Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Nadchodzący wiatr nie nadszedł. Sonda InSight może nie przetrwać zimy

Główna gwiazda Marsa jest teraz stałą sondą A jego mały helikopter wystartuje blisko powierzchni w czasie krótkiej, ale historycznej przygody w atmosferze czerwonej planety.

Poza tym łazik Curiosity również działa na powierzchni, a chińska sonda wyląduje tam za miesiąc, nie powinniśmy też zapominać o InSight. Jedyna funkcjonalna sonda statyczna napotkała ostatnio problemy.

Statek kosmiczny Insight wylądował w listopadzie 2018 r. Jest wyposażony w dwa główne narzędzia i kilka mniejszych instrumentów na pokładzie do badania wnętrza planety. Niestety sonda ciepła zawiodła. Kret nie mógł przełamać wymaganej głębokości pięciu metrów, więc naukowcy niedawno opisali eksperyment.

Jednak sejsmometr SEIS działa i wykrywa wstrząsy planet. Jednak wkrótce zostanie przynajmniej tymczasowo wyłączony, a wraz z nim sonda zostanie całkowicie wyłączona.

Problemy z zasilaniem

Każdy statek kosmiczny potrzebuje źródła zasilania. Obecne łaziki opierają się na radioizotopowym generatorze termoelektrycznym, niezależnie od warunków otoczenia. InSight generuje energię elektryczną z dwóch dużych paneli słonecznych. Każda z nich ma 2,15 metra średnicy. Po wylądowaniu pierwszego dnia na Marsie panele wyprodukowały 4,6 kWh.

Jednak pył marsjański stopniowo spada na panele, co widać z biegiem czasu na zdjęciach. Ilość pyłu zmniejsza ilość energii wytwarzanej przez panele – w lutym było to tylko 27%.

Kliknij, aby powiększyć obrazKliknij, aby powiększyć obrazKliknij, aby powiększyć obraz
Wgląd w panele słoneczne. Od lewej: grudzień 2018, kwiecień 2019, luty 2021. Zdjęcie: NASA / JPL-Caltech

Sonda potrzebuje energii do zasilania instrumentów naukowych, ale także do podłączenia i ogrzewania głównych części elektronicznych, które nie lubią ostrych marsjańskich zim.

NASA stopniowo wyłącza sondę, gdy zbliża się zima. Za kilka tygodni sejsmometr SEIS również zostanie wyłączony, a sonda uśpiona. Sonda ma coś w rodzaju „trybu zombie”. Zaprogramowany do ponownego naładowania i ponownego uruchomienia, gdy nadejdzie wiosna. Może się to zdarzyć w lipcu.

READ  Finansowanie badań może przyspieszyć leczenie raka

Zima na Marsie jest najczęstszą przyczyną śmierci statków kosmicznych na naszej planecie. Ostatnim przykładem jest pojazd Opportunity, który przeszedł w stan hibernacji w czerwcu 2018 r., A następnie nie zareagował. Fellow Spirit lub Phoenix Probe, na których opiera się Insight, wyglądały podobnie.

Gdzie to się nie udało?

Sonda potrzebuje energii, aby przetrwać zimę. Jednak wydajność zakurzonych paneli spada o kilkadziesiąt procent.

W przypadku InSight jest to połączenie dwóch problemów. Na pokładzie nie ma nic, co mogłoby sztucznie wyczyścić panele. Skośne panele z „ściągaczką” lub inne rozwiązanie mogą być teraz przydatne dla naukowców. Ale może się to nie udać w przypadku każdego urządzenia, każde urządzenie kosztuje dodatkowe pieniądze i każde urządzenie waży coś, co kosztuje dodatkowe pieniądze.

Misja sondująca o wartości 820 milionów dolarów mogłaby w końcu paradoksalnie zakończyć problem dzięki miotle z kielnią kilkudziesięciu koron na ziemi.

Drugi problem to warunki panujące w Elysium Planitia. W przypadku wspomnianych łazików planeta również miała łagodne oblicze. Deski Chance i Spirit były pokryte kurzem, ale łazik od czasu do czasu napotykał wir wiatru, aby ponownie wyczyścić panele. W NASA nazywają to „wydarzeniami porządkowymi”.

Jeden przykład dla każdego. W kwietniu 2009 r. Moc wyjściowa Spirit wzrosła z 223 watów do 372 watów w ciągu kilku dni z powodu czyszczenia wiatrem i płyt. Jednak Elysium Planitia unika czyszczenia, więc coraz więcej kurzu spada na sondę.

Zdaniem naukowców InSight powinien przetrwać zimę i wrócić do pracy w ciągu kilku miesięcy – choć najprawdopodobniej jeszcze tylko przez kilka miesięcy. Pracownicy systemu sejsmicznego SEIS obawiają się tylko, że przegapią niektóre duże bagna.

Jeśli jednak dojdzie do burzy piaskowej, będzie ona ostateczna dla sondy. Z drugiej strony warto zauważyć, że InSight jest już spóźniony. Jego misja miała trwać nieco ponad 700 soli. Obecnie działa na ponad 150 solach.

READ  Nowo odkryte ślady oceanu na Marsie sugerują, że planeta mogła kiedyś być gościnna