Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Letnie rekolekcje ostatniego monarchy Polski: Pałac Królewski Laszianki

Warszawa, PolskaW 1764 r. król Stanisław August Poniatowski zakupił barokową łaźnię wraz z otaczającym ją ogrodem, aby zbudować swój letni dom w Warszawie.

Holenderski architekt Tillman van Kamerenhaat zaprojektował oryginalną łaźnię. Król rozbudował łaźnię, aby uczynić z niej swoją neoklasyczną letnią rezydencję, Royal. Łazienki Pałac, potocznie zwany Pałacem na Wyspie. Niektóre z oryginalnych dekoracji łaźni znajdują się wewnątrz pałacu.

Pałac na wyspie rozciąga się na obszarze około 180 akrów, na który składa się kilka budynków klasycystycznych oraz rozległe ogrody w stylu angielskim. Architekci sądowi Domenico Merlini (Jezioro Como, Włochy) ai JOhan Christian Kamsetzer (Drezno, Saksonia) Pałac czerpał inspirację z różnych okresów architektury włoskiej, w tym z konserwatorskiego stylu Willi Medici, barokowego stylu Willi Ludovici i neoklasycystycznego z Willi Albani.

Ogrody angielskie, które król widział podczas swojej Grand Tour, zwłaszcza Stowe Gardens w południowo-wschodniej Anglii, zostały zaprojektowane przez słynnego głównego ogrodnika Lancelota „Capability” Browna.

Wśród godnych uwagi neoklasycznych budynków ogrodu są APałac Myślewiecki, Stara Oranżeria (w której mieści się Królewska Galeria Rzeźby i Królewski Teatr Dworski, siedziba Polskiej Opery Królewskiej i jeden z nielicznych zachowanych teatrów dworskich z XVIII wieku); Biały Pawilon, jadalnia zawiera pierwszych polskich ekscentryków (fototapety przedstawiające florę, faunę i fantastyczne stworzenia).

Król był zapalonym kolekcjonerem sztuki, jego wybraną rozrywką w Holandii po zainspirowaniu się dziełami Petera Paula Rubensa i Anthony’ego van Dycka. Budynki króla inspirują sztukę i architekturę przez cały czas Religijne i Wartości moralne a Rzeczpospolita Polska.

