Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Liderzy czescy i polscy osiągnęli kontrakt na wydobycie

Przywódcy Czech i Polski zgodzili się zakończyć długotrwały spór o odkrywkową kopalnię węgla Toro w Polsce, która graniczy z Unią Europejską.

Premier Polski Mateusz Morawiecki i premier Czech Petr Fiala podpisali porozumienie w Pradze.

Przemawiając na wspólnej konferencji prasowej, Fiala powiedział, że umowa przyniesie korzyści czeskim społecznościom dotkniętym przez kopalnię i zapewni 45 milionów euro (71 milionów dolarów) rekompensaty za finansowanie modernizacji infrastruktury w dotkniętym regionie.

Moraviki powiedział, że zgodnie z umową Czechy zgodziły się na wycofanie skargi do sądu.

Do porozumienia doszło po tym, jak negocjacje między sojusznikami z Europy Środkowej nie doprowadziły do ​​rozwiązania sporu o wpływ ogromnej kopalni na środowisko.

Nowy rząd Fiali, który objął urząd w grudniu, wznowił negocjacje dotyczące ochrony środowiska, takie jak odszkodowania i podziemne sankcje mające na celu ochronę zasobów wodnych.

Czesi skarżyli się, że kopalnia pochłania wody gruntowe ze studni w pobliskich czeskich wsiach i powoduje inne szkody.

Skład wybuchł po decyzji Polski o przedłużeniu działalności Troi poza wcześniej ogłoszony termin, ze względu na jej znaczenie dla gospodarki i dostaw energii.

Szuka porozumienia w celu zakończenia konfliktów prawnych.

Sąd Najwyższy UE w zeszłym roku nakazał Polsce wstrzymać wydobycie do czasu zakończenia czeskich postępowań prawnych.

Sąd nakazał Polsce zapłacić dzienną grzywnę w wysokości 500 000 euro za odmowę przerwania operacji, a urzędnicy w Warszawie odmówili jej zapłaty.

W czwartek doradca Sądu Najwyższego UE stanął po stronie czeskiego pozwu, twierdząc, że Polska naruszyła prawo UE, przedłużając życie Turowa bez oceny jego wpływu na środowisko.

READ  Raport o Austrii, Polsce, Mołdawii, Islandii i Serbii - escYOUnited