Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

NASA opublikowała najlepsze jak dotąd zdjęcia największego księżyca wulkanicznego w naszym Układzie Słonecznym

Misja NASA Juno ma na celu odkrycie tajemnic otaczających Jowisza i jego cztery galileuszowe księżyce.

Zobacz galerię zdjęć – 3 zdjęcia

Agencja kosmiczna wystrzeliła sondę kosmiczną Juno 5 sierpnia 2011 r. w ramach programu NASA New Frontiers. Teraz agencja kosmiczna donosi, że jej sonda Juno przeleciała obok księżyca Jowisza Io, trzeciego co do wielkości i najbardziej wewnętrznego z czterech księżyców Galileusza. Sonda kosmiczna znalazła się w odległości 32 030 mil od Io i wykonała jedne z najlepszych zdjęć tajemniczego księżyca, jakie kiedykolwiek zrobiono. Warto zauważyć, że te nowe zdjęcia przedstawiają najlepszy, najbliższy widok Io od czasu, gdy misja New Horizons przeleciała obok systemu Jowisza w 2006 roku.

Powyżej znajduje się zdjęcie wykonane przez JunoCam, kamerę wyposażoną w sondę kosmiczną Juno. Zdjęcie wykonano 1 marca 2023 r., kiedy sonda kosmiczna zbliżała się do Io. Z obrazu widać, że Io ma różne kolory, od żółtego, czerwonego, brązowego, czarnego, a nawet pomarańczowego. Raporty wskazują, że te kolory można przypisać intensywnej aktywności wulkanicznej na Księżycu. Raporty ScienceAlert Ten IO jest najbardziej wulkanicznym księżycem w całym Układzie Słonecznym.

NASA opublikowała najlepsze jak dotąd zdjęcia najbardziej wulkanicznego księżyca w naszym Układzie Słonecznym 88

Kolory są spowodowane przez wulkaniczne pióropusze i przepływy piroklastyczne, które są emitowane z różnych miejsc na Księżycu. Ponadto Io ma wiele rzek lawy, które mogą rozciągać się na setki mil. Przelot Io 1 marca jest dziewiątym przelotem Juno nad trzecim co do wielkości księżycem Galileusza, przy czym pierwszy miał miejsce w grudniu 2022 r., A następny 15 maja 2023 r. NASA spodziewa się przelotu Juno w lutym przyszłego roku. Sprowadź statek kosmiczny tak nisko, jak 930 mil nad powierzchnię Io.

Jason Perry, zawodowy fotograf CaSSIS i HiRISE oraz obserwator wulkanu Io, który wcześniej pracował na sondach Cassini i Galileo, zamieścił na Twitterze porównanie zdjęć wykonanych ostatnio przez Juno ze zdjęciami wykonanymi przez sondę New Horizons w 2006 roku. Według Perry’ego było kilka zmiany dokonane na powierzchni Io, ale te zmiany są „bardzo niewielkie”, a są co najmniej dwa. Perry wyjaśnia, że ​​ze wschodniego krańca East Giro jest niewielki odpływ, drugi to kolor Chors Patera. To ostatnie można przypisać regularnej aktywności wulkanicznej.

READ  Słońce świeci nieprzerwanie przez cały miesiąc, a nadciągają kolejne gigantyczne rozbłyski

W innych wiadomościach eksperci wezwali do tego, aby przyszłe „świadome” systemy AI miały prawa osobiste. Eksperci przedstawiają zarówno zalety, jak i wady przyznania czującej osobowości praw do sztucznej inteligencji, argumentując jednocześnie, że ludzie powinni rozważyć te opcje teraz, a nie później. Jeśli chcesz przeczytać więcej o tej historii, sprawdź poniższy link.