Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Levi Strauss zamknął fabrykę w Polsce po ponad trzech dekadach

Levi Strauss zamknął fabrykę w Polsce po ponad trzech dekadach

Amerykański producent dżinsów Levis Strauss & Co. Fabryka odzieży w Bloku w centralnej Polsce, działająca od początku lat 90., zwolniła 650 osób i ogłosiła zamknięcie.

Jako powód planowania zamknięcia fabryki pod koniec listopada br. spółka podała trudności w zatrudnieniu wykwalifikowanych pracowników oraz koszty produkcji – spowodowane wysoką inflacją, rosnącymi cenami energii i słabym złotym do dolara. Wcześniej produkcja w zakładzie miała zakończyć się w połowie czerwca.

„LS&Co. „Płock od dawna boryka się z coraz trudniejszym rynkiem pracy, który stawia czoła poważnym wyzwaniom w zakresie zatrudniania wykwalifikowanych pracowników i utrzymania pełnych mocy produkcyjnych zakładów, a także stale rosnących kosztów produkcji” – podała spółka w komunikacie prasowym. Puls BiznesuCodziennie biznes.

„Biorąc pod uwagę szybko zmieniający się krajobraz operacyjny z wysoką inflacją i rosnącymi kosztami energii, firma pracuje w całym łańcuchu dostaw, aby zapewnić elastyczność, zarządzać kosztami i wspierać długoterminowe cele strategiczne” – dodał.

O ile produkcja w płockim zakładzie wzrosła wartościowo o 20% rok do roku w roku finansowym kończącym się w listopadzie 2022 r., to koszty produkcji w tym samym okresie wzrosły o 25% – podała spółka.

Dzieje się tak „głównie wskutek wyższych kosztów energii i gazu (nawet o 70%) oraz wyższych cen produkowanych towarów na skutek osłabienia złotego do dolara”.

W ostatnich latach Polska odnotowała wyjątkowo wysoką inflację, która w lutym 2023 r. wyniosła 18,4%. Jednak w zeszłym miesiącu nastąpiło znaczne spowolnienie, do 1,9%. W styczniu do wzrostu powróciły także płace realne w Polsce, które rosły w najszybszym tempie od 16 lat.

W ostatnich miesiącach złoty powrócił ostatnio do przedpandemicznego kursu wobec euro dzięki uwolnieniu miliardowych funduszy unijnych, które osłabiły się w następstwie pandemii i wojny na Ukrainie.

READ  LADO oferuje piękno chorwackich tradycyjnych tańców i pieśni w Polsce

W swoim oświadczeniu Levi Strauss stwierdził, że „najwyższym priorytetem jest zapewnienie wsparcia odchodzącym kolegom, którzy pracowali w zakładzie przez ostatnie 33 lata”.

Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski zapowiedział wsparcie dla 650 osób, które straciły pracę w zakładzie. Zapowiedział, że „wszystkie zakłady miasta” zostaną oddane do dyspozycji zwolnionych pracowników i że w miejsce Levi Straussa zajmującego fabrykę będzie poszukiwana nowa firma.

Nokowski powiedział, że wiadomość o zamknięciu zakładu otrzymał kilka minut przed tym, jak dyrektor zakładu przekazał tę wiadomość związkom zawodowym.

„Wysokie koszty pracy i wysokie koszty energii… generalnie sprawiają, że produkcja w Płocku w Europie jest znacznie droższa niż w krajach azjatyckich” – stwierdził.

Burmistrz powiedział, że rozmawiał z dyrektorem kilka miesięcy temu na temat planowanych i ostatnio realizowanych inwestycji, m.in. nowych maszyn o wartości 1,5 mln dolarów, które trafiły do ​​fabryki w styczniu – podała Polska Agencja Prasowa (PAP).


Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.

Główny autor obrazu: Zdjęcia RXA / flickr.com (poniżej Licencja CC BY-NC-ND 2.0)