Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Macron i von der Leyen chcą wywrzeć presję na prezydenta Chin w sprawie Ukrainy

Macron i von der Leyen chcą wywrzeć presję na prezydenta Chin w sprawie Ukrainy

Chiński prezydent powita prezydenta Francji Emmanuela Macrona i przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen późnym popołudniem w Wielkiej Hali Ludowej, sercu władzy w stolicy.

Narasta presja Zachodu na Chiny, by przyjęły bardziej aktywną rolę w procesie pokojowym na Ukrainie — chociaż Pekin jest oficjalnie neutralny, Xi nigdy nie potępił rosyjskiej inwazji.

Podczas gdy niedawno udał się do Moskwy, aby potwierdzić swój sojusz z Putinem – który został przedstawiony jako front antyzachodni – Xi nie rozmawiał przez telefon z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Macron, który przybył do Pekinu w środę po południu z trzydniową wizytą państwową, powiedział, że chce być „jednoczącym głosem Europy” w sprawie Ukrainy, a przyjazd do Chin z von der Leyen służy „podkreśleniu spójności tego podejścia” .

W środę Macron powiedział, że Pekin ma do odegrania „kluczową rolę” w znalezieniu drogi do pokoju na Ukrainie i z zadowoleniem przyjął „rzekomą gotowość Chin do zobowiązania się do rozwiązania” konfliktu.

Von der Leyen wydała w zeszłym tygodniu w Brukseli nawet surowe ostrzeżenie, mówiąc: „Sposób, w jaki Chiny nadal wchodzą w interakcje z wojną Putina, będzie kluczowym czynnikiem postępu w stosunkach UE-Chiny”.

Macron ma zostać przyjęty przez chińskiego premiera Li Qianga i ówczesnego przewodniczącego najwyższej władzy ustawodawczej Chin Zhao Lijie, przed popołudniowym spotkaniem jeden na jednego z Xi.

Następnie para składa oświadczenia prasie, po czym następuje trójstronne spotkanie z von der Leyen i wreszcie uroczysta kolacja.

Wizyta ta odbywa się w obliczu rosnącej presji Chin na Tajwan, gdy prezydent wyspy Tsai Ing-wen spotkała się w Kalifornii z przewodniczącym Izby Reprezentantów USA Kevinem McCarthym.

Tsai powiedziała, że ​​rozmowy pokazały, że jej wyspa „nie jest odizolowana” na arenie międzynarodowej.

Ale Pekin wycofuje się z wszelkich oficjalnych kontaktów między Tajpej a resztą świata, twierdząc, że są tylko „jedno Chiny” i ostrzegając przed silną reakcją.

READ  Korea Północna twierdzi, że wystrzelenie satelity szpiegowskiego zakończyło się sukcesem

„W odpowiedzi na poważnie błędne akty zmowy między Stanami Zjednoczonymi a Tajwanem Chiny podejmą zdecydowane i skuteczne środki w celu ochrony narodowej suwerenności i integralności terytorialnej” – oświadczyło MSZ.

bur-ka-fff-je / oho / cwl