzinie 16.00 władze ostrzegły, że prawdopodobnie przebije ich banki.

READ  Indie odnotowują ponad 400 000 nowych przypadków koronawirusa i kraje, które zgłosiły niedobór szczepionki COVID-19

Na południu San Francisco wysłało do mieszkańców alerty tekstowe ostrzegające przed zalaniem ulic, drzew i linii energetycznych. Cały obszar śródmieścia San Rafael został zamknięty dla „nieistotnego ruchu”, Ulice również zostały zalane. Ruch na autostradzie 101, głównej arterii przechodzącej przez obszar North Bay, zwolnił do zatrzymania Wielka przewrócona ciężarówka zatrzymała się Ruch na moście Richmond. Samochód w hrabstwie Sonoma, w pobliżu rosyjskiej rzeki, był Widziałem tonący w ciszy Po tym, jak jej kierowca został wezwany do bezpieczeństwa.

Ratusz Sacramento, który służy jako centrum burzowe i schronienie, Umiejętność podejścia i strefy pożarowe w okręgu Soluno Zgłosiłem brak worków z piaskiem Niezbędne, aby zapobiec przedostawaniu się podnoszącego się poziomu wody do domów i firm. Gdy burza szaleje, Ponad 130 000 osób straciło energię w regionie Zatoki Perskiej.

Strumienie gruzu zamykają również autostradę międzystanową nr 70, która biegnie u podnóża hrabstwa Plumas, ponieważ ogromny kopiec błota, skał i drzew blokował przejście w obu kierunkach.

A burza jeszcze się nie skończyła.

Ulewne deszcze, które pokrywały Północną Kalifornię, stworzyły zagrożenie ślizganiem się i powodziami na ziemi, która spłonęła podczas pożarów zeszłego lata. (Zdjęcie AP/Noah Berger) Zdjęcie: Noah Berger/The Associated Press

Prognozy spodziewają się, że rekordowe opady deszczu i silne wiatry utrzymają się we wtorek, siejąc spustoszenie w północnej części stanu, zwłaszcza na obszarach w pobliżu miejsc, gdzie w ciągu ostatnich dwóch lat paliły się pożary. Miasta i miasteczka w pobliżu Caldor Fire, które spłonęło na ponad 221,800 akrów w paśmie górskim Sierra Nevada, zanim zostało zamknięte w pobliżu South Lake Tahoe, Można było zobaczyć ulewny deszcz do niedzieli wieczoremWedług klimatologa Daniela Swaina.

„Jeśli jesteś w pobliżu blizny po oparzeniu, może być za późno na ewakuację”, National Weather Service książki Na Twitterze w niedzielę rano. „Nie próbuj przekroczyć strumienia gruzu. Zakryj się na górze w swoim domu.”

Nakazy ewakuacji wydano w kilku obszarach – od części hrabstwa San Mateo, które spłonęły w 2020 roku, po hrabstwo Santa Barbara, gdzie pożar Alizale który nie został jeszcze w pełni zawarty Do niedzieli rano — a także kalifornijskie biuro służb ratunkowych Wdróż zestawy, które pomogą z bliznami po oparzeniach Przez pasmo górskie Sierra Nevada.

„Jest to przypomnienie, aby przygotować walizkę i wziąć pod uwagę wszelkie ostrzeżenia ze strony urzędników” – napisała na Twitterze, zauważając, że wysłano rządowe środki nadzwyczajne, aby pomóc hrabstwom przetrwać burzę. „Zupełnie jak podczas pożaru, jeśli zostaniesz poproszony o ewakuację, nie czekaj!”

więcej niż 7 milionów Kalifornijczyków żyje Według stanowego Departamentu Zasobów Wodnych na obszarze zagrożonym powodzią rozpoczęto wdrażanie programów mających na celu przygotowanie mieszkańców wciąż cierpiących na skutki suszy i pożaru.

Burza wytwarza również wiatry o sile huraganu, które przedzierają się przez obszar zatoki, wybijając drzewa. Burze powyżej 50 mil na godzinę zwiększyły ryzyko, ponieważ drogi zostały zamknięte, a domy ewakuowane.

