Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Misje ZEA i NASA wykryły niekompletne zorze polarne w atmosferze Marsa

Nowa zorza polarna, którą zespół odkrył, tworzy się, gdy wiatr słoneczny bezpośrednio wpływa na górną warstwę atmosfery Marsa i podczas spowalniania emituje światło ultrafioletowe.

Nowa zorza polarna, którą zespół odkrył, tworzy się, gdy wiatr słoneczny bezpośrednio wpływa na górną warstwę atmosfery Marsa i podczas spowalniania emituje światło ultrafioletowe.

Misja Marsa Zjednoczonych Emiratów Arabskich i sonda NASA MAVEN znalazły „niekompletne” zorze protonowe na marsjańskim niebie, dostarczając nowych informacji na temat atmosfery czerwonej planety.

Zorza polarna jest naturalnym pokazem świetlnym na niebie planety, często widzianym na wyższych szerokościach geograficznych jako zorza polarna lub zorza polarna widziana z Ziemi.

Nowa zorza polarna, którą zespół odkrył, tworzy się, gdy wiatr słoneczny bezpośrednio wpływa na górną warstwę atmosfery Marsa i podczas spowalniania emituje światło ultrafioletowe.

Została odkryta na bocznym dysku nagranym przez spektrometr ultrafioletowy Emirates (EMUS), który monitoruje górną warstwę atmosfery planety.

Kiedy pojawiają się zorze, małe obszary planety stają się jaśniejsze, co wskazuje na obecność intensywnej lokalnej energii w atmosferze.

„Nasze odkrycie tych niekompletnych zorz protonowych dodaje nowy rodzaj zdarzeń do długiej listy tych, które są obecnie badane przez EMM i podważa nasze obecne poglądy na temat formowania się zorzy protonowej po stronie Marsa” – powiedział Hessa Al Matrooshi, szef Nauka w EMM. .

„Sonda Hope EMM do tej pory ujawniła wiele nieoczekiwanych zjawisk, które poszerzają naszą wiedzę na temat dynamiki atmosfery i magnetosfery Marsa”.

„Te nowe obserwacje, w połączeniu z danymi z MAVEN, podniosły całkowicie nowe możliwości badań naukowych” – powiedziała Matroushi.

Nowe obrazy pokazują, że naukowcy po raz pierwszy mieli globalny obraz przestrzennej różnorodności zorzy protonowej na Marsie i po raz pierwszy byli w stanie zaobserwować tak niekompletną strukturę, powiedział Mike Chavin, członek zespołu naukowego EMM. , główny autor badania opublikowanego w czasopiśmie EMM jednoznacznie. Journal of Geophysical Research Letters.

„Wiemy, że te długości fal są emitowane tylko przez atom wodoru, co mówi nam, że atomy wodoru o ultrawysokiej energii muszą być obecne w atmosferze, aby wytworzyć emisję zorzy” – powiedział Chavin.

Umowa dotycząca udostępniania danych między EMM i MAVEN umożliwiła analizę nowych obrazów EMM za pomocą obserwacji plazmy przez MAVEN, które charakteryzują marsjańską atmosferę od 2014 roku.

W nowym badaniu EMM wykrył drobne struktury w zorzach protonowych, które obejmują całą dzienną stronę Marsa.

Obserwacje modelowe zórz protonowych przeprowadzone przez MAVEN i Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) pokazują, że zorze te wydają się gładkie i równomiernie rozmieszczone na półkulach.

Dla kontrastu, EMM zaobserwował zorze protonowe, które wydawały się być bardzo dynamiczne i zmienne, stwierdzili naukowcy.

Ta „niekompletna zorza protonowa” powstaje, gdy turbulentne warunki wokół Marsa pozwalają naładowanym cząsteczkom wlewać się bezpośrednio do atmosfery i świecić, gdy spowalniają.

Misja Nadziei ZEA kilkakrotnie obserwowała okresową zorzę polarną w trakcie swojej misji, a kształt zorzy polarnej nie zawsze jest taki sam.

„Czy zobaczymy coś tak niesamowitego jak to, co już mamy, można zgadywać, ale jestem optymistą. Nadzieja wciąż przekracza nasze oczekiwania dotyczące odkryć naukowych i nie mogę się doczekać, aby zobaczyć, czego dowiemy się dalej” – dodał Chavin.

READ  NASA publikuje falę zdjęć z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba | Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba