Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Li Qiang: Nowy premier stara się zwiększyć zaufanie do chińskiej gospodarki

Li Qiang: Nowy premier stara się zwiększyć zaufanie do chińskiej gospodarki

  • Napisane przez Grace Tsui
  • BBC News, Singapur

podpis pod zdjęciem,

Chiński premier Li Qiang przemawia podczas swojej pierwszej sesji pytań i odpowiedzi po objęciu nowego stanowiska

Nowy premier Chin Li Qiang starał się przywrócić zaufanie do gospodarki kraju w swoim pierwszym wystąpieniu publicznym od czasu objęcia urzędu.

Powiedział, że cel wzrostu ustalony w zeszłym tygodniu – 5% – nie będzie „łatwy” do osiągnięcia, ale dodał, że „gospodarka stabilizuje się i ponownie przyspiesza”.

Druga co do wielkości gospodarka świata wciąż odczuwa skutki polityki Pekinu polegającej na nierozprzestrzenianiu COVID-19.

Pojawiają się również wyzwania związane ze spadkiem liczby ludności i utratą miejsc pracy.

Zaufanie inwestorów również ucierpiało w ostatnich latach, gdy chiński przywódca Xi Jinping skonsolidował władzę, rozprawiając się z prywatnymi firmami, od firm technologicznych po branżę korepetycji.

Starając się rozwiać te obawy, pan Li powiedział: „W okresie ubiegłego roku panowało błędne przekonanie na temat rozwoju prywatnej gospodarki, które niepokoiło niektórych przedsiębiorców… Środowisko dla prywatnej gospodarki będzie coraz lepsze i będzie lepiej. Będzie na to więcej miejsca”.

Pan Li skierował również bardziej pojednawczy ton do Stanów Zjednoczonych: „Chiny i Stany Zjednoczone muszą współpracować i muszą współpracować. Kiedy Chiny i Stany Zjednoczone współpracują, możemy wiele osiągnąć. Okrążanie i tłumienie nie są korzystne do kogokolwiek.”

Jako szef partii w Szanghaju nadzorował jedną z najsurowszych blokad innych niż Covid, które uderzyły w centrum gospodarcze Chin, pozostawiając wielu bez jedzenia. Przedstawiciele partii często dokładali wszelkich starań, aby wprowadzić w życie to, co uważano za charakterystyczną dla Xi politykę, która została odwrócona w grudniu po powszechnych protestach.

Jako premier jest teraz odpowiedzialny za kierowanie chińską gospodarką, a jego awans zaskoczył wielu – w przeciwieństwie do prawie wszystkich swoich poprzedników nie miał doświadczenia w pracy w rządzie centralnym. Ale znany jest jako lojalista Xi, z którym ściśle współpracował w Zhejiang – jednej z najbogatszych prowincji Chin – w latach 2002-2007.

„Działanie mechanizmu Rady Państwa będzie wymagało pewnych dostosowań, ale prawdopodobnie będzie miało pewną „praktykę” w okresie zerowego Covid, ponieważ Szanghaj, jako największe miasto w Chinach, musiał ściśle koordynować działania agencji Rady Państwa, aby przejął odpowiedzialność za Covid-19” – powiedział Victor Xie, profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego:

„W kwestiach, na których zależy Xi, będzie bardzo mało miejsca na elastyczność [Li] Może mieć większą zdolność przekonywania Xi”.

Yoo Su, główny ekonomista w The Economist’s Economic Intelligence Unit, zauważył, że pan Lee nie skorzystał z okazji do zaproponowania nowych środków ekonomicznych.

„Oznacza to, że Li Qiang ma ograniczoną odpowiedzialność za decyzje polityczne przynajmniej podczas pierwszego roku urzędowania, a posiedzenie Biura Politycznego będzie nadal kluczem do oceny kierunku polityki Chin”.

Dodała, że ​​zaufanie inwestorów nie wróci od razu z powodu braku „działań instytucjonalnych” – nawet jeśli wygląda mi na „pro-biznesowego premiera” z dobrymi wynikami w Zhejiang i Szanghaju.

Xi, najpotężniejszy przywódca od czasu przewodniczącego Mao Zedonga, również zapewnił sobie historyczną trzecią kadencję prezydencką w ciągu dwóch kadencji w zeszłym tygodniu. Tego też powszechnie oczekiwano po zniesieniu przed pięcioma laty limitu dwóch kadencji prezydenckich.

„To moja trzecia kadencja jako prezydenta kraju. Zaufanie ludzi jest moją największą motywacją do pójścia naprzód i spoczywa na moich barkach wielka odpowiedzialność” – powiedział Xi w poniedziałek.

Dodatkowe raporty Yan Chen, chińskiego korespondenta BBC