Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Lądownik Odysseus firmy Intuitive Machines przewrócił się podczas lądowania, ale nadal się porusza

Lądownik Odysseus firmy Intuitive Machines przewrócił się podczas lądowania, ale nadal się porusza

Okazuje się, że statek kosmiczny Odysseus należący do Intuitive Machines mimo wszystko nie wylądował pionowo. W Konferencja prasowa W piątek wieczorem firma ujawniła w rozmowie z NASA, że lądownik po przybyciu nieco szybciej niż oczekiwano leżał na boku i możliwe, że w momencie lądowania uderzył nogą w powierzchnię. Na szczęście Odyseusz został ustawiony w taki sposób, że jego panele słoneczne nadal otrzymywały wystarczającą ilość światła słonecznego, aby je naładować, a zespół mógł się z nimi porozumieć. Niedługo powinny pojawić się zdjęcia dachu.

Chociaż początkowa ocena była taka, że ​​Odyseusz wylądował prawidłowo, dalsza analiza wykazała inaczej. Steve Altemus, dyrektor generalny i współzałożyciel Intuitive Machines, powiedział, że przyczyną poprzedniego odczytu była „stara telemetria”.

Model statku kosmicznego przedstawiający go leżącego na boku

Model statku kosmicznego przedstawiający go leżącego na boku

Wszystkie ładunki, z wyjątkiem statycznej instalacji artystycznej, rzeźb fazy księżyca Jeffa Koonsa, są odwrócone do góry nogami. Lądownik NASA i znajdujące się na nim ładunki naukowe zbierają dane z lotu, opadania i lądowania, które zespół wykorzysta, aby lepiej zrozumieć, co się stało. Jednak biorąc wszystko pod uwagę, wydaje się, że wszystko idzie dobrze.

Zespół planuje wykorzystać kamerę EagleCam opracowaną przez studentów z Uniwersytetu Lotniczego Embry-Riddle, aby mogła uchwycić obraz lądownika i jego otoczenia, być może w ten weekend. Miał zostać wyrzucony podczas lądowania, aby uchwycić moment lądowania, ale problemy, które pojawiły się w dniu lądowania, uniemożliwiły jego wypuszczenie.

Część lądownika Odyseusz można zobaczyć na tle powierzchni Księżyca, po osiągnięciu orbity księżycowejCzęść lądownika Odyseusz można zobaczyć na tle powierzchni Księżyca, po osiągnięciu orbity księżycowej

Część lądownika Odyseusz można zobaczyć na tle powierzchni Księżyca, po osiągnięciu orbity księżycowej (maszyny intuicyjne)

Krater Bel'kovich K na północnych wzniesieniach Księżyca widziany przez Odyseusza z orbityKrater Bel'kovich K na północnych wzniesieniach Księżyca widziany przez Odyseusza z orbity

Krater Bel'kovich K na północnych wzniesieniach Księżyca widziany przez Odyseusza z orbity (maszyny intuicyjne)

Gdy Odyseusz znalazł się na orbicie Księżyca i kilka godzin dzieliło go od próby lądowania, zespół odkrył, że dalmierze laserowe, które są niezbędne do dokładnej nawigacji, nie działają – całkowicie z powodu błędu ludzkiego. Według Ultimusa ktoś zapomniał wcisnąć wyłącznik bezpieczeństwa umożliwiający jego włączenie, więc nie mógł tego zrobić. Ta świadomość była jak cios w brzuch, powiedział Ultimus, i myśleli, że mogą stracić misję.

READ  Odszyfrowano główny mechanizm przełączania komórek macierzystych

Na szczęście zespołowi udało się w ostatniej chwili dokonać korekty, którą szybko wprowadził dyrektor techniczny firmy Intuitive Machines i współzałożyciel Tim Crane, który zasugerował użycie zamiast tego jednego z pokładowych ładunków NASA do prowadzenia lądowania – systemu nawigacji lidarowej Dopplera. (Nedl). W końcu Odyseusz dotarł tam bez problemu. Oczekuje się, że jego misja potrwa nieco ponad tydzień, do zapadnięcia księżycowego zmroku.