Łazienka w stylu barokowym mieściła niegdyś dwie duże marmurowe zatopione wanny i była częścią oryginalnego pawilonu łaźni, który stał się pałacem na wyspie. Na ścianach znajdują się niebiesko-białe holenderskie kafelki porcelanowe ze scenami rodzajowymi; Artyści stworzyli rzeźbiarskie płaskorzeźby przedstawiające miłość, wodę i „Metamorfozy” Owidiusza, które zachęcały kąpiących się do relaksu. (Muzeum Królewskie Łasianki)
Epoka czasy zdjęcie
Sala balowa, jasna i przestronna przestrzeń ceremonialna w stylu neoklasycystycznym, została zaprojektowana tak, aby król mógł przyjmować swoich publicznych i ważnych gości. Delikatne obrazy na ścianach przedstawiają cztery pory roku; Orzeł biały to symbol Polski i rzeźba znaleziona w starożytnym Rzymie. Komnata nigdy nie spełniła swojego pełnego ceremonialnego przeznaczenia z powodu rozbioru Polski i abdykacji króla. (Muzeum Królewskie Łasianki)
Epoka czasy zdjęcie
W pałacu na wyspie król trzymał blisko siebie wiele swoich najważniejszych dzieł sztuki w galerii swoich prywatnych apartamentów. Zgodnie z XVIII-wieczną tradycją na zielonej ścianie wiszą obrazy, a obrazy zajmują każdą część ściany. Łącznie w pałacu wystawionych jest 140 obrazów. (Muzeum Królewskie Łasianki)
Epoka czasy zdjęcie
Gdy król ubiera się każdego dnia, słucha, jak urzędnicy czytają dokumenty w jego garderobie z widokiem na jezioro w swoim mieszkaniu w pałacu królewskim. XVIII-wieczna szwajcarska klatka dla ptaków z pozłacanego brązu, zwisająca z sufitu, wraz ze sztucznym ptakiem, jest w rzeczywistości zegarem. (Muzeum Królewskie Łasianki)
Epoka czasy zdjęcie
Portrety rodziców króla Stanisława Augusta wiszą nad drzwiami jego sypialni w jego mieszkaniu w pałacu na wyspie. To tylko kilka zachowanych fragmentów oryginalnej dekoracji pokoju. Powtórzenie luksusowej tkaniny użytej na łóżku, ścianach i fotelach nawiązuje do ówczesnego francuskiego stylu. Neutralne, luksusowe meble uzupełniają efektowny parkiet. (Muzeum Królewskie Łasianki)
Epoka czasy zdjęcie
Włosko-polski architekt Domenico Merlini pracował na dworze królewskim i zaprojektował Starą Oranżerię. Zbudowany w latach 1785-1788 neoklasycystyczny budynek mieści Królewską Galerię Rzeźby i Królewski Teatr Dworski, obecnie siedzibę Polskiej Opery Królewskiej. (Muzeum Królewskie Łasianki)
Królewskie Muzeum Azienek
W Starej Oranżerii mieści się Teatr Królewski, jeden z najstarszych zachowanych XVIII-wiecznych teatrów dworskich w Europie. Teatr na 200 miejsc wykonany jest z drewna i różnokolorowych marmurów. Rzeźby zaprojektował Francuz André-Jean Lebrun, a Polak Jan Bokum stworzył bogate detale architektoniczne i wyimaginowanych widzów wyglądających z arkad. Po drugie, użył techniki zwanej trompe l’oeil (po francusku „oszukuje oko”), aby obiekty wyglądały realistycznie na dwuwymiarowej powierzchni. (Muzeum Królewskie Łasianki)
Królewskie Muzeum Azienek
W Królewskiej Galerii Rzeźby gipsowe odlewy antycznych rzeźb zastępują egzotyczne drzewa, które zimą otaczały ściany starej oranżerii. Konserwatorzy zrekonstruowali w latach 1787-1788 „Kolumnadę Komsetera”, gdzie na freskach włoskiej architektury i wiejskich scenach wystawiono repliki najsłynniejszych starożytnych rzeźb. (Muzeum Królewskie Łasianki)
Królewskie Muzeum Azienek
W 1774 r. król Stanisław August wybudował Biały Pawilon jako letnią willę o prostym klasycystycznym wystroju. Ściany wewnątrz zdobią pierwsze polskie groteski klasyczne. (Muzeum Królewskie Łasianki)
Królewskie Muzeum Azienek
Jadalnię z obu stron w Białym Pawilonie wypełnia światło. To tutaj nadworny malarz Jan Bogumil Blerch namalował w tradycyjnym domu pierwsze w Polsce obrazy groteskowe. Wszystkie obrazy przedstawiają ówczesny świat, cztery żywioły, cztery pory roku, kontynenty (Amerykę reprezentuje struś) i pracę ludu. (Muzeum Królewskie Łasianki)
Królewskie Muzeum Azienek
Raja był niegdyś właścicielem 80 000–100 000 odbitek i rysunków. Królewską Kolekcję Grafiki można teraz zobaczyć w Białym Pawilonie. W tej sali obrazy są wyświetlane na ścianie z delikatnie pomalowanych kwiatów. (Muzeum Królewskie Łasianki)
Królewskie Muzeum Azienek
W Pałacu Myślewieckim znajdują się rezydencje następcy i bratanka króla Stanisława Augusta, księcia Józefa Poniatowskiego. Półokrągły neoklasycystyczny pałac ozdobiony jest zakrzywionymi miedzianymi dachami, odzwierciedlającymi chiński styl architektury. Odwiedzający wchodzą do pałacu przez podwyższoną platformę otoczoną posągami Flory i Zefira. (Muzeum Królewskie Łasianki)
READ  Czesko-polska umowa wydobywcza Turów krytykowana przez niemieckie i czeskie organizacje pozarządowe – EURACTIV.com