Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Litviny, członek Rady Polityki Pieniężnej, mówi, że polska polityka budżetowa utrudni kontrolowanie inflacji.

WARSZAWA, 14 maja (Reuters) – Członek Rady Polityki Pieniężnej (MBC) Presmislav Litviny powiedział w sobotę, że trudno będzie zredukować polską inflację do celu banku centralnego na najbliższe dwa lata, jeśli rząd zintensyfikuje działania na rzecz zwiększenia konsumpcji.

W zeszłym miesiącu rząd ogłosił plan pomocy kredytobiorcom borykającym się z wyższymi oprocentowaniem kredytów hipotecznych w warunkach ponad dwóch dekad wysokiej inflacji. Polska obniżyła również podatki na energię, aby ograniczyć wpływ wyższych cen na konsumentów.

„(Atak na cel inflacyjny) opiera się na polityce budżetowej. Jeśli nadal będziemy patrzeć na wyższe transakcje finansowe na konsumpcję, będzie to bardzo trudne. Jakakolwiek podwyżka stóp, nawet do poziomu realnej stopy procentowej, tego nie zmieni, – powiedział Litwina. Telewizja TVN24.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Wskazując na kampanię przed planowanymi wyborami parlamentarnymi w 2023 r., Litwiniuk, profesor uniwersytetu powołany do RPP w styczniu, powiedział, że inflacja w Polsce może wzrosnąć do 2025 r.

Polska rozpoczęła w październiku ciaśniejszy cykl niż banki centralne w Czechach i na Węgrzech. Jego podstawowa stopa procentowa wynosi obecnie 5,25%, podczas gdy inflacja w kwietniu wyniosła 12,4% rok do roku, w porównaniu do celu inflacyjnego banku centralnego na poziomie 2,5%.

Program hipoteczny pozwoli kredytobiorcom dokonywać nieoprocentowanych spłat w określonych ratach i wygenerować 3,5 mld zł środków pomocowych z zysków banków komercyjnych.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Marka Streleckiego; Montaż przez Kirsten Donovan

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Polska PGE ma 600 MW energii słonecznej w największej elektrowni węglowej w Europie