Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska i Wietnam: Wspólna nauka i sukces

Napisał do nas ambasador RP w Wietnamie Aleksander Sordej Wiadomości z Wietnamu Z okazji Święta Narodowego kraju (3 maja)

Polska jest jednym z najstarszych historycznych krajów na świecie, mającym ponad 1000 lat państwowości. 3 maja Polacy obchodzą Święto Konstytucji ku pamięci kodeksu prawnego z 1791 r., który położył podwaliny ustroju państwa opartego na prawach chroniących wolności jednostki, ale także zapewniających skuteczność polityki państwa.

Niestety, pełną realizację Konstytucji z 1791 r. przerwał najazd obcych mocarstw, który zmusił kilka pokoleń Polaków do walki o niepodległość narodową i jej ostateczne odzyskanie w 1918 r. Jednak II wojna światowa i jej skutki wkrótce zakłóciły rozwój Polski. Od ponad czterech dekad.

Długa pamięć historyczna przypomina Polakom, jak ważna jest ochrona porządku świata opartego na poszanowaniu prawa międzynarodowego. Jak się przekonaliśmy, tylko w takich warunkach kraje będą mogły kontynuować swój rozwój i budować szeroko rozpowszechniony dobrobyt.

W ciągu ostatnich trzydziestu lat Polska, w korzystnym otoczeniu międzynarodowym, osiągnęła wielki sukces gospodarczy. Polska gospodarka rozwija się nieprzerwanie w średnim tempie 4 proc., a nasz PKB na mieszkańca wzrósł o ponad 300 proc. Towarzyszyły temu wyższe płace i poprawa warunków życia.

Łazienki Królewskie w Warszawie. Zdjęcie dzięki uprzejmości Going to Warsaw

Sukces gospodarczy Polski jest efektem dobrej polityki gospodarczej, która stworzyła zachęty do inwestycji i przedsiębiorczości, przy jednoczesnym zwróceniu uwagi na poprawę dostępu obywateli do wysokiej jakości usług publicznych. Polska poczyniła duże inwestycje w edukację na wszystkich poziomach: od przedszkoli po uniwersytety. Wyniki okazały się pozytywne: polscy 12-latkowie osiągają jedne z najlepszych wyników w rankingach OECD Programu międzynarodowej oceny umiejętności uczniów (PISA), polska młodzież szczególnie radzi sobie z przedmiotami ścisłymi, technologicznymi, inżynieryjnymi i matematycznymi (STEM), a Polskie uczelnie techniczne Kształcąc doskonałych specjalistów z różnych dziedzin, od geologii po tworzenie oprogramowania. Zrób to umiarkowanym kosztem.

READ  Jak Warszawska Galeria Lokal_30 podnosi flagę polskiej sztuki feministycznej

Wysoka jakość siły roboczej, dobra infrastruktura i lokalizacja w sercu Europy sprawiły, że Polska jest miejscem, w którym firmy powinny inwestować, a trend ten potwierdza wysoka pozycja Polski w Indeksie Zaufania Bezpośrednich Inwestycji Zagranicznych 2024.

W oczach ekspertów Polska i Wietnam wykazują uderzające podobieństwa. Nie tylko ze względu na historię walk o niepodległość, ale także dlatego, że są mocarstwami środkowo-regionalnymi, mającymi decydujące znaczenie we wszystkich równaniach geopolitycznych. Obydwa kraje przeżywają długi okres szybkiego rozwoju gospodarczego, który zależy od lokalnych źródeł wzrostu wspieranych przez ukierunkowane inwestycje zagraniczne.

Nasze kraje mają sobie wiele do zaoferowania. Złoty wiek wzrostu gospodarczego w Polsce może być interesującym źródłem inspiracji dla wietnamskich decydentów, a dynamika przedsiębiorczości w Wietnamie tworzy idealnych partnerów wzrostu dla polskich firm.

Obecny poziom współpracy gospodarczej jest jednak poniżej potencjału obu krajów. Musimy współpracować, aby wspierać firmy w identyfikowaniu optymalnych partnerów, organizowaniu transferu umiejętności i technologii oraz zachęcaniu do wspólnych przedsięwzięć i inwestycji.

Nasze kraje muszą wychowywać skutecznych mediatorów. Na szczęście w Polsce żyje 40-tysięczna społeczność wietnamska, która pracuje nad stworzeniem przydatnych platform wymiany gospodarczej i kulturalnej. Wietnam z kolei gości coraz więcej polskich firm, a wielu przedsiębiorców przyjeżdża do Wietnamu z pomysłami na inwestowanie w Wietnamie i prowadzenie biznesu w tym kraju.

Miasto Kraków. Zdjęcie dzięki uprzejmości Poland Travel

W przeszłości na polskich uczelniach kształciło się wielu Wietnamczyków, którzy w ogromnym stopniu przyczynili się do odrodzenia gospodarczego kraju w kształcie litery S. W dobie globalizacji rynków edukacyjnych studenci mogą wybierać, co i gdzie będą studiować. Wietnamczycy zdają sobie jednak sprawę, że polskie uniwersytety nadal zapewniają wysokiej jakości edukację za rozsądną cenę i kształcą światowej sławy specjalistów w wielu dyscyplinach naukowych. Polskie instytucje akademickie zwracają się także do wietnamskich uczelni, postrzegając je jako atrakcyjnych partnerów do opracowywania wspólnych programów studiów oraz wymiany studentów i nauczycieli. Jednak w tej dziedzinie można i należy zrobić więcej!

READ  Test smaku Coles, Woolies, Aldi i McCain: korona najlepszej pizzy z supermarketu

Nasi obywatele podziwiają i cieszą się bogactwem kultury i różnorodnością przyrody w naszych zaprzyjaźnionych krajach. Wzajemnego zrozumienia nie da się osiągnąć bez wymiany kulturalnej. Ponieważ w przyszłym roku nasze rządy będą obchodzić 75. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych, Polacy i Wietnamczycy będą słuchać XIX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, który odbędzie się w Warszawie w październiku 2025 r., mając nadzieję, że utalentowani pianiści polscy czy wietnamscy powtórzą sukcesy Christiana Zimmermanna czy Đặng Thái Sơn.

Od kultury po gospodarkę – Polska i Wietnam mogą skorzystać na silnym i kompleksowym partnerstwie. Jest wiele powodów, aby patrzeć w przyszłość z optymizmem! VNS