Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Najlepszy paszport: posiadacze australijskiego paszportu mogą podróżować w 2024 r. bez wizy

Najlepszy paszport: posiadacze australijskiego paszportu mogą podróżować w 2024 r. bez wizy

Według najnowszego raportu Henley Passport Index Australijczycy chcący wyjechać za granicę bez wizy mają obecnie większy wybór miejsc docelowych niż kiedykolwiek wcześniej.
Korzystając z danych Międzynarodowego Urzędu Transportu Lotniczego (IATA), londyńska firma konsultingowa Henley & Partners zajmująca się imigracją inwestycyjną porównała bezwizowy dostęp do paszportów 199 krajów w 227 lokalizacjach na całym świecie i umieściła je w rankingu na podstawie swobody podróżowania.
Ustaliło, że posiadacze australijskich paszportów mogą podróżować do 189 z tych miejsc docelowych albo bez konieczności posiadania wizy, albo z możliwością uzyskania wizy, zezwolenia na wizytę lub elektronicznego urzędu ds. podróży (ETA) po przylocie.
Do najpotężniejszych paszportów Japonii i Singapuru dołączyły kraje europejskie: Francja, Niemcy, Włochy i Hiszpania, których paszporty zapewniały bezwizowy dostęp do 194 miejsc docelowych.

Na drugim miejscu znalazły się paszporty fińskie, południowokoreańskie i szwedzkie, w przypadku których wprowadzono ruch bezwizowy do 193 lokalizacji, natomiast na szóstym miejscu uplasowała się Australia, obok Nowej Zelandii, Czech i Polski.

źródło: Wiadomości SBS

Kraje, do których Australijczycy mogą podróżować bez wizy

Pięćdziesiąt europejskich kierunków, w tym Niemcy, Francja, Irlandia, Holandia, Szwecja i Wielka Brytania, oferuje australijskim turystom ruch bezwizowy.
Australijczycy, którzy chcą pozostać blisko domu, mogą podróżować bez wiz do kilkunastu miejsc w Oceanii, takich jak Wyspy Cooka, Fidżi i Nowa Zelandia, oraz 14 miejsc w Azji, w tym Hongkong, Malezja i Filipiny.
Ponad 20 miejsc docelowych w obu Amerykach i na Karaibach, takich jak Argentyna, Meksyk, Barbados i Jamajka, nie wymaga od Australijczyków uzyskania wizy na wjazd.

Australijczykom pragnącym udać się do Afryki oferujemy ruch bezwizowy w 17 lokalizacjach, w tym w Botswanie, Maroku i Rwandzie, podobnie jak w pięciu lokalizacjach na Bliskim Wschodzie, w tym w Katarze i Omanie.

Bangladesz, Indonezja, Malawi, Arabia Saudyjska i Turcja należą do ponad 40 miejsc na świecie, gdzie Australijczycy mogą uzyskać wizę lub zezwolenie na wizytę w dniu przyjazdu, a ETA są dostępne przy wjeździe do ośmiu miejsc docelowych, w tym do Stanów Zjednoczonych, Kanady i Pakistanu. I Sri Lankę.
Niektóre z krajów znajdujących się na liście krajów zwolnionych z obowiązku wizowego to te Obecnie obejmuje Iran, Liban i Ukrainę.

Izrael i Terytoria Palestyńskie należą do miejsc, do których Australijczyków wzywa się, aby ponownie rozważyli potrzebę podróży.

READ  Vanuatu zwraca się do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości o wpłynięcie na prawo do ochrony przed zmianami klimatu

Kraje, do których Australijczycy potrzebują wizy, aby wjechać

Jest 37 miejsc, gdzie posiadacze australijskiego paszportu muszą albo uzyskać wizę przed wyjazdem, albo uzyskać wcześniejszą zgodę rządu na wydanie wizy w dniu przyjazdu.
Ponad połowa z nich znajduje się w Afryce, w tym w Ghanie, Sudanie Południowym i Ugandzie.

Chociaż Papuę Nową Gwineę i Nauru można uznać za naszych sąsiadów, Australijczycy będą potrzebować wizy przed podróżą do któregokolwiek z nich.

Kuba jest obecnie jedynym krajem karaibskim na liście, który wymaga od australijskich turystów uzyskania wiz, podczas gdy w Azji jest ich siedem, w tym Afganistan, Chiny i Korea Północna.

Australijczycy planujący europejskie wakacje w Azerbejdżanie lub Rosji również będą potrzebowali wizy przed podróżą, podobnie jak osoby podróżujące do Syrii lub Jemenu na Bliskim Wschodzie, bądź Brazylii lub Chile w obu Amerykach.

Najpopularniejsze kierunki podróży międzynarodowych dla Australijczyków

Według danych Australijczyków Nowa Zelandia jest najpopularniejszym kierunkiem podróży międzynarodowych wśród mieszkańców Australii .
Indonezja i Stany Zjednoczone zajmują drugie i trzecie miejsce pod względem liczby odwiedzin, a pierwszą dziesiątkę zamykają Wielka Brytania, Indie, Tajlandia, Fidżi, Singapur, Japonia i Wietnam.

Indie i Wietnam to jedyne kraje na tej liście, które wymagają od posiadaczy australijskich paszportów uzyskania wizy przed przyjazdem.