Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Rosja zgadza się przedłużyć umowę zbożową z Morza Czarnego o 60 dni

Moskwa powiedziała, że ​​chce zobaczyć „konkretne postępy” w równoległym pakcie w sprawie rosyjskiego eksportu, zanim pakt będzie mógł zostać odnowiony.

Umowa eksportowa zboża pomogła złagodzić światowy kryzys żywnościowy wywołany przez inwazję Rosji na Ukrainę w lutym ubiegłego roku. Podczas inwazji okręty wojenne blokowały ukraińskie porty nad Morzem Czarnym, dopóki umowa podpisana w lipcu nie zezwoliła na bezpieczny przepływ kluczowego eksportu zboża.

Według ONZ ponad 24,1 miliona ton zostało wyeksportowanych w ramach inicjatywy Black Sea Grains Initiative (BSGI), której pośrednikiem jest ONZ-Turcja.

Pierwotna 120-dniowa umowa została przedłużona raz w listopadzie i miała wygasnąć 18 marca. Kreml zastanawiał się, czy zgodzić się na nowe przedłużenie, twierdząc, że podwójna umowa dotycząca rosyjskiego eksportu nie była honorowana.

Po zakończeniu rozmów z wyższymi urzędnikami ONZ w kwaterze głównej ONZ w Genewie wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Wierszynin powiedział, że Moskwa chce działań, a nie słów, aby poprzeć drugą część pakietu.

„Strona rosyjska… nie sprzeciwia się kolejnemu przedłużeniu „Inicjatywy Czarnomorskiej” po wygaśnięciu jej drugiej kadencji 18 marca, ale tylko na okres 60 dni” – powiedział Wierszynin w oświadczeniu wydanym przez rosyjską misję w Genewa.

„Nasze dalsze stanowisko w sprawie wymiernych postępów w normalizacji naszego eksportu rolnego zostanie określone nie słowami, ale czynami” – dodał.

„Obejmuje płatności bankowe, logistykę transportu, ubezpieczenie, „odmrożenie” działalności finansowej i dostawy amoniaku rurociągiem Togliatti-Odessa”.

– „Nieaktywny” wniosek o zwolnienie z sankcji –

Wierszynin przewodził rosyjskiej delegacji w rozmowach z koordynatorem ds. pomocy humanitarnej ONZ Martinem Griffithsem i Rebeccą Greenspan, szefową agencji ONZ ds. handlu i rozwoju UNCTAD.

Podczas gdy BSGI dotyczy eksportu ukraińskiego zboża, drugie porozumienie między Moskwą a ONZ ma na celu ułatwienie eksportu rosyjskiej żywności i nawozów, które są zwolnione z zachodnich sankcji nałożonych na Moskwę.

READ  Chaos na lotniskach w USA po odwołaniu ponad 2700 lotów

„Kompleksowe i szczere rozmowy po raz kolejny potwierdziły, że o ile komercyjny eksport ukraińskich produktów odbywa się w stałym tempie i przynosi Kijowowi znaczne zyski, o tyle restrykcje wobec rosyjskich eksporterów rolnych pozostają w mocy” – powiedział Wierszynin.

„Zwolnienia z sankcji na żywność i nawozy ogłoszone przez Waszyngton, Brukselę i Londyn są w zasadzie nieskuteczne”.

Według danych ONZ prawie połowa eksportu wysyłanego w ramach umowy BSGI to kukurydza, a ponad jedna czwarta to pszenica.

Około 45 procent eksportu trafiło do krajów rozwiniętych. Największym beneficjentem były Chiny, a następnie Hiszpania, Turcja, Włochy i Holandia.

bur-rjm/nl/gw