Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Lasy tropikalne zbliżają się do krytycznych progów temperatur

Lasy tropikalne zbliżają się do krytycznych progów temperatur

PARYŻ, 27 sierpnia (Xinhua) – Globalne ocieplenie powoduje, że bujne drzewa tropikalne osiągają temperatury zbliżone do tych, w których nie są już w stanie przekształcać światła słonecznego i dwutlenku węgla w energię, co grozi całkowitym zawaleniem, jeśli termometr będzie nadal rosnąć – wynika z badania opublikowanego w czwartek . .

Jak wynika z badania opublikowanego w 2017 r., niewielka część górnych liści baldachimu przekroczyła już ten próg, osiągając temperatury tak wysokie – ponad 47 stopni Celsjusza – że hamują fotosyntezę. Natura wspomniany.

Reklama

Reklama

Naukowcy stwierdzili, że niektóre liście obecnie przekraczają temperaturę krytyczną tylko w 0,01% przypadków, ale skutki mogą szybko się nasilać, ponieważ liście nagrzewają się szybciej niż powietrze.

„Podgrzewa się powietrze o dwa do trzech stopni, a rzeczywista górna temperatura liści wzrasta o osiem stopni” – powiedział reporterom główny autor Christopher Doughty z Uniwersytetu Północnej Arizony.

Powiedział, że jeśli średnia temperatura powierzchni lasów tropikalnych wzrośnie o 4 stopnie Celsjusza powyżej obecnego poziomu – co jest najgorszym scenariuszem na dużą skalę – „przewidujemy możliwość całkowitej śmierci liści”.

Nowe badania wskazują, że śmierć liści może stać się nowym czynnikiem w przewidywanym „punkcie krytycznym”, w którym lasy tropikalne w wyniku zmiany klimatu i wylesiania przekształcają się w krajobrazy przypominające sawannę.

W badaniu przewidywano, że jeśli temperatura powietrza nieubłaganie wzrośnie o 0,03°C rocznie, w ciągu nieco ponad stu lat mogą nastąpić masowe śmierci wśród spadochroniarzy.

Doughty i jego zespół wykorzystali dane z satelity NASA Ecostress — zaprojektowanego do pomiaru temperatury roślin — i zweryfikowali je na podstawie obserwacji naziemnych, które częściowo opierają się na czujnikach przymocowanych do poszczególnych liści.

Zwiększona śmierć drzew

Naukowcy ostrzegli, że nadal nie ma pewności co do tego, jak wysokie temperatury liści wpłyną na las jako całość.

READ  Jaka jest najwyższa temperatura w znanym nam wszechświecie i czy możemy ją osiągnąć?

„Wierzcie lub nie, ale nie wiemy zbyt wiele o tym, dlaczego drzewa umierają” – powiedział współautor Gregory Goldsmith z Chapman University.

Powiedział, że nie trzeba naukowca, aby wiedzieć, że drzewo tracące korzenie umiera.

Jednak interakcje i sprzężenia zwrotne między ciepłem i suszą oraz wodą i temperaturą na zdrowie drzew w ogóle nie są jasne.

Całkowita śmierć liści nie musi oznaczać całkowitej śmierci drzewa.

Krytyczna temperatura, w której liście brązowieją i obumierają, może również różnić się w zależności od gatunku, w zależności od wielkości i grubości liści oraz szerokości baldachimu.

Ale są już niepokojące sygnały. Natomiast w Amazonii, gdzie temperatury są wyższe niż w innych lasach tropikalnych, w ostatnich dziesięcioleciach wzrosło tempo umierania drzew.

„W regionie Amazonii odnotowuje się obecnie wyższy poziom zgonów niż w Afryce Środkowej, co może wynikać z wysokich temperatur, jakie tam zaobserwowaliśmy” – powiedział Doughty.

Wykazano również, że zwiększona fragmentacja lasów w wyniku wylesiania powoduje, że pozostałe obszary leśne stają się cieplejsze.

Biomy tropikalne obejmują 45% lasów na Ziemi i odgrywają dużą rolę w pochłanianiu zanieczyszczeń węglem pochodzących z działalności człowieka.

Według Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC), na obszarze tym występuje co najmniej połowa światowej różnorodności biologicznej roślin, obejmującej co najmniej 40 000 różnych gatunków drzew.

Główny badacz Joshua Fisher z Uniwersytetu Chapman stwierdził, że fakt, że niektóre liście przegrzewają się w obecnych temperaturach, to „kanarka w kopalni węgla”.

„Chcesz być w stanie wykryć coś, co się dzieje, zanim stanie się powszechne” – powiedział.

„Fakt, że możemy to teraz zrobić, daje nam możliwość zrobienia czegoś jako zbiorowa społeczność”.

Naukowcy niezaangażowani w badanie stwierdzili, że powinno ono służyć jako ostrzeżenie, że zdolność przyrody do przystosowania się do zmian klimatycznych ma ograniczenia.

„To prawda, że ​​drzewa i inne gatunki roślin mogą pochłaniać emisje i zapewniać chłodzenie” – stwierdziła Leslie Mabon, wykładowca ekosystemów na Uniwersytecie Otwartym.

READ  Nowa mapa ujawnia geny kontrolujące szkielet

„Jednak to badanie pokazuje, że bez skoordynowanych działań ludzi mających na celu redukcję emisji i globalne ocieplenie, a jednocześnie ochronę i ulepszanie przyrody, niektóre funkcje przyrody mogą zacząć się zaburzać w wyższych temperaturach”. – Francja Agencja prasowa