„Burze osiągały szczyt z prędkością około 70 mil na godzinę nad wyższymi szczytami, a podmuchy od 40 do 50 mil na godzinę przenikały do ​​niższych regionów” – podał serwis meteorologiczny. „Oczekuj, że wiatry pozostaną w głównym zakresie opadów, ale zmniejszą się, zanim zacznie padać”. Urzędnicy hrabstwa Santa Cruz powiedzieli, że wiatry na szczytach mogą osiągnąć 90 mil na godzinę.

Istnieją obawy, że niezamieszkani Kalifornijczycy, z których większość mieszka na ulicach i chodnikach, będą zagrożeni ulewnymi deszczami. więcej niż 161 500 osób zwykle cierpi z powodu bezdomności W stanie każdego dnia, według oficjalnych statystyk z 2020 roku, organizacje już zaczęły wzywać pomocy dla tych, których namioty przejęła burza. Pojawiły się również doniesienia, że ​​podczas biwakowania w pobliżu hałaśliwej rosyjskiej rzeki uratowano 4 osoby. San Francisco otworzyło domenę Dodatkowe schronienie dla poszukujących schronieniaWysłała swoich kierowców do transportu ludzi w deszczu.

Jednak deszcze przyniosły pewną ulgę, szczególnie na obszarach rozpaczliwie potrzebujących wody w czasie historycznej suszy i śladach wciąż płonącego ognia.

Jezioro Mendocino – On jest władcą używany jako tapeta w kwietniu, aby zilustrować kryzys związany z suszą — według Press Democrat zyskały setki akrów wody. Jezioro Oroville zyskało 3 stopy w mniej niż 11 godzin.

Ale okaże się, czy deszczowa pogoda wpłynie na suszę, która nęka Kalifornię i zachodnie Stany Zjednoczone. Klimat Kalifornii jest teraz gorętszy i bardziej suchy, co oznacza, że ​​deszcz i śnieg, które padają, prawdopodobnie wyparują lub zostaną wchłonięte przez glebę.

„[Northern] Kalifornia w ciągu jednego tygodnia przechodzi od najgorszej suszy w historii do rekordowego deszczu w październiku – dobre przypomnienie, że zmiana klimatu to nie tylko cieplejsze temperatury, ale także niestabilny system klimatyczny ”- Aviva Rossi, ekolog i profesor na Uniwersytecie San Francisco Powiedziała na Twitterze.

Rok wodny 2021 w Kalifornii, który zakończył się 30 września, był drugim najsuchszym rokiem w historii, a ubiegły rok był piątym w historii. Niektóre z najważniejszych zbiorników w stanie osiągnęły rekordowo niski poziom.

Około 94% Kalifornii nadal doświadcza poważnej suszy, zgodnie z rankingiem US Drought Monitor, a naukowcy z Climate Prediction Center National Weather Service powiedzieli, że wielu Region zachodni jest bardzo suchy Wymagałoby to „ciągłych opadów powyżej normalnego poziomu przez kilka tygodni w celu uzyskania znaczących ulepszeń”. Jest również mało prawdopodobne, że ten ulewny deszcz wpłynie na pragnienie na południowym zachodzie.

Zmiany klimatyczne, które nasiliły susze wraz ze wzrostem temperatur, które pochłaniały wilgoć z ziemi i atmosfery, utorowały również drogę do większych ekstremów, takich jak burza, która obecnie uderza w zachodnie wybrzeże.

„Często, gdy mówimy o tym, czy jest to rok mokry, czy suchy, jesteśmy średnią z całego sezonu” – powiedział The Guardian John Fasulo, naukowiec z National Center for Atmospheric Research (NCAR). „Ale wraz ze zmianą klimatu więcej opadów spada w krótszych partiach”. Powiedział, że to znacznie bardziej szkodliwe, zwłaszcza po pożarach, dodając, że zmiany klimatyczne mają „efekt mnożnikowy”.