Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Narendra Modi został zaprzysiężony na historyczną trzecią kadencję, ale stoi przed bezprecedensowymi wyzwaniami

Narendra Modi został zaprzysiężony na historyczną trzecią kadencję, ale stoi przed bezprecedensowymi wyzwaniami

Narendra Modi został zaprzysiężony na stanowisko premiera Indii na trzecią kadencję, ale wiąże się to z szeregiem wyzwań, z którymi 73-letni przywódca musi jeszcze stawić czoła w swojej karierze politycznej.

W niedzielę w Rashtrapati Bhavan w New Delhi duże tłumy zebrały się, aby obejrzeć, jak Modi składa przysięgę.

Modi złożył przysięgę przed prezydent Draupadi Murmu i ukłonił się radosnemu tłumowi.

Było to zwieńczenie masowych, sześciotygodniowych wyborów w najbardziej zaludnionym kraju świata.

Prezydent Indii Draupadi Murmu i premier Narendra Modi.(Reuters: Adnan Al-Obaidi)

Indyjska Komisja Wyborcza podała, że ​​liczba wyborców, którzy oddali swoje głosy w upalne lato, osiągnęła rekordową liczbę 642 milionów wyborców.

Choć z pewnością było to zwycięstwo historyczne – jedynie założyciel-premier Indii wygrał wcześniej trzy kadencje z rzędu – partia Bharatiya Janata Modiego znacznie odbiegła od oczekiwań.

Modi, często postrzegany w indyjskiej polityce jako postać niezwyciężona, nie zdołał zdobyć większości i powrócił do władzy, tworząc koalicję z innymi partiami.

W słoneczny dzień przed dużym budynkiem rządowym gromadzi się duża grupa ludzi.

Tłumy gromadzą się przed ceremonią zaprzysiężenia Narendry Modiego w Rashtrapati Bhavan w New Delhi.(Reuters: Adnan Al-Obaidi)

Nowe wyzwania

Po dziesięciu latach sprawowania władzy i zwycięstwie w wyborach po raz trzeci z rzędu Narendra Modi dokonał rzadkiego wyczynu w indyjskiej polityce.

Modi rządzi w koalicji znanej jako Sojusz Narodowo-Demokratyczny (NDA) przez ostatnie 10 lat, ale po raz pierwszy musiał polegać na regionalnych sojusznikach, aby przywrócić go do władzy.

Hinduska nacjonalistyczna partia Bharatiya Janata zdobyła zaledwie 240 mandatów, czyli daleko od oczekiwanego przez niektórych osunięcia się ziemi i znacznie poniżej pragnień Modiego, aby uzyskać 400 mandatów.

READ  Otwarcie najdłuższej na świecie kładki Arauca w Portugalii

Wynik był bardzo szokujący, W ogólnokrajowej telewizji widziano płaczącego indyjskiego ankietera Bo zdał sobie sprawę, jak błędne były jego przewidywania przed wyborami.

Jednak przy wsparciu 14 partii regionalnych koalicja pod przewodnictwem BJP zdobyła 293 mandaty w 543-osobowej Izbie Reprezentantów, przywracając Modiemu władzę.