Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Najpierw Japonia, teraz Kanada chce dołączyć do AUKUS

Najpierw Japonia, teraz Kanada chce dołączyć do AUKUS

„Jesteśmy przekonani, że zaangażowanie podobnie myślących partnerów w prace w ramach filaru II tylko wzmocni te wysiłki”.

Stwierdzili, że identyfikując możliwości współpracy, „weźmiemy pod uwagę takie czynniki, jak innowacje technologiczne, finansowanie, mocne strony przemysłu, zdolność do odpowiedniej ochrony wrażliwych danych i informacji oraz wpływ na promowanie pokoju i stabilności w regionie Indo-Pacyfiku .”

Drugi filar różni się od pierwszego, który zakłada, że ​​Stany Zjednoczone sprzedają Australii okręty podwodne o napędzie atomowym na początku lat trzydziestych XX wieku i ostatecznie zbudują je w Adelajdzie według brytyjskiego projektu.

Premier Anthony Albanese powiedział, że rozszerzenie członkostwa AUKUS na Japonię – tzw. JAUKUS – nie jest rozważane.

„Proponuje się, aby przyjrzeć się drugiemu filarowi AUKUS i przyjrzeć się każdemu projektowi z osobna oraz sprawdzić, czy będzie w nim uczestnictwo, a Japonia jest naturalnym kandydatem, aby tak się stało” – powiedział.

Oświadczenie wydano po tym, jak Trudeau powiedział, że Kanada rozważa przyłączenie się do AUKUS i uważa, że ​​do patrolowania wód Arktyki może potrzebować okrętów podwodnych o napędzie atomowym.

Trudeau powiedział we wtorek, że odbył już „doskonałe rozmowy” ze Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytanią i Australią w sprawie przystąpienia do koalicji.

„To naprawdę ważne, aby sojusznicy, zwłaszcza w całym regionie Indo-Pacyfiku, współpracowali ze sobą w silniejszy i ściślejszy sposób” – powiedział, odnosząc się do obaw związanych z zagrożeniami ze strony Chin.

Udostępnienie technologii energii jądrowej będzie ostatecznie decyzją Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, ponieważ nie jest to prezent od Australii.

Kanada rozważała zakup okrętów podwodnych o napędzie atomowym już w latach 80. XX wieku, ale wykluczyła to ze względu na wysokie koszty, podczas gdy Stany Zjednoczone również sprzeciwiały się swojemu sąsiadowi.

Nowa Zelandia wyraziła już wcześniej zainteresowanie uczestnictwem w projektach w ramach filaru II. Nowa Zelandia i Kanada są członkami porozumienia Five Eye o wymianie informacji wywiadowczych z Australią, Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią.

READ  Jaka południowo-zachodnia Afryka, północno-wschodnia...

W swojej pierwszej oficjalnej odpowiedzi na zaangażowanie Japonii w AUKUS Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin oskarżyło Australię, Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię o rozszerzanie i „eskalację” AUKUS. [an] Wyścig zbrojeń w regionie Azji i Pacyfiku odbywa się kosztem pokoju i stabilności w regionie”.

Rzeczniczka UE powiedziała: „Sprzeciwiamy się tworzeniu przez zainteresowane kraje ekskluzywnych ugrupowań i podsycaniu konfrontacji między blokami”. „Japonia musi poważnie wyciągnąć wnioski z historii i zachować ostrożność w kwestiach wojskowych i bezpieczeństwa”.

Ambasador Japonii w Stanach Zjednoczonych Yamada Shigeo powiedział, że strategia bezpieczeństwa narodowego jego kraju „wyraźnie ukazuje silne zaangażowanie na rzecz znacznego wzmocnienia zdolności obronnych”.

Powiedział Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych: „Rozmawiamy o znaczeniu wzmacniania współpracy w czerpaniu korzyści z naszego przemysłu obronnego”.

Powiedział, że rozmowy premiera Japonii Fumio Kishidy z prezydentem USA Joe Bidenem, które odbędą się w tym tygodniu w Waszyngtonie, będą obejmować „zmiany transformacyjne zachodzące w Japonii w zakresie polityki bezpieczeństwa”.