Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

NASA odwołuje drugą próbę wystrzelenia Artemis Moon z powodu wycieku paliwa

Po raz drugi w ciągu pięciu dni NASA wstrzymała trwające odliczanie i odłożyła planowaną próbę uruchomienia pierwszego lotu testowego swojej superrakiety nowej generacji, pierwszej misji programu agencji Artemis z Księżyca na Marsa.

Ostatnia próba wystrzelenia 32-piętrowej rakiety Space Launch System (SLS) i kapsuły Orion została zezłomowana po wielokrotnych nieudanych próbach naprawy przez techników wycieku przechłodzonego ciekłego paliwa wodorowego wtryskiwanego do paliwa pierwszego stopnia pojazdu. czołgi.

Operacje przed lotem zostały oficjalnie odwołane na ten dzień przez kierownika startu Artemis I, Charliego Blackwella Thompsona, około trzy godziny przed dwugodzinnym celem startu, który miał zostać otwarty o 14:17 czasu lokalnego.

Nie było natychmiastowych informacji na temat ram czasowych na ponowną próbę rozpoczęcia misji, nazwanej Artemis I.

Menedżerowie misji spotkają się później, aby omówić możliwość przyszłego startu, powiedział administrator NASA Bill Nelson, dodając, że istnieje możliwość zwrotu rakiety do budynku montażowego w celu dalszego rozwiązywania problemów i napraw.

Jeśli tak się stanie, następna próba uruchomienia zostanie opóźniona do października, powiedział podczas wywiadu z webcastem NASA.

Coraz więcej problemów

„Inżynierowie nadal zbierają dodatkowe dane” – powiedziała NASA w osobnym oświadczeniu ogłaszającym peeling.

Pierwsza poniedziałkowa próba startu została udaremniona przez problemy techniczne, które pojawiły się podczas odliczania o godzinie 11, w tym inny nieszczelny przewód paliwowy, uszkodzony czujnik temperatury i kilka pęknięć w piance izolacyjnej.

Urzędnicy NASA powiedzieli, że problemy te zostały wcześniej rozwiązane w sposób zadowalający.

Opóźnienia w dniu startu i przeszkody techniczne nie są rzadkością w przypadku nowych rakiet, takich jak SLS NASA, złożonej rakiety z zestawem procedur przed startem, które nie są w pełni przetestowane i przećwiczone przez inżynierów bez żadnych problemów.

„To część naszego programu kosmicznego – przygotuj się do szorowania” – powiedział Nelson w telewizji NASA.

READ  Algorytm pomaga sprawdzić powiązania między chemią prądu a środowiskiem
Członkowie mediów odchodzą z trawiastego obszaru w pobliżu miejsca startu rakiet NASA, w tle zatrzymuje się duży zegar odliczający.
Widzowie po raz kolejny przegapili długo oczekiwaną premierę Artemis 1.(Reuters: Tom Burgh)

Oczywiście powrót statku kosmicznego do budynku montażowego byłby konieczny, gdyby inżynierowie uznali, że wyciek wodoru na platformie jest zbyt trudny do naprawienia. Ale urzędnicy NASA jeszcze nie zadzwonili.

Inauguracyjny lot SLS-Orion oznaczać będzie rozpoczęcie przez NASA cieszącego się dużym uznaniem programu Moon-to-Mars Artemis, następcy misji księżycowych Apollo z lat 60. i 70. XX wieku.

Lot ma na celu wprowadzenie 2567-tonowego statku w rygorystyczny lot testowy, przesuwając granice jego konstrukcji, zanim NASA uzna, że ​​jest wystarczająco niezawodny, aby przewozić astronautów w locie docelowym w 2024 roku.

SLS jest najpotężniejszą złożoną rakietą na świecie i reprezentuje największy nowy system pionowego startu, jaki amerykańska agencja kosmiczna zbudowała od czasu startu Saturn V podczas Apollo, który wyrósł z amerykańsko-sowieckiego wyścigu kosmicznego podczas zimnej wojny. era.

Miejsce na odtwarzanie lub pauzę, M dla wyciszenia, strzałki w lewo i w prawo do wyszukiwania, strzałki w górę iw dół do regulacji głośności.

Odtwórz wideo.  Czas trwania: 4 minuty 31 sekund

„Gorący bałagan od samego początku”: krytycy Artemis zwlekają.

NASA planuje powrót na Księżyc

Jeśli pierwsze dwie misje Artemis zakończą się sukcesem, NASA zamierza sprowadzić astronautów na Księżyc, w tym pierwszą kobietę, która postawiła stopę na Księżycu już w 2025 roku. Jednak wielu ekspertów uważa, że ​​ramy czasowe mogą być opóźnione o kilka lat.

Ostatnimi ludźmi, którzy chodzili po Księżycu, był dwuosobowy zespół Apollo 17 w 1972 roku, podążający śladami 10 innych astronautów podczas pięciu poprzednich misji, począwszy od Apollo 11 w 1969 roku.