Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Medyczne znaki ostrzegawcze przed gaslightingiem i jak się bronić

Termin „oświetlenie gazem medycznym” może być stosunkowo nowy, ale praktyka ta od dziesięcioleci wpływa na stan zdrowia ludzi.

Rosen, starszy wiceprezes Katz Institute for Women’s Health w Northwell Health i współautor książki Heart Smarter for Women – 6 Weeks to a Healthier Heart.

To może być tak subtelne, że możesz nawet nie zdawać sobie sprawy, czy to się z tobą dzieje.

manipulacja umysłemW psychologii odnosi się do szczególnego rodzaju manipulacji, w której zostajesz nakłoniony do kwestionowania własnej rzeczywistości.

Rosen mówi, że medyczne gaslighting jest bardzo powszechne w opiece zdrowotnej. Zwłaszcza wśród niektórych marginalizowanych grup, takich jak kobiety i mniejszości, w tym Czarni i Latynosi.

Rosen dodaje, że te grupy zbyt często borykają się z używaniem gazów medycznych.

A dla osób, które należą do więcej niż jednej z tych grup, takich jak czarne kobiety, może być jeszcze gorzej, mówi Tina Sachs, Profesor nadzwyczajny opieki społecznej na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley.

„Kobiety są generalnie niezaangażowane w opiekę zdrowotną z powodu szalejącej mizoginii”, mówi Sachs, „a kiedy jest to spotęgowane głęboką anty-czarnością, która przenika całą społeczność, te grupy ludzi są bardziej narażone na wypędzenie”.

Sacks twierdzi, że zmniejszenie problemów zdrowotnych może mieć poważne konsekwencje dla życia lub śmierci.

Historycznie, czarnoskóre kobiety miały najwyższy wskaźnik śmiertelności matekWielu podejrzewa, że ​​jest to spowodowane rasizmem instytucjonalnym i ignorowaniem ich obaw.

Jeśli uważasz, że spróbowałeś gazu medycznego lub chcesz się przygotować i zanim to się stanie, oto kilka wskazówek, na które należy zwrócić uwagę i wskazówki, jak się bronić.

Jak rozpoznać „oprawę na gaz medyczny”

Sachs mówi, że może być trudno zorientować się, kiedy przytrafia ci się gaslighting, zwłaszcza gdy zakładasz, że twój lekarz wie najlepiej.

Ponieważ twoi opiekunowie mają doświadczenie, którego być może nie masz, prawdopodobnie uwierzysz im na słowo, nawet jeśli ignorują twoje objawy, mówi.

„Jedną rzeczą, o której należy pamiętać, kiedy idziemy do lekarza, jest to, że usługodawca ma specjalistyczną wiedzę na temat opieki zdrowotnej i ogólnie zagadnień zdrowotnych, ale znasz swoje ciało, wiesz lepiej niż ktokolwiek inny, co się z tobą dzieje”, mówi Sachs.

Sachs przeprowadził wywiad z czarną kobietą, która cierpiała na ból kolana od 15 lat i lekarze nieustannie powtarzali, że jest to spowodowane jej wagą.

Później dowiedziała się, że miała dwa guzki na kolanie po codziennym cierpieniu przez prawie dwie dekady.

Jeśli uporczywe objawy są szybko przypisywane wadze, stresowi, lękowi, depresji lub przeciążeniu pracą, Rosen twierdzi, że twoje obawy prawdopodobnie zostaną zminimalizowane.

Oto kilka stwierdzeń, które mogą być również wskaźnikami medycznymi gaslighting:

  • ’Wszystko jest w twojej głowie.’
  • – To normalne w twoim wieku.
  • „Jestem pewien, że to nie jest…” (przed testem)
  • „To tylko lekki obrzęk.”

Jak się bronić w gabinecie lekarskim

Aby upewnić się, że twoje obawy są traktowane poważnie, Rosen zaleca robienie notatek przed wizytą u lekarza oraz listę wszelkich zmian, które zauważyłeś w swoim zdrowiu. Przygotuj również listę pytań i wątpliwości, które chciałbyś omówić podczas wizyty.

Dodaje, że robienie notatek podczas wizyty może pomóc w śledzeniu rzeczy, których nie rozumiesz.

„Możesz być lepszym rzecznikiem swojej opieki zdrowotnej” – mówi Rosen – „Wiemy, że wizyty lekarskie trwają 15 minut, więc jak możesz w pełni wykorzystać 15 minut?”

Powinieneś również rozważyć przyprowadzenie na spotkanie innej osoby, jeśli jest to dozwolone. To da ci dodatkowe wsparcie słuchowe i emocjonalne, mówi Rosen.

Ktoś, kto dobrze cię zna, może również pomóc potwierdzić i powtórzyć twoje obawy, jeśli zostaną odrzucone, zauważa.

„Czasami, gdy w pokoju jest inna osoba, ta osoba jest innym głosem. [that can say] „Nie, nie miała takich skarg w przeszłości” i „Nie, to nie ma nic wspólnego ze stresem”. Jestem jej matką, jestem jej siostrą, jestem jej przyjaciółką – mówi.

Pomocne może być również znalezienie zaufanego lekarza pierwszego kontaktu i pozostawanie przy nim. Lekarz Rosen zauważa, że ​​ktoś, kto zna Twoją historię medyczną, może lepiej rozumieć Twoje obawy.

Ale czasami odpowiedzią może być zmiana lekarza lub uzyskanie drugiej opinii, mówi Rosen.

Według Sacksa, w przypadku wizyt, przed którymi czujesz się zdenerwowany, stosowanie technik uważności przed przyjazdem lub podczas słuchania lekarza może pomóc ci myśleć jaśniej i stanąć w obronie siebie, jeśli to konieczne.

Niektóre z zalecanych przez nią praktyk uważności to:

  • Ćwiczenia z dotykania palcami
  • śpiewaj w swoim umyśle
  • Wdech i wydech

Otwórz konto teraz: Bądź mądrzejszy w swoich finansach i karierze dzięki naszemu cotygodniowemu biuletynowi

nie przegap:

READ  Zwodnicze odkrycie czarnej dziury rzuca światło na umieranie gwiazd, powstawanie czarnych dziur i fale grawitacyjne