Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

SpaceX wygrywa kontrakt na lądowanie na Księżycu NASA

NASA przyznała miliarderowej prywatnej firmie kosmicznej Elon Musk firmie SpaceX kontrakt o wartości 2,9 miliarda dolarów (A3,7 miliarda dolarów) na budowę statku kosmicznego do transportu astronautów na Księżyc na początku 2024 roku, zamiast Blue Origin and Defense dla Jeffa Bezosa. Wykonawca Dynetics Inc.

Prezes Tesla Inc. Musk przezwyciężył ofertę Jeffa Bezosa, założyciela firmy Amazon, który współpracował z Lockheed Martin, Northrop Grumman i Draper. Bezos jest również właścicielem Washington Post.

Amerykańska Agencja Kosmiczna ogłosiła podczas wideokonferencji pierwszy komercyjny ludzki lądownik, będący częścią NASA w ramach programu Artemis. NASA poinformowała, że ​​sonda przeniesie amerykańskich astronautów na powierzchnię Księżyca.

„Musimy jak najszybciej wykonać następne lądowanie” – powiedział Steve Goerchek, pełniący obowiązki administratora NASA.

„To niesamowity czas, aby wziąć udział w eksploracji ludzi dla całej ludzkości”.

„Jeśli osiągną swoje cele, to mamy szansę w 2024 r.” – dodał Gurczyk.

NASA stwierdziła, że ​​zanim ludzie będą mogli odbyć tę podróż, potrzebny będzie lot testowy na Księżyc.

„Ponadto NASA prosi o lot testowy, aby w pełni sprawdzić wszystkie systemy z lądowaniem na powierzchni Księżyca przed naszą oficjalną misją demonstracyjną” – powiedziała dziennikarzom Lisa Watson Morgan, urzędniczka NASA.

Ogłoszenie NASA dodało do niezwykłego wyścigu Muska, który jest jednym z najbogatszych ludzi na świecie dzięki swoim 22-procentowym udziałom w producencie samochodów elektrycznych Tesla.

Tesla stała się najcenniejszym producentem samochodów na świecie, z kapitalizacją rynkową w wysokości 702 miliardów dolarów (908 miliardów dolarów australijskich), znacznie przewyższającą gigantów motoryzacyjnych.

NASA stwierdziła w komunikacie prasowym, że statek kosmiczny HLS SpaceX, zaprojektowany do lądowania na Księżycu, „opiera się na przetestowanych przez firmę silnikach Raptor oraz dziedzictwie lotniczym Falcon and Dragon”.

Powiedziała, że ​​statek kosmiczny zawiera przestronną kabinę i dwie śluzy powietrzne dla astronautów do chodzenia po powierzchni Księżyca, a jego architektura ma na celu rozwinięcie się w system startu i lądowania w pełni wielokrotnego użytku, zaprojektowany do podróży na Księżyc, Marsa i do innych miejsc w kosmosie.

READ  Przestrzeń noclegowa właśnie została ulepszona

Decyzja NASA była niepowodzeniem dla Bezosa, wieloletniego entuzjasty kosmosu i jednego z najbogatszych ludzi na świecie, który teraz bardziej skupia się na swoim projekcie kosmicznym po ogłoszeniu w lutym, że ustąpi ze stanowiska dyrektora generalnego Amazona.

Bezos i inni dyrektorzy uznali kontrakt za kluczowy dla Blue Origin, aby stać się pożądanym partnerem dla NASA, a także ustawić projekt na ścieżce zysku, podał Reuters w lutym.

SpaceX ogłosił w środę, że pozyskał około 1,16 miliarda dolarów (A1,50 miliarda dolarów) na finansowanie kapitałowe.

Mask nakreślił ambitny program dla SpaceX i jego rakiet wielokrotnego użytku, w tym lądowania ludzi na Marsie.

Ale w najbliższym czasie głównym biznesem SpaceX było wystrzelenie satelitów Musk’s Starlink Internet Project, innych satelitów i statków kosmicznych.