Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Ciepłownia geotermalna oficjalnie otwarta w Toruniu

Toruń, Polska (źródło: flickr/kishjar, Creative Commons)

Ciepłownia geotermalna prowadzona przez Geotermię Toruń została oficjalnie otwarta i będzie teraz dostarczać ciepło do toruńskiej miejskiej sieci ciepłowniczej w Polsce.

Ciepłownia geotermalna w Toruniu została oficjalnie otwarta podczas uroczystego otwarcia połączonej z konferencją „Bezpieczeństwo energetyczne Polski” w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej (AKSiM). Elektrownia obsługiwana przez Geothermia Doran pobiera wodę o temperaturze 60 stopni Celsjusza, z której ciepło jest pozyskiwane przez wymienniki ciepła i rozprowadzane do miejskiej sieci ciepłowniczej.

W uroczystości otwarcia uczestniczyli Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin, Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa, Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski, Wicebiskup Torunia Józef Chamocki. Ksiądz Tadeusz Rydzyk, rektor AKSiM i jeden z głównych mecenasów projektu, został powitany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Już poinformowaliśmy Budowa ciepłowni geotermalnej Doran w 2020 roku ma rozpocząć się we wrześniu tego samego roku. Wyciek rury w jednej ze studni opóźnił wykonanie studni zastępczej. Jednak to dwuletnie opóźnienie jest niewielkie, biorąc pod uwagę, że początkowa inwestycja w projekt sięga 2008 roku.

Ciepło z Geotermii Toruń będzie dostarczane do miejskiej sieci ciepłowniczej, której właścicielem jest państwowa spółka PGE Toruń. Elektrownia ma moc około 18 MW i ma generować 234 000 GJ sprzedaży ciepła rocznie. Będzie to około 8% ciepła zarządzanego przez PGE Toruń, a pozostałą część dostarczy elektrociepłownia gazowa i ciepłownia biogazowa.

Źródło: Dorun Nasimiasto

READ  Davos 2022: Polska energetyka potrzebuje co najmniej 1,3 biliona złotych inwestycji do 2030 r. - Novinite.com