Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Pas Kuipera jest znacznie większy, niż myśleliśmy

Pas Kuipera jest znacznie większy, niż myśleliśmy

Sonda New Horizons, należąca do NASA, znajduje się nieco ponad 8,8 miliarda kilometrów od nas i bada Pas Kuipera. Ten pas lodu otacza słońce, ale wydaje się, że ma w zanadrzu niespodziankę. Oczekiwano, że sonda New Horizons opuści już ten region, ale wydaje się, że wykryła wysoki poziom pyłu, który prawdopodobnie jest spowodowany uderzeniami mikrometeorytów w pas. Może to wskazywać, że Pas Kuipera może rozciągać się dalej od Słońca, niż nam się wydawało!

Pas Kuipera znajduje się poza orbitą Neptuna i uważa się, że rozciąga się na około 8 miliardów kilometrów. Po raz pierwszy o jego istnieniu zasugerował w połowie XX wieku Gerard Kuyper, od którego nazwiska pas został nazwany. Jest domem dla wielu ciał lodowych i planet karłowatych oraz dostarcza cennych informacji na temat powstawania i ewolucji Układu Słonecznego.

Wystrzelona przez NASA w styczniu 2006 roku na pokładzie rakiety Atlas 5 sonda New Horizons rozpoczęła misję mającą na celu zbadanie zewnętrznych części Układu Słonecznego. Głównym celem było wykonanie bliskiego przelotu w pobliżu Plutona, co nastąpiło 9,5 roku po wystrzeleniu, i kontynuacja eksploracji Pasa Kuipera.

Sonda New Horizons przeleciała obok Plutona w 2015 roku i od tego czasu podróżuje przez Pas Kuipera. Podczas podróży przez zewnętrzne regiony regionu, znajdującego się w odległości około 60 razy większej od Ziemi od Słońca, Studencki Licznik Dustu (SDC) Venetii Burney zlicza poziomy pyłu. Instrument został wykonany przez studentów z Laboratorium Fizyki Kosmicznej Uniwersytetu Kolorado w Boulder. Podczas lotu sondy New Horizons SDC monitorowało poziom pyłu, dając fascynujący wgląd w częstotliwość kolizji pomiędzy obiektami w zewnętrznym Układzie Słonecznym.

Ładunek instrumentu New Horizons wykonuje obecnie badania planetarne, pomiary heliosfery i obserwacje astrofizyczne. Źródło: NASA/Laboratorium Fizyki Stosowanej Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa/Southwestern Research Institute

Uważa się, że odkrycia cząstek pyłu opisane w niedawnym artykule opublikowanym w Astrophysical Journal Letters przez głównego autora Alexa Donera to zamrożone pozostałości po zderzeniach większych obiektów z Pasa Kuipera (KBO). Wyniki były prawdziwym zaskoczeniem i podważyły ​​​​istniejące modele, które przewidywały spadek gęstości pyłu i zaludnienia w Pasie KBO. Wygląda na to, że pas rozciąga się na miliardy mil poza obecne szacunki, a może istnieje nawet drugi pas!

READ  Wibracje 40 Hz zmniejszają objawy choroby Alzheimera

Wyniki pochodzą z danych zebranych na przestrzeni trzech lat podczas przelotu New Horizons od 45 do 55 jednostek astronomicznych (gdzie jedna jednostka astronomiczna to średnia odległość między Słońcem a Ziemią). Podczas gdy sonda New Horizons zbierała dane na temat pyłu, obserwatoria takie jak 8,2-metrowy Optyczny Teleskop Podczerwieni Subaru na Hawajach dokonywały odkryć nowych obiektów Pasa Kuipera. Łącznie wyniki te sugerują, że obiekty i pył z Pasa Kuipera mogą rozciągać się od Słońca o kolejne 30 jednostek astronomicznych do około 80 jednostek astronomicznych.

Sonda New Horizons rozpoczyna obecnie swoją przedłużoną misję i miejmy nadzieję, że będzie miała wystarczającą ilość mocy i paliwa, aby kontynuować ją do lat czterdziestych XXI wieku. Zespół badawczy spodziewa się, że przy obecnej prędkości, która wyniesie statek kosmiczny na odległość około 100 jednostek astronomicznych od Słońca, SDC będzie w stanie określić punkt przejścia w przestrzeń międzygwiazdową.

źródło : Należąca do NASA sonda New Horizons wykryła pyłowe ślady rozszerzającego się Pasa Kuipera