Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Magazyn Al-Basr – kapsuła SpaceX z pierwszą na świecie cywilną załogą orbitalną powracającą bezpiecznie

Reuters

Kwartet świeżo upieczonych astronautów z misji SpaceX Inspiration4 bezpiecznie wystrzelił w sobotę do Oceanu Atlantyckiego u wybrzeży Florydy, kończąc trzydniową podróż dla pierwszej całkowicie cywilnej załogi wysłanej na orbitę okołoziemską.

Pomyślny start i powrót misji, ostatnia z niedawnej serii ekspedycji napędzanych rakietami, finansowanych przez miliarderów, to kolejny kamień milowy w rodzącej się komercyjnej astronomii turystycznej, 60 lat po rozpoczęciu lotów kosmicznych przez ludzi.

Powrót inspiracji4

Kwartet nowo mianowanych astronautów składający się z misji SpaceX Inspiration4 bezpiecznie wystartował w kapsule SpaceX Crew Dragon u wybrzeży Kennedy Space Center na Florydzie, Stany Zjednoczone, 18 września. Zdjęcie: SpaceX/Handout przez Reuters.

„Witamy w drugiej erze kosmicznej” – powiedział dziennikarzom podczas telekonferencji po powrocie załogi Todd „Leif” Erickson, kierownik misji Inspiration4 Venture.

SpaceX, prywatna firma rakietowa założona przez producenta samochodów elektrycznych Tesla Inc., dyrektora generalnego Elona Muska, dostarczyła statek kosmiczny, wystrzeliła go, kontrolowała jego lot i obsługiwała proces odzyskiwania lawiny.

Trzydniowa misja zakończyła się, gdy kapsuła SpaceX Crew Dragon, nazwana Resilience, osunęła się na spokojne morze około godziny 19:00 EDT, tuż przed zachodem słońca, po automatycznym lądowaniu z powrotem, jak pokazano podczas transmisji. kanał.

W ciągu godziny czterech uśmiechniętych członków załogi wyłaniało się jeden po drugim z bocznego włazu kapsuły po tym, jak pojazd, wyraźnie spalony na zewnątrz, został podniesiony z oceanu na pokład statku ratunkowego SpaceX.

Każdy z czterech stał przez kilka chwil na pokładzie przed kapsułą, aby pomachać i unieść kciuki przed zabraniem do centrum medycznego na pokładzie na badania na morzu. Następnie polecieli helikopterem z powrotem do Cape Canaveral na spotkanie z bliskimi.

Płonący powrót
Powrót z orbity nastąpił po zanurzeniu się w ziemską atmosferę, generując ciepło tarcia, które podniosło temperaturę na zewnątrz kapsuły do ​​1900 stopni Celsjusza. Kombinezony lotnicze astronautów, które są wyposażone w specjalne systemy wentylacyjne, są zaprojektowane tak, aby utrzymać ich chłód, gdy kabina jest ogrzewana.

Oklaski rozległy się z centrum kontroli lotów SpaceX na obrzeżach Los Angeles, gdy zaobserwowano pierwsze spadochrony, które spowalniały opadanie kapsuły do ​​około 25 km na godzinę przed rozproszeniem, z kolejną rundą wiwatów, gdy statek uderzył w wodę.

Astronauci znów wiwatowali, wchodząc na pokład statku ratunkowego.

Najpierw jako 29-letnia Hayley Arsenault, asystentka lekarza w St. Jude Children’s Research Center w Tennessee, która sama przeżyła raka kości w dzieciństwie, została najmłodszą osobą, która dotarła na orbitę okołoziemską podczas misji Inspiration4.

Za nią poszli naukowiec Ziemi i były kandydat na astronautę NASA Sian Proctor (lat 51), doświadczony inżynier danych kosmicznych i pilot Chris Sembrowski, lat 42, i wreszcie Jared Isaacman, miliarder i „lider misji” (38 lat).

