Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Miliony poproszono o ewakuację, gdy system pogodowy zmierza do Japonii

Około dwóch milionów ludzi na południowym zachodzie Japonia Według publicznego nadawcy NHK-World Japan wydano rozkazy ewakuacji, zanim potężny tajfun uderzył w ten obszar w niedzielę.

Oczekuje się, że tajfun uderzy na południe od Kiusiu, jednej z wysp w południowo-zachodniej Japonii, a konkretnie w prefekturze Kagoshima.

„Urzędnicy meteorolodzy wydali ostrzeżenie o silnych wiatrach, wysokich falach i sztormach w prefekturze Kagoshima” – poinformował NHK.

Oczekuje się, że tajfun uderzy na południe od Kiusiu, jednej z wysp w południowo-zachodniej Japonii. (CNN)

Mieszkańcom 965 000 gospodarstw domowych nakazano ewakuację w nadmorskich miastach Miyazaki, Kagoshima i Amakusa.

NHK poinformował, że alarm piątego poziomu, najwyższy na japońskiej skali ostrzegania o katastrofach, został skierowany do ponad 14 000 osób w mieście Nishinomote na wyspie Kiusiu.

„Prawdopodobne są rekordowe ulewne deszcze i zostanie wydane ostrzeżenie awaryjne o ulewnych deszczach” – podała Japońska Agencja Meteorologiczna.

„Najwyższy poziom czujności jest wymagany w przypadku podnoszenia się poziomu wody i powodzi rzecznych, katastrof osuwiskowych i powodzi na nizinach”.

Dyrektor Wydziału Prognoz Japońskiej Agencji Meteorologicznej przemawia podczas konferencji prasowej na temat Tajfunu Nanmadol w Tokio. (CNN)

Ryota Korora, przedstawiciel JMA, ostrzegł w sobotę, że silne wiatry mogą spowodować zawalenie się domów. Korora wezwała mieszkańców do ewakuacji przed nadejściem burzy, aby uniknąć niebezpieczeństw osuwisk i powodzi.

Zagrożone stworzenia są jak w domu w późnej zimowej krainie czarów

Według NHK Japan Airlines i All Nippon Airways odwołały już co najmniej 335 lotów, które miały odlecieć lub przylecieć na lotniska w Japonii w niedzielę.

NHK poinformował, że „oko tajfunu Nanmadol jest wyraźnie widoczne na zdjęciach satelitarnych. Cyklon rozwinął się gwałtownie od piątkowej nocy”.

READ  Premier Ranil Wickremesinghe mówi, że gospodarka Sri Lanki „całkowicie się załamała”