Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Molekularne pozostałości starożytnego złożonego życia znalezione w skałach sprzed 1,6 miliarda lat

Molekularne pozostałości starożytnego złożonego życia znalezione w skałach sprzed 1,6 miliarda lat

Paleontolodzy odkryli obfite ilości sterydów – ślady starożytnych form życia – w skałach osadowych sprzed 1,6 miliarda lat, które utworzyły się na dnie oceanu w pobliżu dzisiejszego Terytorium Północnego Australii.

Wydaje się, że życie eukariotyczne rozkwitło zaskakująco późno w historii Ziemi. Pogląd ten opiera się na małej różnorodności eukariotycznych metaskamieniałości w osadach morskich w połowie epoki proterozoicznej (~ 1,6 miliarda do 800 milionów lat temu) oraz braku steranów, skamielin molekularnych eukariotycznych steroli błonowych. Trudno jest pogodzić niedostatek szczątków eukariotycznych z zegarami molekularnymi, które wskazują, że keramzyt rzeczywiście pojawił się od około 1,2 do ponad 1,8 miliarda lat temu. Z kolei keramzyt musiał być poprzedzony eukariotycznymi formami grupy macierzystej o kilkaset milionów lat. Brocks i in. poinformował o odkryciu obfitych protosteroidów w skałach osadowych w połowie ery proterozoicznej. Źródło zdjęcia: Eric Socha.

Wszystkie żyjące eukarionty wyewoluowały z Ostatni wspólny przodek eukariotyczny (LECA), który żył od około 1,2 miliarda do ponad 1,8 miliarda lat temu” – powiedział paleontolog z Uniwersytetu w Bremie, Benjamin Nettersheim i współpracownicy.

„LECA i wszyscy jego potomkowie tworzą koronę drzewa eukariotycznego, w tym algi, rośliny, grzyby, zwierzęta i wszystkie istniejące jednokomórkowe protisty”.

Jednak pole eukarionty Ma znacznie głębszą historię. Linia przodków prowadząca do keramzytu i wszystkich jego wymarłych bocznych gałęzi to grupa łodyg Eukarya”.

„Genetyczny i komórkowy skład żyjących potomków zapewnia jedynie ograniczony wgląd w ewolucję przodków keramzytu i prawie nic nie wiadomo o ich liczebności, ekologii i siedliskach”.

„Aby zbadać setki milionów lat ukrytej ewolucji i ekologii eukariontów, musimy szukać skamielin i pozostałości chemicznych bezpośrednio w zapisie geologicznym”.

W swoich badaniach naukowcy odkryli chemiczne ślady tzw. Protosterol Biota w liczących 1,6 miliarda lat skałach z Formacja Barney Creek w północnej Australii.

„Te starożytne stworzenia były obfite w ekosystemy morskie na całym świecie i mogły kształtować ekosystemy przez większą część historii Ziemi” – powiedział dr Nettersheim.

READ  Pojazd Mars Orbiter działający w systemie Windows 98 otrzymuje aktualizację oprogramowania 19 lat po premierze

Profesor Jochen Brooks z Australian National University dodał: „Organizmy protosterolowe były z pewnością bardziej złożone niż bakterie i przypuszczalnie większe, chociaż nie wiadomo, jak wyglądały”.

„Uważamy, że mogły być pierwszymi drapieżnikami na Ziemi, polującymi i pożerającymi bakterie”.

Według zespołu stworzenia te kwitły od około 1,6 miliarda lat temu do 800 milionów lat temu.

Koniec tego okresu jest znany na ewolucyjnej osi czasu Ziemi jakoTonian odwrócił się, kiedy organizmy z bardziej zaawansowanymi eukariontami, takimi jak grzyby i algi, zaczęły się rozwijać. Ale dokładnie nie wiadomo, kiedy Protosterol Biota wyginął.

„Transformacja Toniańska jest jednym z najgłębszych środowiskowych punktów zwrotnych w historii naszej planety” — powiedział profesor Brooks.

„Tak jak dinozaury musiały wyginąć, aby nasi przodkowie ssaków stali się wielcy i liczni, tak Protosterol Biota prawdopodobnie musiał zniknąć miliard lat temu, aby zrobić miejsce dla współczesnych eukariontów”.

drużyna znaleziska pojawiają się w czasopiśmie Natura.

_____

JJ Brooksa i in. Zaginiony świat złożonego życia i późne pojawienie się korony eukariontów. Natura, opublikowane w Internecie 7 czerwca 2023 r.; doi: 10.1038/s41586-023-06170-w