Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Kanada rozważa dołączenie do AUKUS w obliczu doniesień, że Japonia może „współpracować” z Chinami

Kanada rozważa dołączenie do AUKUS w obliczu doniesień, że Japonia może „współpracować” z Chinami

Kanada rozważa przyłączenie się do drugiej fazy systemu AUKUS, gdyż północnoamerykańskie średnie mocarstwo zastanawia się, czy do patrolowania jej wód potrzebne są atomowe okręty podwodne.

Prezydent Justin Trudeau wygłosił tę uwagę w poniedziałek czasu lokalnego, przedstawiając przegląd polityki obronnej, ujawniając, że odbył „doskonałe rozmowy” z Australią, Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią na temat współpracy z koalicją.

Jego ogłoszenie nastąpiło w momencie, gdy ministrowie obrony Australii, Wielkiej Brytanii i USA wskazali możliwość otwarcia drugiego filaru AUKUS na Japonię.

Podczas gdy pierwszy filar dotyczy budowy atomowych okrętów podwodnych, druga część dotyczy dzielenia się technologiami w celu zapewnienia stabilności regionalnej.

Premier Anthony Albanese powiedział, że nie ma możliwości „powiększenia członkostwa”, a zamiast tego AAU zastanawiała się, czy Japonia lub inne kraje mogłyby współpracować w ramach poszczególnych projektów.

„Proponuje się przyjrzeć się drugiemu filarowi i rozważyć… czy będzie uczestnictwo. Premier powiedział, że Japonia jest naturalnym kandydatem, aby tak się stało.

„Wzmocniliśmy już nasze stosunki obronne z Japonią… ale kiedy spojrzymy na drugi filar, zauważymy podejście projekt po projekcie.

„Nie proponuje się rozszerzenia członkostwa AUKUS.”

We wtorek rano Albanese zapytano, czy AAU rozważa sprowadzenie jakiegoś innego kraju, ale nie został wybrany.

Podkreślił natomiast, że drugi filar dotyczy „nowych technologii”.

„Każda relacja zostanie rozważona” – powiedział.

Tymczasem Chiny wyraziły „głęboko zaniepokojone” potencjalną współpracą Japonii z partnerami AUKUS.

Jeszcze zanim potencjalna ekspansja została potwierdzona, wywołało to ostrzeżenie ze strony Chin, że włączenie Japonii grozi „eskalacją wyścigu zbrojeń w regionie Azji i Pacyfiku kosztem pokoju i stabilności w regionie”.

Rzeczniczka chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Mao Ning powiedziała, że ​​Chiny są „głęboko zaniepokojone” przystąpieniem Japonii do porozumienia.

„Sprzeciwiamy się tworzeniu przez zainteresowane kraje ekskluzywnych bloków i podsycaniu konfrontacji między blokami” – powiedziała w poniedziałek.

READ  Australijscy prawodawcy walczą z kandydaturą chińskiego urzędnika do dołączenia do komisji rządzącej Interpolu

„Japonia musi poważnie wyciągnąć wnioski z historii i zachować ostrożność w kwestiach wojskowych i bezpieczeństwa”.

Ministrowie obrony Unii Afrykańskiej oświadczyli, że zawsze zamierzali „zaangażować innych w drugi filar” sojuszu.

Projekty drugiego filaru nie są związane z budowaniem zdolności w zakresie nuklearnych łodzi podwodnych, ale są związane z dzieleniem się technologią oraz planem wspólnego rozwoju i zapewniania zdolności wojskowych, ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa regionalnego w celu konfrontacji z Chinami.

„Naszym celem pozostaje zwiększenie dostarczania naszym siłom obronnym zaawansowanych zdolności wojskowych w celu wsparcia stabilności i bezpieczeństwa w regionie” – stwierdzono we wspólnym oświadczeniu ministrów obrony.

„Jesteśmy przekonani, że zaangażowanie podobnie myślących partnerów w prace w ramach filaru drugiego tylko wzmocni to przedsięwzięcie.

„Uznając mocne strony Japonii i bliskie dwustronne partnerstwa obronne z tymi trzema krajami, rozważamy współpracę z Japonią w zakresie projektów zaawansowanych zdolności AUKUS w ramach filaru II”.

Pierwszy filar porozumienia, ogłoszony przez byłego premiera Scotta Morrisona pod koniec 2021 roku, zakłada dostawę do Australii okrętów podwodnych o napędzie atomowym za kwotę do 368 miliardów dolarów w ciągu dekady.

Minister przemysłu obronnego Pat Conroy powiedział, że współpraca z Japonią nad postępem technologicznym „ma sens”.

„Japonia ma mocne podstawy zaufania i współpracy, przoduje w rozwijaniu zaawansowanych zdolności obronnych i ma jedną z najbardziej zaawansowanych gospodarek na świecie” – powiedział ABC Radio.

Oświadczenie to zostało wydane przed spotkaniem premiera Japonii Fumio Kishidy z prezydentem USA Joe Bidenem w Waszyngtonie w tym tygodniu.

Rzecznik koalicji do spraw zagranicznych Simon Birmingham poparł potencjalną ekspansję, mówiąc, że rozwój technologiczny Japonii będzie atutem II filaru AUKUS.

„Z australijskiej perspektywy regionalne wyzwania, przed którymi stoimy i przed którymi stoimy, mają bardzo wspólną perspektywę i są również bardzo mocne” – powiedział.

W międzyczasie były ambasador Japonii Shingo Yamagami skrytykował Anthony'ego Albanese za to, że pozwolił na osłabnięcie Czterostronnego Dialogu na temat Bezpieczeństwa, podczas gdy Premier skupiał się na naprawie stosunków z Pekinem.

READ  Argentyńska dziewczyna zmarła po wzięciu udziału w wyzwaniu zadławienia na Tik Tok

Yamagami napisał w „The Australian”, że Kwadrat – składający się z Australii, Japonii, Stanów Zjednoczonych i Indii i stworzony w celu stawienia czoła wschodzącym Chinom – został osłabiony.

„Rzadko słyszymy słowo «quad» od Albany'ego lub jego ministra spraw zagranicznych, Penny Wonga” – napisał Yamagami.

„Wymierny postęp był na tyle niewystarczający, że od września 2023 r. materiały informacyjne japońskiego MSZ na jego stronie internetowej nie są aktualizowane. To rozgrzeje serca w Pekinie Xi Jinpinga”.

Powiedział, że chociaż poprawa stosunków z Pekinem jest dobrą rzeczą, Australia i jej partnerzy z Czteroosobowej Federacji muszą utrzymać presję na Chiny w związku z rozbudową ich sił zbrojnych i rosnącymi powiązaniami w zakresie bezpieczeństwa z krajami Pacyfiku.