Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Laureat Nagrody Nobla, fizyk Stephen Weinberg umiera w wieku 88 lat

Źródło: Pixabay/CC0 domena publiczna

Fizyk Stephen Weinberg, który wraz z dwoma innymi naukowcami w 1979 r. zdobył Nagrodę Nobla za ich odrębny wkład w rozwiązanie tajemnic mikrocząstek i ich interakcji elektromagnetycznej, zmarł w wieku 88 lat – poinformował w sobotę University of Texas w Austin.


Weinberg, profesor na uniwersytecie od lat 80., zmarł w piątek w Austin w Teksasie, powiedziała rzeczniczka University of Utah Kristin Sinatra. Fizyk przebywał w szpitalu przez kilka tygodni, ale według Sinatry przyczyna śmierci nie została ujawniona.

„Śmierć Stevena Weinberga jest stratą dla Uniwersytetu Teksasu i społeczności” – powiedział w oświadczeniu prezydent Utah, Guy Hartzel.

„Profesor Weinberg odkrył tajemnice wszechświata milionom ludzi, wzbogacając ludzką koncepcję natury i nasz stosunek do świata” – dodał Harzl.

W 1979 roku Weinberg podzielił Nagrodę Nobla z fizyki z naukowcami Abdusem Salamem i Sheldonem Lee Glashawem. Ich praca pozwala lepiej zrozumieć, jak wszystko we wszechświecie jest połączone, zgodnie z oświadczeniem UT.

pomóc w pracy Fizycy Łącząc dwie z czterech sił natury, siły subatomowe znane jako energia atomowa, powiedział Sean Carroll, a Fizyka teoretyczna w Kalifornijskim Instytucie Technologii.

„Chodzi o zrozumienie praw natury na głębokim poziomie”, powiedział Carroll. „Jesteśmy ciekawymi stworzeniami i chcemy wiedzieć, jak działa wszechświat wokół nas”.

Według fizyka teorii strun z Columbia University, Briana Greena, praca Weinberga opiera się na pracy Alberta Einsteina.

„Pomysł polegał na tym, że wszystkie siły natury mogą w rzeczywistości być tą samą siłą… To był ten sen, o którym marzył Einstein, że wszystko może być idealne” – powiedział Green. „Pchnął ten pomysł do przodu. Pchnął ten pomysł do przodu, pokazując (dwie) podobne siły obowiązek. „

Weinberg, Salam i Glashaw – którzy pracują osobno – zostali uhonorowani „za wkład w teorię słabej i zunifikowanej interakcji elektromagnetycznej między cząstkami elementarnymi, w tym … przewidywanie słabego prądu neutralnego”, zgodnie z Nagrodą Nobla stronie internetowej.

Weinberg, urodzony w Nowym Jorku, wcześniej w swojej karierze był badaczem na Uniwersytecie Columbia i Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Następnie pracował na wydziale na Harvardzie i MIT, zanim dołączył do wydziału na UT w 1982 roku, gdzie uczył fizyki i astronomii.

Weinberg pozostawił żonę i córkę. Nabożeństwa pogrzebowe nie zostały ogłoszone.


Efektywne teorie pola i natura wszechświata


© 2021 Stowarzyszenie Prasowe. Wszelkie prawa zastrzeżone. Ten materiał nie może być publikowany, rozpowszechniany, przerabiany ani redystrybuowany bez zezwolenia.

cytat: zdobywca Nagrody Nobla Stephen Weinberg zmarł w wieku 88 lat (2021, 25 lipca) Pobrane 25 lipca 2021 z https://phys.org/news/2021-07-nobel-prize-winning-physicist-steven-weinberg. html

Niniejszy dokument podlega prawu autorskiemu. Bez względu na jakiekolwiek uczciwe postępowanie w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść udostępniana jest wyłącznie w celach informacyjnych.

READ  Naukowcy śledzą najniebezpieczniejszą eksplozję, jaką kiedykolwiek widziano w kosmosie