Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Łazik Perseverance zaczyna zbierać próbki regolitu

Dwie dziury pozostały na powierzchni Marsa po tym, jak łazik Perseverance NASA użył specjalistycznego wiertła do zebrania pierwszych próbek regolitu — połamanej skały i pyłu — w dniach 2 i 6 grudnia. Kredyty: NASA/JPL-Caltech

Łazik NASA uchwycił dwie nowe próbki z powierzchni Marsa w dniach 2 i 6 grudnia. Ale w przeciwieństwie do 15 zebranych do tej pory skał, te nowsze próbki pochodzą z naniesionego przez wiatr kopca piasku i pyłu podobnego do wydmy, ale mniejszego.

Jedna z tych dwóch próbek, teraz umieszczona w specjalnych probówkach do zbierania metali, zostanie rozważona do zdeponowania na Marsie w tym miesiącu w ramach kampanii Mars Sample Return.

Naukowcy chcą badać próbki marsjańskie za pomocą potężnego sprzętu laboratoryjnego na Ziemi, aby szukać śladów starożytnego życia mikrobiologicznego i lepiej zrozumieć procesy, które ukształtowały powierzchnię Marsa. Większość próbek będzie rockowa; Jednak naukowcy chcą również zbadać regolit – pokruszone skały i pył – nie tylko ze względu na to, czego może nas nauczyć o procesach geologicznych i środowisku na Marsie, ale także w celu złagodzenia niektórych wyzwań, przed którymi staną astronauci na Czerwonej Planecie. Regolit może wpływać na wszystko, od skafandrów kosmicznych po panele słoneczne, więc jest równie interesujący dla inżynierów, jak i dla naukowców.

Należący do NASA łazik Mars Perseverance uchwycił to zdjęcie regolitu — rozbitej skały i pyłu — 2 grudnia 2022 r. Ten regolit, umieszczony w metalowej tubie, jest jedną z dwóch próbek, które będą rozważane do zdeponowania na Marsie jako część próbki Marsa Kampania zwrotna.
Źródło: NASA/JPL-Caltech

Podobnie jak w przypadku rdzeni skalnych, te ostatnie próbki zostały pobrane za pomocą wiertła na końcu ramienia robota łazika. Ale w przypadku próbek regolitu Perseverance użył świdra, który wyglądał jak gwóźdź z małymi otworami na jednym końcu, aby zebrać materiał sypki.

READ  Galaktyka gospodarza dla szybkiego rozbłysku radiowego

Inżynierowie zaprojektowali specjalne wiertło po szeroko zakrojonych testach z użyciem symulowanego regolitu opracowanego przez JPL. Nazywany symulatorem Marsa Mojave, jest wykonany ze skały wulkanicznej, która została sproszkowana na różne rozmiary cząstek, od drobnego pyłu do grubego żwiru, w oparciu o obrazy regolitu i dane zebrane podczas poprzednich misji marsjańskich.

„Wszystko, czego dowiadujemy się o wielkości ziaren, kształcie i chemii regolitu, pomaga nam projektować i testować lepsze instrumenty do przyszłych misji” – powiedziała Iona Tirona z NASA Jet Propulsion Laboratory w Południowej Kalifornii, która kieruje misją Perseverance. Główną działalnością niedawnej kolekcji regolitu była Tirona. „Im więcej mamy danych, tym bardziej realistyczna może być symulacja”.

Optimism, kompletna replika łazika marsjańskiego Perseverance NASA, testuje model szczytu regolitu Perseverance w stosie symulowanego regolitu – połamanej skały i pyłu – w JPL.
Źródło: NASA/JPL-Caltech

Wyzwanie pyłu

Bliższe badanie regolitu może pomóc inżynierom w projektowaniu przyszłych misji marsjańskich, a także sprzętu dla przyszłych astronautów marsjańskich. Pył i regolit mogą uszkodzić zarówno statki kosmiczne, jak i instrumenty naukowe. Rigolity mogą mylić wrażliwe części i spowalniać łaziki powierzchniowe. Ziarna mogą również stanowić wyjątkowe wyzwanie dla astronautów: odkryto, że księżycowy regolit jest wystarczająco ostry, aby wyrywać mikroskopijne dziury w skafandrach kosmicznych podczas misji Apollo na Księżyc.