„To była dla nas taka podróż” – powiedział przez radio Isaacman, dyrektor generalny firmy e-commerce Shift4 Payments Inc. „Właśnie zaczęliśmy.”

Zapłacił nieujawnioną kwotę – zapłacił czas Magazyn za około 200 milionów dolarów – dla kolegi-miliardera Muska za wszystkie cztery miejsca na pokładzie Crew Dragon.

Team Inspiration4 wystartował w środę z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego w Cape Canaveral na szczycie jednej z dwustopniowych rakiet SpaceX Falcon 9.

natchnienie 4 2

Załoga Inspiration4 Jared Isaacman, Sian Proctor, Hayley Arceneaux i Chris Sembroski są widziani pierwszego dnia w kosmosie na tym zdjęciu opublikowanym 17 września. Zdjęcie: SpaceX/Handout przez Reuters.

Najwyższa orbita od czasu Apollo
W ciągu trzech godzin kapsuła załogi osiągnęła przelotową wysokość orbitalną 585 kilometrów – wyższą niż Międzynarodowa Stacja Kosmiczna lub Teleskop Kosmiczny Hubble’a i najdalsza odległość lotu od Ziemi od czasu zakończenia programu księżycowego NASA Apollo w 1972 roku.

Był to również pierwszy lot dla nowego biznesu Muska w turystyce kosmicznej i stanowił skok przed konkurentami, którzy oferowali również rejsy rakietami zamożnymi klientami, którzy byli gotowi zapłacić małą fortunę, aby doświadczyć radości lotów kosmicznych i zdobyć skrzydła amatora. astronauci.

Musk jest już czołowym graczem w rozrastającej się konstelacji komercyjnych projektów rakietowych, wystrzeliwszy kilka ładunków i astronautów na stację kosmiczną NASA.

Dwie rywalizujące ze sobą firmy, Virgin Galactic Holdings Inc i Blue Origin, otworzyły w ostatnich miesiącach własne usługi turystyki kosmicznej, a ich założyciele, miliarder Richard Branson i założyciel Amazon.com, Jeff Bezos, wyruszyli w podróż.

Te loty suborbitalne, które trwały kilka minut, były krótkimi skokami w porównaniu do trzech dni na orbicie Inspiration4.

Isaacman wpadł na pomysł Inspiration4 przede wszystkim po to, by podnieść świadomość i przekazać darowizny na rzecz St Jude, jednej z jego ulubionych akcji, w której Arceneaux obecnie działa. Jak dotąd, powiedział Erickson, podróż zebrała 160 milionów dolarów dla Instytutu Raka, w tym 100 milionów dolarów, które początkowo podarował Isaacman.

Załoga Inspiration4 nie miała do odegrania żadnej roli w pilotowaniu statku kosmicznego, który był pod kontrolą zespołów naziemnych i pokładowych systemów naprowadzania, chociaż Isaacman i Proctor są licencjonowanymi pilotami.

Ale Erickson upierał się, że załoga miała „takie samo szkolenie, kontrolę i uprawnienia, jakie mają astronauci NASA”, aby interweniować w operacji Crew Dragon w przypadku zagrożenia.

Szef lotów kosmicznych SpaceX, Bengji Reed, był zdumiony, jak wiele poszło nie tak podczas lotu, wskazując tylko na dwa problemy, które opisał jako proste i łatwe do rozwiązania – wadliwe śmigło w systemie toalety załogi i wadliwy czujnik temperatury w jednym z silniki statków kosmicznych.

Erickson powiedział, że poziom „syndromu adaptacji kosmicznej”, którego doświadczyła załoga – zawroty głowy i choroba lokomocyjna podczas aklimatyzacji do środowiska mikrograwitacji – był „dość celny z tym, co robią astronauci NASA”.

Cała czwórka wyglądała na zrelaksowaną i energiczną podczas wielu występów na żywo dla publiczności naziemnej podczas lotu, od wykonywania zerowych salt w kabinie po grę na harfie.

READ  Chiny rozpoczynają pierwszą załogową misję budowy stacji kosmicznej