Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Mężczyzna kupuje witraże Tiffany’ego za 750 000 dolarów w sklepie na Facebooku

Mężczyzna kupuje witraże Tiffany’ego za 750 000 dolarów w sklepie na Facebooku

Lokalny kolekcjoner antyków był zachwycony niewiarygodnym zakupem z drugiej ręki, stwierdzając, że witraże o wartości 9 000 USD, które kupił online, były warte ponad pół miliona dolarów.

Amerykański kolekcjoner Paul Brown zwykle kolekcjonuje historyczne bibeloty, takie jak zabytkowe szyldy i butelki, ale natknął się na swoje najbardziej lukratywne znalezisko w nieoczekiwanym miejscu.

56-letni Brown odkrył dwa różane okna – nazwane tak od wielobarwnych szklanych płatków w kształcie róży – popękane i pokryte wieloletnim kurzem i brudem, wymienione na Facebooku Marketplace.

Okna zostały wymienione w kościele w Zachodniej Filadelfii, który był w trakcie rozbiórki. Operator pana Browna zapytał, czy chce ją odebrać, zanim transakcja „tak mocno ją powali”.

Kiedy Brown kupił w zeszłym roku pokryte brudem okna w kościele, płacąc 6000 USD (9000 AU), nigdy nie spodziewał się, że będą pochodzić od producenta szkła świątynnego, Tiffany’ego.

Oczekuje się, że okna będą kosztować do 250 000 USD (380 000 USD) za sztukę, gdy trafią na aukcję jeszcze w tym tygodniu, według ekspertów z Freeman Auctions.

Eksperci uważają, że okna zostały prawdopodobnie zamówione przez Tiffany Studios, słynące z witraży i lamp, około 1905 roku. Warsztat założony przez Louisa Comforta Tiffany’ego w 1878 roku wykonywał witraże dla kościołów w całej Ameryce dzięki darowiznom od bogatych filantropów .

Para okrągłych okien ma klasyczny wzór róży, z panelami z żółto-zielonego szkła pośrodku, które rozgałęziają się w kalejdoskop fiołków i błękitów. Pośrodku jednego okna znajduje się wizerunek złotej korony, przedstawiającej Chrystusa, podczas gdy drugie trzyma białą gołębicę, reprezentującą Ducha Świętego.

„Wyrafinowanie tych prac jest zdumiewające i warto wprowadzać na rynek elementy z głęboką i znaczącą historią Filadelfii” – powiedział w oświadczeniu Tim Andrides, szef projektu Freemana.

Oba okna prezentowane są z przeszkleniem w niestandardowej drewnianej ramie. Bez względu na to, jaką cenę osiągną, prawie na pewno będzie ona znacznie wyższa niż cena, którą zapłacili za nich Brownowie, nawet biorąc pod uwagę ich koszty usunięcia w wysokości 50 000 USD i opłatę za utrzymanie.

READ  Hongkong złamał prawo, rozprawiając się ze zwolnieniami ze szczepień: sąd