Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Mapowanie Wszechświata z grantem NWO w wysokości 3,1 miliona

Dzięki nowemu satelicie Euclid naukowcy zmapują dużą część nieba. Satelita Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) wkrótce da im lepszy widok na galaktyki i materię we wszechświecie. Węgierski profesor astronomii Koen Koijn i zespół holenderskich naukowców otrzymują grant NWO o wartości 3,1 miliona euro na analizę odkryć satelity. To przybliży ich o krok do zrozumienia tajemnic wszechświata.

Po wystrzeleniu satelita będzie robił zdjęcia szerokokątnym aparatem przez sześć lat. „Każde zdjęcie, które robi Euclid, jest półtora raza większe od Księżyca” – mówi Koijkin. I zrobimy to co najmniej 30 000 razy. Kiedy zbierzemy wszystkie te obrazy, zmapujemy bardzo dużą część wszechświata.

Najbardziej szczegółowa mapa wszechświata w historii

Będzie to najbardziej szczegółowa mapa wszechświata, jaką kiedykolwiek stworzono. Gdy skanuje niebo światłem optycznym i podczerwonym, możemy zobaczyć ogromną ilość szczegółów. Mapa 3D pokaże również rozkład galaktyk i materii we wszechświecie. Z tego możemy uzyskać wiele praw fizycznych dotyczących ewolucji wszechświata, sposobu jego złożenia i składowych.

Więcej wiedzy o ciemnej materii i ciemnej energii

Naukowcy mają również nadzieję, że projekt rzuci nowe światło na ciemną materię i ciemną energię. Razem pokrywają ponad 95% wszechświata. Jednak wciąż niewiele wiemy o ich cechach fizycznych, o tym, jak się zachowują i czy są trwałe, czy ewoluują w czasie. Mamy nadzieję dowiedzieć się więcej o tych podstawowych pytaniach z fizyki i naprawdę zrozumieć ich składniki. Bo gdyby ich tam nie było, nas też by tam nie było.

Infrastruktura do obsługi miliardów pikseli

W projekcie europejskim uczestniczy co najmniej dwa tysiące osób. Kuijken i holenderska federacja kilkunastu ekspertów zajmujących się naukową analizą danych. Nie zbudowaliśmy satelity, ale wnieśliśmy wkład w infrastrukturę naziemną. Ponieważ Euclid zaoszczędzi nam wiele danych, ta infrastruktura jest niezbędna do przetwarzania miliardów pikseli. Podoba mi się to bardziej niż angażowanie się w inżynierię satelitarną, ponieważ tutaj jesteś znacznie bliżej danych.

READ  Zbliżanie się do pierwszego światła we wszechświecie

Grant NWO, który otrzyma Kuijken i cały zespół, trafi do analizy naukowej. Razem z zespołem naukowców, którzy opanowali różne aspekty fizyki, a także ludzi, którzy mają wiedzę na temat ewolucji galaktyk, przeanalizujemy dane. Dzięki stypendium NWO jesteśmy w stanie zrekrutować do tego jedenastu doktorantów i habilitantów.

Brak Jamesa Webba 2.0

W grudniu 2021 roku w kosmos poleciał również Teleskop Jamesa Webba. Kilka miesięcy później wyślij Jej piękne pierwsze zdjęcia. Jednak Euclid to zupełnie inny rodzaj maszyny. Znajdujemy się teraz w niewiarygodnie luksusowej sytuacji pod względem astronomii. „Mamy wiele nowych gier i to jest naprawdę fajne”, mówi ze śmiechem Koijkin. James Webb został zaprojektowany tak, aby móc zaglądać bardzo głęboko w maleńkie skrawki nieba. Euclid robi coś przeciwnego: wygląda bardzo szeroko, ale jest też ostry.

szukam pocisku

Nie jest jeszcze jasne, kiedy dokładnie satelita wyleci w kosmos. Kuijken liczy na koniec tego roku. Euclid mieliśmy wystrzelić wiosną przyszłego roku na rakiecie Rosyjskiej Agencji Kosmicznej. Dzień po inwazji na Ukrainę współpraca ta została zakończona. Szukamy teraz kolejnego pocisku. Jeden może być z Europejskiej Agencji Kosmicznej lub amerykańskiej.

„Również po prostu ładne zdjęcia”

Kuijken z pewnością nie może się doczekać otrzymania pierwszych danych z satelity. Przez całą swoją karierę badałem ciemną materię na wiele różnych sposobów. W ciągu ostatnich dziesięciu lat brałam głównie udział w Projekt „Dzieci” Wykorzystuje dane z teleskopu w Chile. To dostarczyło nam wielu interesujących pomysłów, ale Euclid jest ostatecznym eksperymentem: podróż w kosmos i zbieranie najlepszych danych, jakie można uzyskać.

I to nie wszystko. Jestem niesamowicie podekscytowany nocnym niebem. To zapewni najpiękniejsze obrazy w największej, gigantycznej skali, jaką mieliśmy w ciągu najbliższych 20 lat. Jest też po prostu estetyczny. Bardzo się cieszę, że patrzę na te zdjęcia i odkrywam w nich nowe rzeczy.

READ  Liczba przypadków koronawirusa w Wiktorii wzrasta o 55; Klinika Szczepionek Frankston cierpi na panikę wirusową

Tekst: Inge Van Dyck

Zdjęcia: Esa en Thales Alenia Space