Regolity mogą być przydatne, jeśli są odpowiednio umieszczone, aby chronić astronautów przed promieniowaniem, ale niosą ze sobą również niebezpieczeństwa: powierzchnia Marsa zawiera nadchloran, toksyczną substancję chemiczną, która może zagrozić zdrowiu astronautów, jeśli duże ilości zostaną wdychane lub przypadkowo połknięte.

„Jeśli jesteśmy stale obecni na Marsie, musimy wiedzieć, w jaki sposób pył i regolit wchodzą w interakcje z naszymi statkami kosmicznymi i siedliskami” – powiedziała członek zespołu Perseverance, Erin Gibbons, doktorantka na Uniwersytecie McGill, która wykorzystuje symulacje regolitu jako część tego projektu. Praca z kamiennym laserem łazika, który nazywa się SuperCam.

READ  Oto wszystko, co musisz wiedzieć - Wiadomości technologiczne, Firstpost

„Niektóre z tych ziaren pyłu mogą być tak drobne jak dym papierosowy i mogą dostać się do aparatu oddechowego astronauty” – dodał Gibbons, który wcześniej był częścią programu NASA badającego robotyczną eksplorację Marsa. „Chcemy mieć pełniejszy obraz tego, jakie materiały mogą być szkodliwe dla naszych odkrywców, zarówno ludzi, jak i robotów”.

Wiertła używane przez łazik Perseverance NASA są widoczne przed zainstalowaniem przed startem. Od lewej widać wiertło do regolitu, sześć wierteł używanych do wiercenia rdzenia skały i dwa wiertła ścierne używane do usuwania pokrytej pyłem zewnętrznej warstwy skały, aby łazik mógł uzyskać dokładne dane na temat jej składu.
Źródło: NASA/JPL-Caltech

Oprócz odpowiedzi na pytania dotyczące zagrożeń dla zdrowia i bezpieczeństwa, tuba marsjańskiego regolitu może zainspirować naukowe cuda. Patrząc na to pod mikroskopem, odsłonimy kalejdoskop ziaren o różnych kształtach i kolorach. Każdy z nich byłby jak kawałek układanki, każdy połączony ze sobą przez wiatr i wodę przez miliardy lat.

„W marsjańskim regolicie zmieszano wiele różnych materiałów” – powiedziała Libby Hauserat z University of Nevada w Las Vegas, jeden z naukowców zajmujących się ponownym próbkowaniem Perseverance. „Każda próbka reprezentuje zintegrowaną historię powierzchni planety”.

Jako ekspert od ziemskich gleb, Hausrath żywo interesuje się znajdowaniem śladów interakcji woda-skały. Na Ziemi życie występuje praktycznie wszędzie tam, gdzie jest woda. To samo dotyczyłoby Marsa miliardy lat temu, kiedy klimat planety bardziej przypominał ziemski.

Więcej o misji

Astrobiologia jest jednym z głównych celów misji Mars Perseverance, w tym poszukiwaniem śladów starożytnego życia mikrobiologicznego. Łazik scharakteryzuje geologię planety i klimat w przeszłości, utoruje drogę do eksploracji Czerwonej Planety przez ludzi i będzie pierwszą misją zbierania i przechowywania marsjańskich skał i regolitu (spękane skały i pył).

Kolejne misje NASA, we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA), wyślą statek kosmiczny na Marsa w celu zebrania tych zapieczętowanych próbek z powierzchni i przesłania ich na Ziemię w celu dogłębnej analizy.

READ  NASA obwinia problemy z próbkowaniem Marsa o złe skały

Misja Mars 2020 Perseverance jest częścią podejścia NASA do eksploracji Lunar-to-Mars, które obejmuje misje Artemis na Księżyc, które pomogą przygotować się do eksploracji Czerwonej Planety przez ludzi.

Jet Propulsion Laboratory, obsługiwane przez Caltech NASA w Pasadenie w Kalifornii, zbudowało i zarządzało operacjami łazika.

Dowiedz się więcej o wytrwałości: mars.nasa.gov/mars2020/

Astrobiologia