Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Lawa wystrzeliwuje w niebo podczas erupcji islandzkiego wulkanu

Lawa wystrzeliwuje w niebo podczas erupcji islandzkiego wulkanu

Wulkan na Islandii wybuchł po raz czwarty w ciągu trzech miesięcy, wyrzucając w nocne niebo pomarańczowe strumienie lawy.

Islandzkie Biuro Meteorologiczne poinformowało, że erupcja wulkanu w sobotni wieczór spowodowała pęknięcie w ziemi o długości około 3 kilometrów pomiędzy górami Stora-Skogfell i Hagafell na półwyspie Reykjanes.

Met Office od tygodni ostrzega, że ​​magma gromadzi się pod ziemią, zwiększając ryzyko erupcji.

Krajowy nadawca RUV powiedział, że gdy rozpoczęła się erupcja, z kurortu termalnego Błękitna Laguna, jednej z najważniejszych atrakcji turystycznych Islandii, ewakuowano setki ludzi.

Na pobliskim głównym lotnisku Islandii, Keflavik, nie zgłoszono żadnych zakłóceń lotów.

Miejsce erupcji znajduje się kilka kilometrów na północny wschód od Grindavik, nadmorskiego miasta liczącego 3800 mieszkańców, położonego około 50 kilometrów na południowy zachód od stolicy Islandii Reykjaviku, które zostało ewakuowane przed pierwszą erupcją w grudniu.

W sobotę ponownie ewakuowano część mieszkańców, którzy wrócili do swoich domów.

Grindavik ewakuowano w listopadzie, kiedy po prawie 800 latach system wulkaniczny Svartsinji obudził się w wyniku serii trzęsień ziemi, w wyniku których powstały duże szczeliny w ziemi na północ od miasta.

Ostatecznie wulkan wybuchł 18 grudnia, wyrzucając lawę z Grindavik.

Druga erupcja, która rozpoczęła się 14 stycznia, wysłała lawę w kierunku miasta. Mury obronne wzmocnione po pierwszej erupcji zatrzymały część przepływu, ale lawa pochłonęła wiele budynków.

Obie eksplozje trwały zaledwie kilka dni. Trzecia erupcja rozpoczęła się 8 lutego. Następnie wygasła w ciągu kilku godzin, ale wcześniej rzeka lawy zalała rurociąg, odcinając ciepło i ciepłą wodę tysiącom ludzi.

READ  Australia rozszerza sankcje na Rosję na Romana Abramowicza