Mistrzostwa Europy 505 w Quiberon we Francji

Autor: Mike Holt, 12 lipca, 22:25 GMT
5-8 lipca 2023 r

Mistrzostwa Europy 2023505 odbyły się w dniach 5-8 lipca na wspaniałym obiekcie Francuskiej Federacji Żeglarskiej na półwyspie Quiberon w Bretanii we Francji. Siedemdziesiąt dwie drużyny z dziesięciu krajów ścigały się w serii siedmiu wyścigów z dwunastu zaplanowanych na cztery dni.

Pierwszego dnia wiatr był najlepszy z 10-15 węzłami, dając flocie dobry wyścig i udało im się rozegrać trzy wyścigi. Od początku pierwszego wyścigu było jasne, że jeden zespół ma przewagę. Polska srebrna medalistka olimpijska 470 Agnieszka Skrzypulec szybko wyszła z Niemcem Holgerem Giessem, prowadząc wyścig prawie od startu do mety. Za swoimi cieniami goniło kilka drużyn, a niemiecka drużyna Jana Philipa Hoffmanna i Felixa Bruckerhoffa zajęła drugie miejsce nad brytyjską drużyną Iana Bennella i Alexa Daviesa.

Drugi wyścig przyniósł podobny wynik, ponieważ Agnieszka i Holger ponownie wyprzedzili Jana-Philipa i Felixa, tym razem australijska para Malcolm Higgins i David Snoad zajęła trzecie miejsce. W czymś w rodzaju Dnia Świstaka Agnieszka i Holger wzięli udział w ostatnim wyścigu dnia, co za sposób na start, ale na drugim miejscu była inna drużyna, francuski zespół Phillippe Boite i Marin Carnot zajął to miejsce, a zespół brytyjski Mike Sims i Carl Gibbon zajęli trzecie miejsce. Po tak przekonującym pokazie Agnieszka i Holger mocno objęli prowadzenie.

Prognozy na drugi dzień nie były obiecujące i start opóźnił się, licząc na morską bryzę po południu. Po kilku falstartach w końcu udało nam się uciec sprintem z prędkością około 5 węzłów. Bardzo trudny wyścig, ale dobre zespoły zawsze znajdą sposób. Zwyciężyli Jan Philippe i Felix, Niemcy Alex Holzapfel i Arn Wittemer zajęli drugie miejsce, a Ian i Alex z JBR zajęli trzecie miejsce. Czy Agnieszka i Holger byli tak nie do pokonania? Luka się zmniejszyła, a szóste miejsce otworzyło nieco drzwi dla reszty.

READ  Pamiętacie oryginalną, ciemniejszą wersję Beetlejuice

Trzeci dzień również wyglądał słabo i wyścig rozpoczął się ponownie w marginalnych warunkach zastawiania pułapek. Odnieśliśmy dobre pierwsze zwycięstwo, a następnie dobry wyścig, kiedy wiatr zaczął się nieco wzmagać. Zespół RC ustawił metę na znaku nawietrznym, ale gdy zegar zbliżał się do limitu czasu, stało się nieuniknione i wyścig został przerwany. Powłóczyliśmy się chwilę po szklistej wodzie, ale bryza nie wracała przez cały dzień i wysłano nas na brzeg na alternatywną rozrywkę.

Komisja regatowa miała wysokie oczekiwania co do ostatniego dnia i podjęła mądrą decyzję o przesunięciu startu na 9:30, ponieważ poprzedniego dnia wiała bryza, choć nie trwała długo! Zostali szczęśliwie nagrodzeni i mogli przebiec jeszcze trzy wyścigi z prędkością 8-12 węzłów. Trasa wyścigów była wymagająca, a szanse na duże wygrane i przegrane były dostępne zarówno dla odważnych, jak i głupców! Polsko-niemiecki zespół Agnieszki i Holgera sprawił, że wydawało się to stosunkowo łatwe, chociaż Jan-Phillip i Felix byli żywo zainteresowani próbą utrudnienia im zadania. Zakończyli dzień z wynikiem 1,2,1, co dało im łatwe zwycięstwo i tytuł mistrzów Europy.

Jan-Phillip i Felix zdobyli 2,3,4 punkty, co często wystarcza do zwycięstwa, ale tym razem dopiero na drugim miejscu. Ianowi i Alexowi udało się zrobić wystarczająco dużo z 9,1,20, aby zająć ostatnie miejsce na podium. Australijsko-irlandzki zespół Michaela Quirka i Charlesa Dyera miał świetny występ ostatniego dnia z wynikiem 4,6,3 i awansował na piąte miejsce, tracąc jeden punkt do francuskiego zespołu Philippe’a i Marina.

Dobrze prowadzona impreza przez French Racing Team i 505 Class League, pomimo okazjonalnych ekstremalnych warunków pogodowych do pokonania i dominujący zwycięzca Agnieszki i Holgera, pierwsze 505 Grand Championship polskiego żeglarza!